Podľa Európskej komisie Slovensko zaostáva v recyklácií

Ilustračné foto

foto: TASR

V odpadovom hospodárstve Slovensko pokročilo, v recyklácií však stále patrí k najhorším v Európskej únii. Vyplýva to z najnovšej Správy o Slovensku z dielne Európskej komisie (EK).

Komisia Slovensku vyčíta nadmerné využívanie skládok. Na nich v roku 2016 skončilo 66 percent komunálneho odpadu. Miera recyklácie vrátane kompostovania bola 23,2-percentná, európsky priemer je pritom takmer dvojnásobný.

Zastúpenie EK na Slovensku vidí nádej napríklad v celoeurópskej stratégii pre plasty. „Veríme, že stratégia, ktorá bola prijatá na európskej úrovni na začiatku tohto roka, pomôže aj Slovensku tento problém riešiť,“ uviedol vedúci zastúpenia Ladislav Miko.

Sólymos: Je najvyšší čas zmeniť prístup k ochrane vody

Slovensko by podľa komisie malo viac využívať daňové nástroje, ktoré sú v kompetencii národných vlád. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR už pripravilo reformu poplatkov za skládkovanie, ktorá má viesť k nárastu triedeného zberu a recyklácie odpadov. Novelizáciu zákona o odpadoch, ktorou rezort zaviedol napríklad poplatky za igelitové tašky, Miko považuje za „krok správnym smerom“.

Európska komisia si všimla aj konflikt medzi ochranármi prírody a zástupcami lesnej správy v súvislosti s ťažbou dreva, do ktorého sa zapojila aj verejnosť cez kampaň „My sme les“. „Ťažba dreva stúpa a negatívne ovplyvňuje stabilitu slovenských ekosystémov,“ píše v správe.

Opatrenia na zlepšenie kvality ovzdušia podľa Európskej komisie meškajú, najmä v oblasti dopravy a vykurovania domácností. Problém vidí aj v nedostatku vzorkovacích miest pre meranie kvality ovzdušia. Envirorezort v tejto oblasti pripravuje stratégiu ochrany ovzdušia, pre občanov zatiaľ spustil informačný portál o správnom vykurovaní.

Môže vás zaujímať

V porovnaní so stranou Za ľudí sú PS-SPOLU starí politici, uviedol Hrabko