Jednou vetou

AKTUALIZOVANÉ: Podmanického rozhodnutie v strane rešpektujú, Kéry zostáva

Zľava: Filip Kuffa, Tomáš Taraba, Ján Podmanický a Marián Kéry počas TK 14. 5. 2020

foto: Facebook

Po rokoch končí v Smere a pritom len vo štvrtok 14. mája oznámil Podmanický spolu s ďalšími troma opozičnými poslancami Mariánom Kérym (Smer-SD), Tomášom Tarabom (ĽSNS) a Filipom Kuffom (ĽSNS) zámer založiť platformu hodnotovej politiky, ktorá by združovala konzervatívnych poslancov.

Poslanec Národnej rady SR Ján Podmanický odchádza z opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). V parlamente nebude pôsobiť v poslaneckom klube strany a vzdáva sa taktiež funkcie krajského predsedu Smeru-SD v Žilinskom kraji. Ako prvý o tom informoval Denník N.

Podmanický bude v pléne pôsobiť ako nezaradený poslanec. Opozícia tak bude po jeho odchode disponovať 54 mandátmi. „V strane Smer-SD toto rozhodnutie pána Podmanického rešpektujeme,“ povedal agentúre SITA Mažgút.

Po rokoch zistil, že je asi liberál?!

Podmanický vyhlásil, že nechce byť prekážkou ešte väčšieho posunu strany doľava, ako avizoval predseda strany Smer Robert Fico. Ako ďalej povedal, rovnako nezdieľa názory podpredsedu strany Petra Pellegriniho, ktorý je „viac liberál ako ľavičiar a na mnohé kultúrno-etické témy má zásadne opačný pohľad“. Podmanický dodal, že nechce byť príčinou napätia a ani zámienkou odchodu Pellegriniho zo Smeru-SD.

Sny o platforme a spolupráca s fašistami?

Vo štvrtok 14. mája oznámil Podmanický spolu s ďalšími troma opozičnými poslancami Mariánom Kérym (Smer-SD), Tomášom Tarabom (ĽSNS) a Filipom Kuffom (ĽSNS) zámer založiť platformu hodnotovej politiky, ktorá by združovala konzervatívnych poslancov.

 

Zákonodarcovia o tom informovali krátko po tom, ako parlament neschválil správu ombudsmanky Márie Patakyovej za minulý rok. Taraba aj Kuffa sú zo strany Kresťanská demokracia – Život a prosperita a do parlamentu sa dostali na kandidačnej listine Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS).

Dostal signál, aby odišiel

Niektorí podpredsedovia a členovia Smeru-SD za to Podmanického a Kéryho kritizovali a dokonca ich vyzývali k odchodu zo strany. Podpredseda strany a bývalý premiér Peter Pellegrini na dnešnej tlačovej konferencii povedal, že poslanci si asi mylne vysvetlili, že keď sa strana Smer-SD ocitla v opozícii s ĽSNS, tak je to automaticky ich prirodzený partner. „Smer-SD a ja osobne ako Banskobystričan sa nebudeme prizerať tomu, ako sa nejakí naši poslanci začnú spriahať s predstaviteľmi ĽSNS,“ dodal k tejto téme Pellegrini.

Kéry v Smere zostáva

Poslanec Marián Kéry v Smere-SD zostáva. Povedal, že v strane je od roku 2001 a doteraz nikdy nemal problém s tým, keď v niektorých hodnotových veciach prejavil odlišný názor. „Preto ma mrzí vyjadrenie podpredsedu strany Petra Žigu, že by sme mali byť vylúčení zo strany s Jánom Podmanickým, Neviem si to vysvetliť, či máme v strane Smer-SD novú dobu, že má byť niekto stíhaný za názor a vyhrážať sa zbavením členstva. Ak to tak bude, je to začiatok konca sociálnej demokracie,“ povedal agentúre SITA Kéry. Poznamenal, že ani s odstupom niekoľkých dní s Podmanickým nevidí, že by urobili nejakú chybu.

Kéry odmietol, že by spolupracovali s ĽSNS. Tvrdí, že spolupracovali s dvomi poslancami, ktorí sú členmi strany Kresťanská demokracia – Život a prosperita. „Ich hodnotová vybavenosť je nám blízka. Títo ľudia sa nikdy v minulosti neprejavili tak, že by spochybňovali demokratický režim, inklinovali k fašizmu, neonacizmu alebo by spochybňovali SNP,“ poznamenal Kéry. Dodal, že nechápe, prečo médiá a niektorí politici ohlásenie platformy označili za kolaboráciu s kotlebovcami.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky