Počet nehôd na železničných tratiach aj priecestiach výrazne stúpa

Ilustračné foto

Foto: TASR

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) zaznamenali na tratiach počas prvých šiestich mesiacov tohto roka 117 nehôd, čo predstavuje medziročný nárast o 22 prípadov.

O štatistike informoval štátny podnik dnes. Medzi nehody zaraďuje zrážku a vykoľajenie vlaku, požiar koľajového vozidla, zranenie osoby spôsobené pohybom koľajového vozidla a iné nehody, ktoré vznikajú najmä pri posune.

Pri nehodách na železničných priecestiach a pri zrážkach vlakov došlo za prvý polrok 2017 celkovo k 48 smrteľným zraneniam, informovala hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková.

„Všetky nehody sa stali z viny vodičov, chodcov a osôb, ktorí, bohužiaľ, vedome riskovali svoje životy, zbytočne sa ponáhľali alebo podcenili nebezpečenstvo svojho nezodpovedného správania sa pri prejazde cez železničné priecestie či pri prechode cez železničnú trať a na miestach, kde je to vyslovene zakázané,“ priblížila.

Zvýšil sa počet usmrtených osôb

Nehody na tratiach mimo železničných priecestí si vyžiadali celkom 44 obetí. „V týchto prípadoch išlo o 13 osôb, ktoré sa pohybovali v koľajisku neoprávnene, o jedného cestujúceho a o 30 prípadov samovraždy,“ spresnila Pavliková.

Počet usmrtených osôb sa oproti prvému polroku vlaňajška podľa nej zvýšil, a to až o desať. Ťažko zranených bolo 14 osôb, čo je to isté číslo ako v tomto období v minulom rok. Počet pokusov o samovraždu, ktoré sa skončili ťažkými zraneniami klesol na dva prípady.

„Železnice opakovane upozorňujú na ľahostajnosť osôb pohybujúcich sa v okolí železničných tratí a priecestí,“ pripomína hovorkyňa podniku. ŽSR vyzývajú verejnosť k opatrnosti pri pohybe v blízkosti železničnej trate a k dodržiavaniu ustanovení zákona o premávke na pozemných komunikáciách a zákona o dráhach.

Nehody na železničných priecestiach

Medziročne narástol aj počet nehôd na železničných priecestiach. ŽSR zaznamenali za prvý polrok 29 prípadov, čo je o 11 viac ako v rovnakom období minulého roka. „Zrážku s vlakom neprežili štyria užívatelia priecestia, teda vodiči, cyklisti a chodci“ spresnila Pavliková s tým, že tento počet sa od prvého polroka 2016 nelíši. Stúpol však počet ťažko zranených – zo šesť na desať.

„Železnice upozorňujú na nezodpovedné správanie až hazard vodičov pri prejazde cez priecestie. Vodičom stále chýba dostatočná pozornosť a svojou nedbanlivosťou spôsobujú správcovi železničnej infraštruktúry nemalé materiálne škody,“ konštatovala Pavliková.

V tejto súvislosti ŽSR apelujú na vodičov, aby pri prejazde cez železničné priecestia boli pozornejší a ohľaduplnejší, dodržiavali zákon o premávke na pozemných komunikáciách. Pre vodičov, cyklistov, chodcov aj motocyklistov platí, že pri križovaní železnice a cesty má železnica vždy prednosť.

Pred železničným priecestím je vodič povinný počínať si mimoriadne opatrne a najmä presvedčiť sa, či môže bezpečne prejsť cez železničné priecestie maximálnou povolenou rýchlosťou 30 kilometrov za hodinu.

Môže vás zaujímať

Do voľby kandidátov na sudcov ÚS sa zatiaľ neprihlásil žiaden uchádzač