Jednou vetou

Počas medzinárodnej akcie policajti rozbili gang prevádzačov

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Policajti rozbili medzinárodnú organizovanú skupinu prevádzačov. Zadržali 12 podozrivých a obvinili ich z trestného činu prevádzačstva. Na pondelkovej (11. 3.) akcii v rámci prípadu LONG WAY spolupracovali Slovensko, Poľsko, Česká republika a Ukrajina. Informovala o tom hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

„Bolo vykonaných viac ako 20 domových prehliadok, pri ktorých bolo zaistených viac ako jeden milión českých korún v hotovosti a tiež finančná hotovosť v iných menách, strelné zbrane, falošné doklady, motorové vozidlá a taktiež sušina rastlinného pôvodu, ktorá bude zaslaná na expertízne skúmanie,“ ozrejmila Baloghová.

Z 12 obvinených zadržali siedmich v Českej republike. Baloghová doplnila, že ich sudca vzal do vyšetrovacej väzby, pričom im hrozí trest odňatia slobody na osem až desať rokov. Baloghová vysvetlila, že organizovaná skupina pozostávala najmenej z 35 členov. Pôsobiť mala okrem spomínaných krajín aj v Nemecku či Maďarsku.

Polícia zadokumentovala 16 prípadov, pri ktorých došlo k prevozom minimálne 100 nelegálnych migrantov. Za každého cudzinca skupina inkasovala viac ako 2500 amerických dolárov. Počas vyšetrovania policajti zistili, že cudzinci mali za cestu do západnej Európy platiť až 22.000 USD.

O prípad pacientky ležiacej na chodbe sa zaujíma ÚDZS i ombudsmanka

Podľa polície mala skupina viac ako rok prevážať nelegálnych migrantov pochádzajúcich prevažne z juhovýchodnej Ázie. Do Ruskej federácie alebo na Ukrajinu sa mali dostať letecky. Peši sa dostali cez slovenskú hranicu, prípadne podľa slov Baloghovej využili trasu cez Poľsko a Maďarsko. Po vstupe do schengenského priestoru ich mali prevádzači naložiť do pripravených áut a odviezť do Prahy, odkiaľ sa napokon dostali do Nemecka.

Baloghová v tejto súvislosti zdôraznila, že prevádzačstvo je medzinárodne organizovaná trestná činnosť, a preto je dôležitá aj policajná spolupráca viacerých krajín. Výsledkom komunikácie krajín v rámci prípadu LONG WAY bola spoločná akcia, ktorá sa uskutočnila vo všetkých štyroch krajinách v rovnakom čase. Prípadom sa zaoberala Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície.

Môže vás zaujímať

Slovensko podáva pomocnú ruku Ukrajine. Poskytne prístroje a testy