Jednou vetou

Podľa Pellegriniho sú zmluvy na nákup stíhačiek zatiaľ neplatné

Premiér SR Peter Pellegrini

foto: TASR

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) považuje zmluvy na nákup stíhačiek F-16, ktoré podpísal rezort obrany, zatiaľ za neplatné, keďže v zmysle uznesenia vlády je potrebný aj predchádzajúci súhlas ministerstva financií. Ten doposiaľ udelený nebol. Uviedol to v stanovisku tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

aktualizované: 17:17

Rezort obrany informoval, že v piatok podpísal technické zmluvy na obstaranie lietadiel F-16. „Ministerstvo obrany v piatok v zastúpení národného riaditeľa pre vyzbrojovanie, plukovníka Vladimíra Kavického, podpísalo v súlade s uznesením vlády príslušné technické zmluvné dokumenty potrebné na začatie procesu obmeny stíhacích lietadiel Vzdušných síl Ozbrojených síl SR,“ priblížila hovorkyňa rezortu Danka Capáková.

Lajčák podal demisiu prezidentovi Kiskovi, Pellegrini ho chce ešte presvedčiť

Ako dodala, ide o tri samostatné dohody o ponuke a prijatí, ktoré sú potrebné na pristúpenie k plneniu cez americký program FMS. Obstarávať sa má 14 kusov lietadiel F-16, letecká munícia, logistická podpora a výcvik leteckého aj pozemného personálu. Stíhačky majú byť dodané do konca roka 2023.

Cieľom nákupu má byť splnenie cieľov spôsobilosti NATO v oblasti vzdušnej obrany, nahradenie morálne a technicky zastaraných lietadiel MiG-29 a rozšírenie spôsobilosti slovenského stíhacieho letectva o ničenie pozemných cieľov.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky