Jednou vetou

Podnikateľ, sponzor Most-Híd Tomáš W. sa stal svedkom polície, odhaľuje korupciu

Tomáš W. je jeden z kľúčových postáv celej kauzy

autorská koláž hlavne.sk, Google+

Nezvládol vyšetrovaciu väzbu! Podnikateľ Tomáš W. je obvinený v kauze korupčných povolení, ktoré za úplatky vydával Okresný úrad Bratislava. Tomáš W. vlastnil firmu, cez ktorú sa ťažké tisíce eur za povolenia legalizovali. Vo väzbe, kde bol od augusta sa rozhodol, že bude s orgánmi činnými v trestnom konaní spolupracovať. Vymenil tak život za mrežami za slobodu.

Vieme ako fungovali skorumpovaní úradníci na Okresnom úrade. Bude z toho megaškandál!

Tomáš W. je podnikateľ, ktorý mal zabezpečovať pre skorumpovaných úradníkov na odbore životného prostredia na Okresnom úrade v Bratislave súkromné firmy, cez ktoré sa povolenia legalizovali. Išlo o takzvané inžinieringové spoločnosti, ktoré za poplatok, ktorý bol úplatkom, zabezpečili povolenia týkajúce sa životného prostredia. „Z úradu rovno posielali podnikateľov do inžinieringových firiem. Časom si podnikatelia pri stavbách na to zvykli a šli rovno do týchto firiem. Za tisíce až desaťtisíce eur dostali povolenie,“ uviedol zdroj hlavne.sk.

Podnikateľ je obvinený z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Paradoxne, firma, cez ktorú sa mali povolenia legalizovať, skončila podľa dostupných údajov minulý rok v strate -1305 eur.

Šokovaní študenti: Andrej Kiska nevie, čo sa deje v jeho kancelárii

Podľa dostupných informácií je však Tomáš W. už na slobode. Ku všetkému sa totiž priznal! Z väzby ho mali prepustiť v polovici novembra. „Obvinený účinne spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní pri dokazovaní trestnej činnosť a ku trestnej činnosti sa priznal,“ uviedol pre hlavne.sk dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.  Dohodu o vine a treste podľa našich zistení podnikateľ s prokuratúrou neuzavrel. Bol však vyčlenený na samostatné konanie.

TIP: Vyrobte si originálnu bonboniéru a sladké prekvapenia na sviatočný stôl

„Ono je výhodnejšie spolupracovať s políciou ako svedok, vtedy vás vylúčia z celého prípadu a vyčlenia váš prípad na samostatné konanie, ktoré môže byť aj zastavené alebo sa s ním spája množstvo iných benefitov,“ vysvetlil pre hlavne.sk bývalý vyšetrovateľ, dnes advokát Peter Vačok.

dom podnikateľa Tomáša W. | foto: hlavne.sk/jxp

Vieme prví: Korupčný enviroškandál. Úplatky mal brať funkcionár Most-Híd

Tomáš W. je známy aj ako sponzor strany Most-Híd. V roku 2009, teda keď strana začínala, bol jedným z jej hlavných sponzorov – daroval 30 000 eur. Je zaujímavé, že v kauze korupcie na Okresnom úrade okrem neho figuruje aj ďalší politik Most-Híd, ešte nedávno zástupca krajského šéfa strany a vicestarosta Rače Rastislav Žitný.

Inšpirujte sa a čakanie na Vianoce si skráťte poznávaním plným zážitkov

„Padni, komu padni,“ reagoval nedávno pre hlavne.sk predseda Most-Híd Béla Bugár na margo obvinenia Žitného. Minister životného prostredia László Sólymos sa ku kauze nevyjadruje a odmieta už niekoľko týždňov pre hlavne.sk komentovať, či sa s  dotyčným, ktorý ho vo výpovedi spomínal, pozná osobne.

Sólymosovi pokuta 9 tisíc eur neublíži. O korupcii na Okresnom úrade naďalej mlčí.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky