Jednou vetou

Podľa Maďariča by sa mali udiať zmeny v zákone o politických stranách

Marek Maďarič

Foto: TASR

Exminister kultúry a poslanec Národnej rady SR Marek Maďarič (Smer-SD) by nevidel problém v určení formálnych vecí, ktoré majú charakterizovať politické strany. Zmeny v zákone o politických stranách by však nemali byť podľa neho účelovo namierené proti nejakej existujúcej strane. Povedal to v reakcii na návrh SNS a Smeru-SD, ktorý má okrem iného zaviesť limity na členov strán kandidujúcich do Národnej rady SR a Európskeho parlamentu.

„Ešte som si ho nepreštudoval. Do istej miery určiť presnejšie počty či formálne veci, ktoré majú stranu charakterizovať, by nemuseli byť zlé. Ale nepáčilo by sa mi, keby to bolo účelovo namierené proti nejakej existujúcej strane,“ uviedol. Debata o nových pravidlách pre strany sa podľa jeho slov odvinula od pôsobenia OĽaNO na politickej scéne. Hnutie malo dlhú dobu len štyroch členov. „Čo je tiež extrém, ktorý nie je správny,“ myslí si Maďarič.

Prečítajte si tiež: Gál predstavil nové pravidlá voľby ústavných sudcov

V súvislosti s počtami členov zároveň poukázal, že dnes už nie je doba masového členstva v stranách. „Tak si viem predstaviť stranu, ktorá má 300 členov, aj ktorá má 15.000 členov ako Smer. Tam problém nevidím, sú rôzne stratégie fungovania politických strán,“ povedal exminister kultúry.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky