Jednou vetou

Podľa Kisku by krajiny V4 mali podporiť Šefčoviča na niektorú z vysokých funkcií v EÚ

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Foto: TASR

Slovenský prezident Andrej Kiska vo štvrtok podporil Maroša Šefčoviča ako kandidáta Vyšehradskej štvorky (V4) na niektorý z vrcholných postov v Európskej únii. Urobil tak na tlačovej konferencii v Lánoch, kde sa počas rozlúčkovej návštevy Česka stretol s prezidentom ČR Milošom Zemanom.

„Som presvedčený, a hovoril som to aj pred prezidentskými voľbami, že pán Šefčovič je skúsený diplomat, a myslím si, že krajiny V4 by toto jeho úsilie mali podporiť,“ vyhlásil Kiska v reakcii na novinárov, ktorí ho požiadali o stanovisko k návrhu lídrov krajín V4, aby Šefčovič obsadil niektorú z vysokých funkcií v EÚ.

Slovenský prezident v tejto súvislosti tiež zdôraznil, že „náš región by mal mať silného zástupcu v európskych štruktúrach“.

Prezident A. Kiska vymenoval nových generálov polície a ozbrojených síl

Ako vhodného kandidáta podporil slovne v utorok Šefčoviča aj slovenský premiér Peter Pellegrini. Uviedol však, že Šefčovič je len jedným z kandidátov, ktorého nomináciu na post predsedu Európskej komisie podporujú krajiny V4, avšak nie oficiálnym kandidátom V4.

Reagoval tak na skoršie medializované informácie, v ktorých sa Šefčovič spomínal ako spoločný kandidát V4 na tento post. Na summite EÚ sa podľa Pellegriniho slov zároveň zatiaľ nehovorilo o konkrétnych menách kandidátov na najvyššie posty v štruktúrach EÚ.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky