Jednou vetou

Poliačik: Je hlúpe neísť do Marrákešu a tváriť sa, že problém nie je

Martin Poliačik
Martin Poliačik

Foto: TASR

Ak sa Slovensko desiatky rokov snažilo o to, aby bolo za najvýznamnejšími rokovacími stolmi sveta, je hlúpe ostávať doma a tváriť sa, že problém neexistuje. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to povedal poslanec Národnej rady (NR) SR Martin Poliačik (nezaradený) na margo neochoty vlády a parlamentu vyslať zástupcu Slovenska na konferenciu ku Globálnemu paktu OSN o migrácii v Marrákeši.

Poliačik tvrdí, že ak sa má Slovensko hlásiť k zodpovednému správaniu v rámci celého sveta a k podpore i posilňovaniu EÚ a NATO, malo by sa zúčastniť rokovania v Marrákeši. „Malo by priniesť za rokovací stôl svoje výhrady a nachádzať partnerov i spojencov, vďaka ktorým by sme výhrady mohli nechať zapracovať do finálneho textu,“ povedal Poliačik. V súvislosti s diskusiou, či by prítomnosť zástupcu Slovenska v Marrákeši znamenala súhlas s Globálnym paktom OSN o migrácii, uviedol, že si nepamätá jediné stretnutie štátnikov na najvyššej úrovni, kde by samotná účasť znamenala automaticky súhlas. „Mám už možnosť poznať obsah analýzy ministerstva zahraničných vecí, ktorá konštatuje to isté,“ podotkol.

Švejna a Matovič mienia, že do Marrákeša treba ísť, ale s výhradami

Poslanec NR SR Martin Klus (SaS) upozorňuje, že hoci globálny rámec nie je záväzným, je takzvanou mäkkou mocou. V pakte je podľa neho viacero vecí, ktoré sú problematické pre Slovensko. Ako spresnil, v preambule sa píše o migrácii ako o pozitívnej veci, zdroji prosperity, inovácií, udržateľného rozvoja v globalizovanom svete a tieto pozitívne vplyvy možno optimalizovať zlepšením riadenia migrácie. „My si nemyslíme, že migrácia je za každých okolností len pozitívna vec. Negatívnu skúsenosť, ktorú máme v rokoch 2015 a 2016, nemožno opomínať,“ skonštatoval. Problémom podľa neho je aj pasáž o tom, že akákoľvek pomoc migrantom nesmie byť kriminalizovaná. „Príde mi to ako šialenstvo. Pod takouto pomocou sa vydávajú ľudia, ktorí sú ochotní nasadiť matky a deti do gumených člnov a poslať ich na Stredozemné more,“ povedal Klus.

Preambula podľa Poliačika hovorí o tom, že ak sa migrácia dokáže zvládnuť, regulovať a dostane základný legislatívny i ľudsko-právny rámec, tak môže byť podstatne prínosnejšia ako v súčasnosti. „To, že sa v nej vyjadruje názor, že by nemali byť kriminalizovaní ľudia, ktorí migrantom pomáhajú, sa oveľa viac týka činnosti ľudsko-právnych aktivistov a ľudí priamo v krajinách, kam migranti prichádzajú, ako prevádzačov,“ podotkol poslanec.

Po Dankovej rigorózke sa stratila najnovšie Matovičova diplomovka

Ak by sa rozhodol zúčastniť konferencie v Marrákeši prezident SR Andrej Kiska, podľa Klusa by to bolo jeho rozhodnutie, ktorým by sa však mohli priepasti v rámci konsenzu v zahraničnej politike ešte prehĺbiť. Lepšie riešenie vidí v písomných pripomienkach.

Poslanci sa vyjadrili aj k aktuálnemu napätiu medzi Ruskom a Ukrajinou. Ukrajina podľa Klusa si háji len svoje práva. Verí, že k vážnejšiemu vojenskému vyhroteniu medzi krajinami nedôjde. Poliačik očakáva od medzinárodného spoločenstva dostatočne silný signál, aby ruský prezident Vladimir Putin pochopil, že prekročil akceptovateľné hranice správania sa v medzinárodnom prostredí.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky