Jednou vetou

Počet prezidentských kandidátov sa ešte môže zmeniť

Prezidentský palác

foto: TASR

Počet uchádzačov o post prezidenta sa ešte môže zmeniť. Kandidát na hlavu štátu môže totiž svoju kandidatúru stiahnuť najneskôr 48 hodín pred prvým kolom volieb. Musí tak urobiť písomne a rozhodnutie doručiť predsedovi parlamentu.

Ten túto skutočnosť oznámi štátnej komisii, ktorá zverejní informáciu vo volebných miestnostiach a na webe ministerstve vnútra. Po vzdaní sa kandidatúry už podľa zákona opätovne kandidovať nemôže. V prípade, že uchádzač o post prezidenta sa vzdá po vytlačení hlasovacích lístkov, údaje o ňom sa už na ňom nezmenia.

Mistrík odstúpil, podporuje Čaputovú

O post hlavy štátu SR sa uchádzajú 13 kandidáti z pôvodného počtu 15. Ako prvý z prezidentského súboja odstúpil József Menyhárt. Robert Mistrík odstúpil v utorok v prospech Zuzany Čaputovej.

Prvé kolo prezidentských volieb bude 16. marca. Ak v prvom kole ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov voličov, bude sa konať 30. marca druhé kolo. Postupujú doň dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. Hlasovať sa bude od 7.00 do 22.00 h.

Ľudia by za prezidenta volili Čaputovú, Šefčoviča a Mistríka

V abecednom poradí kandidujú Béla Bugár, Zuzana Čaputová, Martin Daňo, Štefan Harabin, Eduard Chmelár, Marian Kotleba, Milan Krajniak, František Mikloško, Maroš Šefčovič, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Juraj Zábojník a Ivan Zuzula.

Môže vás zaujímať

Rezník hasí situáciu v RTVS. Problémová šéfka končí, ale aj ďalší