Jednou vetou

Pochybné Kiskove pozemky ostávajú na súde

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Súd medzi prezidentom Andrejom Kiskom a zubárom Jánom Francom sa v piatok nekonal. Plánovaný termín sudca posunul na 26. októbra z dôvodu, že právna zástupkyňa žalobcu Jána Franca, požiadala o doplnenie záverečnej časti žaloby. Čo by ste o tomto spore mali vedieť?

Chcem dostávať pravidelne novinky – Newsletter

Pozemky s rozlohou 1,2 hektára, ktoré dostal Ján Franc do daru od svojho otca, 3.júna 1999 údajne bez jeho vedomia vydržala spoločnosť Agras.  Následne ich odkúpil 22.júla 1999 istý Július Sirocký. A o necelý týždeň, presne o 6 dní, ich  28.júla 1999 kúpil vtedy obchodník Andrej Kiska,  54 270 korún, teda okolo 1800 eur. Pozemky dnes majú hodnotu takmer milión eur!

Ku faktom, že Sirocký bol vlastníkom pozemkov iba krátkych 6 dní a že na pozemku stáli tabule s menom vlastníka – Jánom Francom – sa prezident Kiska zatiaľ nevyjadril.

Kiska: Očakávam, že súd rozhodne a nájde spravodlivosť

Už na prvom pojednávaní A. Kiska priznal že vedel, že za prevodmi pozemkov stála  dnes už neexistujúca firma Agras, ktorá spravovala štátne majetky. Na pozemok mal upriamiť podľa výpovedí na súde Andreja Kisku jeho vtedajší obchodný partner Michal Šuliga. Ten tak vyvrátil, že A. Kiska sa o pozemkoch dozvedel z inzerátu. Na predošlom pojednávaní prezidenta oslovoval „Andrej“ a pozná sa nielen s prezidentom, ale aj s bývalým mafiánskym bossom Ondrejom Ženbom.

Ján Franc tvrdí, že pozemky sú jeho. Foto: TASR

Prevod pozemkov v súčasnosti vyšetruje Národná kriminálna agentúra ako podvod, k vyšetrovaniu sa zatiaľ nevyjadrujú.

Franc zostal po zistení, že vlastníkom jeho pozemkov je už roky prezident Kiska, šokovaný. So vzdialenou rodinou Andreja Kisku sa pozná, a napokon aj stomatologická ambulancia Jána Franca sídli v budove, ktorej vlastníkom je bratranec Andreja Kisku.

Číž: Obávam sa, že prezident Kiska bude svoje práva zneužívať

Kiska však tvrdí, že Franca „nikdy nevidel, ani o ňom nepočul„. Pozemky vrátiť odmieta a hovorí, že chce počkať na rozhodnutie súdu.

Ako je ale možné, že si Franc takúto kolosálnu nezrovnalosť uvedomil až v roku 2015? Vysvetlenie ponúkol Ľudovít Dorko, predseda Poľnohospodárskeho družstva Mlynica, ktorému Franc v roku 1993 pozemok prenajal.

„My im stále hradíme nájomné,“ konštatuje pokojne. Na tom, že družstvo už dlhé roky platí niekomu, komu pozemok oficiálne takmer dvadsať rokov nepatrí, nevidí nič zvláštne. Veď o zmene majiteľa ich nikto neinformoval, platia teda tomu, s kým majú zmluvu. „Ale viete, keby tu začali robiť poriadky s pozemkami všetci, asi by mnohí zostali rovnako šokovaní ako pán Franc,“ veľavravne naznačil Dorko pred časom pre Plus 7 dní.

Niektorí ich taja, iní sú s polovičkami pripravení. Toto sú prvé dámy budúcich prezidentov

Zvláštnym faktom tiež ostáva, že z pozemkov, ktoré údajne patria Francovi, boli vydržané iba parcely s najlukratívnejšou polohou. Malá časť pozemkov bola ponechaná vo Francovom vlastníctve.

Cieľom pojednávania je určenie právoplatného vlastníka pozemkov vo Veľkom Slavkove, nejedná sa o vrátenie pozemkov.
Odročenie pojednávania potvrdil Okresný súd v Poprade.

„Sudca rozhodol o zrušení nariadeného termínu verejného pojednávania a nariadil nový termín na 26. októbra o desiatej hodine. Súd dospel k záveru, že na základe podania žalobcu, doručeného súdu krátko pred termínom pojednávania, je potrebné o tomto podaní, ktoré je návrhom, rozhodnúť a tento zároveň doručiť druhej strane sporu s poskytnutím primeranej lehoty na vyjadrenie sa k nemu,“ informovala hlavne.sk hovorkyňa Okresného súdu v Poprade Ivana Petrufová.

Tip na relax: Ochutnajte našu Čalamádu a zabávajte sa s nami

Môže vás zaujímať

Väzobne stíhaná Monika J. sa vzdala funkcie sudkyne