Jednou vetou

Pojednávania v kauze Kuciak budú s obmedzenou prítomnosťou verejnosti

Marian Kočner, archívne 2019

FOTO TASR – Jakub Kotian

V kauze vraždy investigatívneho novinára, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a ďalších skutkov je obžalovaný podnikateľ Marian K., Alena Zs. a Tomáš Sz.

Budúcotýždňové pojednávania s obžalovanými Marianom K., Tomášom Sz. a Alenou Zs. v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a ďalších skutkov budú pre aktuálnu situáciu spojenú so šírením koronavírusu prejednané s obmedzenou prítomnosťou verejnosti a médií. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

„Predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu viazaná karanténnymi opatreniami Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky z marca a apríla 2020 a opatreniami Ústredného krízového štábu z 23. marca v súlade s trestným poriadkom prijala opatrenia proti prepĺňaniu pojednávacej miestnosti tak, aby bol medzi ľuďmi dodržaný určený dvojmetrový rozostup,“ uviedla Kudjáková.

Z pojednávania však bude možné vyhotoviť zvukový prenos. „Verejnosť je povinná pri vstupe do budovy Justičnej akadémie podrobiť sa bezpečnostnej kontrole vykonávanej príslušníkmi Zboru väzenskej a justičnej stráže a dodržiavať všetky nariadené hygienické opatrenia,“ dodala Kudjáková. Pojednávania sú v tomto prípade konkrétne vytýčené na stredu 15. apríla a štvrtok 16. apríla budúceho týždňa.

V kauze vraždy investigatívneho novinára, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a ďalších skutkov je obžalovaný podnikateľ Marian K., Alena Zs. a Tomáš Sz. Miroslav M., ktorý sa priznal, že zastrelil Kuciaka, jeho snúbenicu aj podnikateľa Petra Molnára v roku 2016, bol v pondelok 6. apríla neprávoplatne odsúdený na 23 rokov väzenia. Zoltán Andruskó si za sprostredkovanie vraždy odpykáva právoplatný 15-ročný trest.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana K. Účasť na vražde priznal aj Zoltán Andruskó. Po dohode o vine a treste s prokurátorom mu súd uložil trest 15 rokov väzenia. Andruskó od svojho zadržania na jeseň 2018 spolupracoval v kauze vraždy Kuciaka s vyšetrovateľmi.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky