Jednou vetou

Policajné razie: Je postavená diaľnica a cesty na odpadkoch?

Polícia zasahovala kvôli kauze kontaminovanej zeminy pod novým obchvatom

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Shutterstock

Od skorého rána prebiehali vo štvrtok policajné razie v Bratislave a okolí. Policajti sa opäť vrhli do preverovania informácií, že výstavba diaľničného obchvatu je pofidérna a používa sa pri nej odpad zo skládok. Niekoľko ľudí z firiem venujúcich sa odpadovému hospodárstvu polícia zadržala, medzi nimi aj bývalého obchodného partnera L. Bašternáka.

FOTO: Po čom zazerala Vaľová v parlamente? Kabelky to neboli

ilustračné foto | foto: TASR

„Policajti Odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave realizujú od skorých ranných hodín na území Bratislavského kraja potrebné procesné úkony súvisiace s enviromentálnou trestnou činnosťou. V rámci týchto úkonov boli vykonané viaceré prehliadky bytových ako aj nebytových priestorov, avšak s prihliadnutím na súčasný stav bližšie informácie poskytneme až keď to situácia vo vyšetrovaní umožní,“ uvádza sa v stanovisku polície.

Ráno po ôsmej nabehli policajti  do sídla spoločnosti D4R7 Construction, ktorá sídli v bratislavskom Novom meste.

Polícia mala zaistiť jedného z najvýraznejších podnikateľov z biznisu s odpadkami Michala Grebečiho a zároveň aj manažéra D4R7 Construction Javiera H. zo Španielska, ktorému robili aj domovú prehliadku. Michal Grebeči bol už v minulosti stíhaný a vo väzbe strávil niekoľko hodín, z ničoho ho však neobvinili. Grebeči bol kedysi obchodným partnerom s Michalom Kováčom z Vassal EKO, ich podnikateľské cesty sa však rozišli.

Michal Grebeči | foto: jxp

Medzi zadržanými sa ocitol aj známy podnikateľ v stavebníctve Andrej Brna. Brna sa v minulosti zviditeľnil svojim spoločným biznisom s Ladislavom Bašternákom, keď spolu stavali outlet vo Voderadoch. Práve toto jeho spojenectvo s Bašternákom bolo prekážkou toho, aby sa stal policajným prezidentom SR Marián Slobodník, policajný pridelenec SR v Chorvátsku. Andrej Brna je totiž zaťom Mariána Slobodníka. Jeho manželkou je bývalá Miss Simona Brnová Slobodníková. Andrej Brna podľa polície manažuje biznis konzorcia D4R7.

Povolenia pre Vassal EKO podpisoval súčasný generálny riaditeľ ministerstva

podnikateľ Andrej Brna a jeho manželka, dcéra policajného pridelenca v Chorvátsku Simona | foto: archív

Dnešná policajná razia môže mať dosah na výstavbu D4R7. Razie sa očakávajú aj v ďalších firmách, ktoré s výstavbou súvisia, nakoľko polícia disponuje informáciami o ich korupčnom podnikaní.

Minister životného prostredia oceňuje spoluprácu rezortov vnútra a životného prostredia

Na policajnú raziu reaguje minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Ocenil súčinnosť polície a envirorezortu.  Na akcii sa podľa neho podieľali aj odborníci priamo z ministerstva životného prostredia.
„Na ministerstve berieme boj s envirokriminalitou vážne.  Som rád, že ide o ukážkovú súčinnosť polície a našich inšpektorov životného prostredia priamo v teréne,“ vyhlásil Sólymos.
Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že sa podozreniami spojenými s výstavbou obchvatu zaoberá už niekoľko mesiacov v spolupráci s políciou. „Práve toto je cesta a preto podporujeme a podieľame sa na vzniku enviropolície na Slovensku,“ podotkol Sólymos.

Minister dopravy Érsek avizuje nekompromisný prístup

„Ak sa potvrdí použitie neprijateľných materiálov na stavbe bratislavského obchvatu, diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7, stavebník ich bude musieť na vlastné náklady nahradiť,“ uvádza sa v stanovisku ministra dopravy Árpáda Érseka (Most-Híd).  Ministerstvo je rozhodnuté v tejto veci postupovať nekompromisne a ak zlyhal dozor, vyvodí vážne dôsledky. Minister dopravy Á. Érsek si chce počkať na výsledky vyšetrovania polície a následne vyvodí dôsledky. „Ak nezávislý dozor toto zanedbal, tak vyvodím veľmi dôrazné dôsledky. Ide o Žitný ostrov. Ja som zo Žitného ostrova a o to viac mi záleží na tom, čo budú moji vnuci piť. Nie je nám jedno, čo sa vyváža pod diaľnice,“ vyhlásil Á. Érsek.

Prehovoril hlavný podozrivý z kauzy kontaminovanej D4 a R7

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky