Policajný prezident opísal zákrok, pri ktorom bol zastrelený 17-ročný mladík

Prezident Policajného zboru Tibor Gašpar, foto: TASR, zdroj: hlavne.sk/TASR

Udalosť sa stala neďaleko Novej Bane v okrese Žarnovica v sobotu večer. Policajná hliadka na civilnom aute so zvukovo-výstražným znamením dávala na križovatke prednosť po hlavnej ceste idúcim vozidlám. Spozorovala pri tom auto, ktoré viedol 19-ročný Michal z okresu Zlaté Moravce. „Z predchádzajúcej činnosti vedeli, že toto vozidlo často arogantným spôsobom porušuje dopravné predpisy a zvykne ho riadiť mladík bez vodičského opravnenia. Pri jednej cestnej kontrole sa dokonca pokúsil zraziť policajta, za čo bol odsúdený za útok na verejného činiteľa,” povedal prezident Policajného zboru Tibor Gašpar

Policajná hliadka preto chcela vodiča zastaviť a skontrolovať a tak sa vybrala za autom, v smere na obec Orovnica so zapnutým svetelno-výstražným znamením. Vodič na znamenie nezastavil, riskantným manévrom predišiel vozidlo idúce pred ním a unikal pred políciou. „Už pri tomto incidente ohrozil v protismere idúce vozidlo, ktoré muselo ustúpiť na krajnicu. Už tu mohlo dôjsť k čelnej zrážke,” povedal policajný prezident Gašpar. Policajné prenasledovanie pokračovalo a za obcou Orovnica v neobývanej lokalite sa spolujazdec v policajnom aute, vedúci zásahu, rozhodol použiť služobnú zbraň a v intervale približne tridsiatich sekúnd poslal do vzduchu tri varovné výstrely. „Po druhom výstrele informoval operačné stredisko o použití zbrane, o varovných výstreloch a o prenasledovaní vozidla. Keď sa blížili k Tekovskej kúrii, ktorá je na križovatke s R1, kde je rovný a prehľadný úsek cesty, použil policajt jeden zastavovací výstrel, ktorý trafil vozidlo.”

Podľa Gašpara počas samotného prenasledovania 19-ročný vodič niekoľkokrát ohrozil protiidúce vozidlá. „Aj podľa výpovedí ostatných členov posádky prenasledovaného vozidla jazdil po stredovej čiare alebo v protismere. Myslím si, že aj to bol dôvod. pre ktorý sa policajt rozhodol vozidlo zastaviť použitím zbrane,” povedal Gašpar. „Podľa vyjadrenia policajta strieľal na pravé zadné koleso. Podľa fotodokumentácie, ktorú som mal možnosť vidieť, je na vozidle po doterajších obhliadkach jeden vstrel do kufra vozidla, kadiaľ strela preletela do sedačky za vodičom, kde sedel poškodený Tomáš.”

Aj napriek zasiahnutiu vozidla vodič nezastavil. „Posádka sa vyjadrila, že počula zvuk, ako keď niečo prejde cez plech,” povedal Gašpar, takže posádka pravdepodobne vedela, že vozidlo bolo zasiahnuté. Vodič ale aj napriek tomu pokračoval v jazde. Na železničnom priecestí vo vysokej rýchlosti však jeho vozidlo nadskočilo a dostalo bočný šmyk, po ktorom vyletelo z cesty. „Po príchode k vozidlu policajti zadržali osobu vystupujúcu z auta v domnení, že ide o vodiča. Až následnou prehliadkou interiéru si na zadnom sedadle všimli ležiacu osobu, ktorej okamžite poskytli prvú pomoc, privolali rýchlu zdravotnú pomoc a ďalšie hliadky.”

Podľa Gašpara posádka prenasledovaného vozidla vo výpovediach uviedla, že niekoľkokrát žiadala vodiča, aby vozidlo zastavil. „Boli to vlastne jeho rukojemníci. Policajti nemali možnosť vidieť, aká zostava bola vo vozidle, pretože malo tieniace fólie a udialo sa to v noci. Mohli sa iba domnievať, či je vo vozidle viac cestujúcich,” povedal prezident Policajného zboru Tibor Gašpar, ktorý vyjadril ľútosť nad stratou nevinného ľudského života.

Môže vás zaujímať

Čaputová podpísala novelu Notárskeho a Exekučného poriadku