Jednou vetou

Pochybnosti narastajú: Kto je Jozef Hudák?

Čo a koho má za sebou Jozef Hudák

autorská koláž hlavne.sk, TA3

Bývalý predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Poisťovne Tatra, či člen SNS. Na internete sa k informáciam nedopátrate, pretože nie sú verejne dostupné. Kto sa má stať viceguvernérom Národnej banky Slovenska?

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Ilustračné foto | TASR

Korupčný enviroškandál: Sólymos je ticho, Bugár žiada spravodlivosť

S jeho vymenovaním nesúhlasí nielen množstvo poslancov, ale aj odborníkov. Návrh na jeho vymenovanie však vláda schválila už minulý týždeň. Schváliť návrh ešte musia poslanci v parlamente a súhlasiť musí aj prezident, ktorý vedenie NBS formálne menuje. Reč je o Jozefovi Hudákovi, nominantovi SNS na post viceguvernéra NBS.

Remišová žiada prezidenta, aby zvážil vymenovanie Hudáka za viceguvernéra NBS

Poslankyňa NRSR za OĽaNO Veronika Remišová | Foto: TASR

Jeho minulosť sa spája s viacerými pochybnými spoločnosťami a figuruje najmä v Poisťovni Tatra. Na pochybné prepojenia sa rozhodla upozorniť Veronika Remišová, predsedníčka OĽaNO. „Dnes táto spoločnosť patrí finančnej skupine J&T pod iným názvom, ale v čase, keď pán Hudák v spoločnosti pôsobil, mala dvoch majiteľov. Prvým bola nebankovka Horizont Slovakia, ktorá okradla desaťtisíce klientov o stovky miliónov eur,“ komentovala Remišová. Druhým akcionárom bola spoločnosť CI Holding, ktorá bola prepojení s pochybnými obchodmi prepojená s Podielovým družstvom Slovenské investície, v ktorom boli nielen znehodnotené mnohé vklady, taktiež sa tu stratil aj Slovenský národný poklad.

S nomináciou Hudáka nesúhlasí aj klub ekonomických analytikov. „Podľa aktuálne dostupných informácií Jozef Hudák neprejavuje adekvátne odborné schopnosti zastávať pozíciu viceguvernéra,“ informovali členovia klubu ekonomických analytikov. Zároveň vyjadrili aj vážne pochybnosti o jeho politickej nezávislosti pri vykonávaní tejto funkcie. „Jeho zvolením a menovaním by mohlo dôjsť k ohrozeniu nezávislosti aj odbornosti vedenia NBS,“ informovali členovia KEA.

Sólymosovi pokuta 9 tisíc eur neublíži. O korupcii na Okresnom úrade naďalej mlčí.

Jozef Hudák | Foto: TA3

Hudák sa však voči obvineniam bráni, o podvodoch údajne nevedel. „Nemohol som vedieť, lebo som bol plateným manažérom a zmluva nepustí, čiže mal som zodpovednosť za poisťovňu a tam som svoju prácu vykonával tak, že z červených čísel sme prešli do modrých a darilo sa nám,“ zdôraznil Hudák.  Odmieta tiež akékoľvek záväzky voči SNS. „Ja nemám žiadne pozície, ani žiadne záväzky, ani povinnosti voči strane také, aby som sa nemohol vzdať členstva a odísť,“ vysvetlil Hudák. Dodal, že v strane je z presvedčenia, pretože je národne orientovaný.

Hudákovo zvolenie do funkcie však ešte nie je definitívne, o všetkom rozhodne prezident, ktorý ho do funkcie musí menovať. Čo si myslí o pochybných obvineniach, ktoré sa okolo Hudáka neustále točia? „Prezident Andrej Kiska si preverí, či kandidáti spĺňajú všetky predpoklady na vymenovanie do funkcií a chystá sa absolvovať osobné rozhovory s oboma kandidátmi,“ informoval v rozhovore pre hlavne.sk hovorca prezidentskej kancelárie, Roman Krpelan.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky