Jednou vetou

Policajti zadržali podozrivých z vraždy Kuciaka a Kušnírovej

Policajný zásah na Harcsovej ulici v meste Kolárovo, okres Komárno 27. septembra 2018

foto: TASR

Protizločinecká jednotka NAKA zadržala vo štvrtok ráno osoby podozrivé z násilnej trestnej činnosti. Podľa informácii akcia súvisí s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

18:24 – Prezident SR Andrej Kiska je rád, že sa podarilo zadržať podozrivých z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Upozornil však, že je to len prvý krok k vráteniu dôvery ľudí v štát. Kiska to vyhlásil počas návštevy Chicaga, kde je na pracovnej ceste.  „Chcel by som aj zablahoželať, ale hlavne poďakovať všetkým tým, ktorí pracovali na tom, že sa podarilo zadržať ľudí, ktorí sú podozriví z úkladnej vraždy dvoch mladých ľudí. Od začiatku po tejto vražde som viackrát verejnosti povedal a ubezpečil ju, že som presvedčený ako prezident, že sme na vyšetrovanie nasadili tých najlepších ľudí,“ vyhlásil Kiska.

Hlava štátu zároveň upozornila, že treba zistiť, kto bol objednávateľom vraždy. „Musí sa vyvrátiť aj obludné podozrenie, že za touto vraždou stojí mafia z východu Slovenska, o ktorej pôsobnosti ministerstvo vnútra vedelo roky a nespravilo nič. Až po tejto vražde začalo konať a taliansky mafián bol chytený, uväznený a vydaný. Veľmi oceňujem tento krôčik, ale treba spraviť veľa krokov a treba kráčať veľmi rýchlo,“ uzavrel Kiska.

18:18 – Policajný zásah v Kolárove sa vo štvrtok krátko pred 18.00 h skončil. Kolóna policajných vozidiel už opustila Harcsovu ulicu a v jednom z áut sedel aj Tomáš Sz., ktorý je jedným zo zadržaných v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Ján Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili 21. februára v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 mm. Prokurátor nedávno uviedol, že dvojnásobná úkladná vražda súvisela s Kuciakovou prácou.

Polícia vo štvrtok ráno zadržala osoby podozrivé z násilnej trestnej činnosti, má to súvisieť so spomínanou vraždou. Bližšie informácie nechce poskytovať, aby nedošlo k mareniu vyšetrovania. Ani generálna prokuratúra sa nechce bližšie vyjadrovať k procesným úkonom a žiada novinárov o zdržanlivosť pri informovaní.  Pre políciu a dozorujúceho prokurátora plynie od štvrtka rána 48-hodinová lehota na podanie návrhu na väzobné stíhanie. Sudca bude mať od podania návrhu 72 hodín na rozhodnutie, či podozrivých pošle do väzby. O prípadnom väzobnom stíhaní by mal teda sudca pre prípravné konanie rozhodnúť najneskôr do pondelka 1. októbra.
Právny zástupca rodiny Kuciakovcov Daniel Lipšic vyzýva verejnosť, aby mala dôveru k doterajším výsledkom vyšetrovania.

17:44- Políciu a vyšetrovateľov treba nechať pracovať a nespochybňovať ich prácu. V reakcii na zadržanie podozrivých v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej to uviedol predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Je rád, že nastal posun. Strana to viac komentovať nemieni, vyšetrovaniu to totiž podľa nej nepomáha. „Politizácia je to, čo tento prípad nepotrebuje,“ zdôraznil Most-Híd.

17:39- Už viac ako 12 hodín zasahujú na Harcsovej ulici elitní policajti z NAKA spolu so psovodmi a technikmi. Približne pred hodinou policajti z jedného z domov vyviedli zadržaného Tomáša Sz., ktorý už takmer hodinu sedí v policajnej dodávke a čaká na policajnú eskortu. Zásah polície miestnych prekvapil, jeden z podozrivých má mať pochybnú minulosť. Viac sa dočítate tu >>>

17:38- Slovenská sekcia Asociácie európskych novinárov (AEJ) pozorne sleduje postup polície a prokuratúry v prípade vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Za mimoriadne znepokojujúcu informáciu v súvislosti so zadržaním podozrivých v Kolárove považuje to, že sú medzi nimi osoby spájané s prácou v Policajnom zbore. Uvádza sa to stanovisku asociácie pre médiá.
„Dôležitou otázkou je pritom nielen to, kto je objednávateľom tejto úkladnej vraždy, ale aj to, ako je možné eliminovať prenikanie organizovaného zločinu do štruktúr orgánov činných v trestnom konaní, štátnej správy a súdnictva,“ zdôrazňuje AEJ.
Súčasne pripomína, že aj v prípade vraždy maltskej novinárky Daphne Caruany Galiziovej polícia zatkla skupinu údajných vrahov, ich motívy sú aj po 11 mesiacoch od vraždy stále nejasné a neznámy je aj objednávateľ. „Slovenská verejnosť vrátane novinárskej obce preto právom očakáva, že polícia zverejní najnovšie výsledky vyšetrovania a urobí maximum pre potrestanie páchateľov bezprecedentného zločinu na Slovensku,“ uzatvára slovenská sekcia AEJ.

17:12- „Správy, že vláda Spojených štátov poskytuje satelitné snímky súvisiace so zatknutím podozrivých z vražd Jáns Kuciaka a Martiny Kusnirovej, sú nepravdivé. Hoci nemôžeme zdieľať konkrétne informácie spojené s prebiehajúcim vyšetrovaním vedeným slovenskou vládou, dúfame, že dnešné zatknutia pomôže dostať zodpovedné osoby pred súd,“ stojí v oficiálnom vyjadrení vlády USA k použitiu ich satelitu, ktoré dnes popoludní získali Aktuality.sk.

16:15- „Je dôležité aj pre budúcnosť, aby polícia a prokuratúra mali rozviazané ruky, sme totiž presvedčení, že v ich radoch je množstvo kvalitných vyšetrovateľov a odborníkov,“ hovorí Boris Kollár.

16:11- Dnes je deň, keď chceme vyzdvihnúť prácu policajtov. Ich práca je ocenenia hodná najmä preto, že pracovali na mimoriadne komplikovanom prípade, pod obrovským mediálnym tlakom, útokmi opozície a protestujúceho hnutia Za slušné Slovensko. Uvádza sa to v stanovisku koaličnej strany Smer-SD ku štvrtkovej akcii polície súvisiacej s vyšetrovaním vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

„Je obdivuhodné, že sa (policajti – pozn.) nenechali týmito útokmi a urážlivou atmosférou zo strany opozície zlomiť a dokázali sa sústrediť na jediné podstatné, a to je postaviť vrahov a objednávateľov pred spravodlivosť,“ uvádza sa v stanovisku sociálnych demokratov, podľa ktorého sa preto dnešným dňom nič nekončí, ale, naopak, začína sa najťažšia časť ich práce.

16:08- Slovenská asociácia novinárov (SAN) privítala pozitívnu informáciu o posune vyšetrovania v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. V stanovisku asociácie o tom informuje jej predseda Štefan Dlugolinský. SAN podľa neho dúfa, že v prípade usvedčenia vraha a eventuálneho objednávateľa vraždy dôjde aj k posunu v otázke ochrany novinára v implementácii do tlačového zákona.
„Aj keď dôvody vraždy mohli byť akékoľvek, myslíme si, že práve poukázanie novinára Kuciaka na konkrétne prípady naštartovali novinársku obec v otázke ochrany v dnešnej dobe mimoriadne rizikovej profesie. Novinár je akýmsi tribúnom občanov, a preto by mal mať aj primeranú ochranu zrozumiteľne ukotvenú v zákone a s jasným pomenovaním,“ skonštatoval Dlugolinský.
Ak v prípade vraždy pomohli technické prostriedky, potom podľa predsedu SAN ide aj o výstrahu pre tých, ktorí by si trúfali vykonať podobné trestné činy. „SAN verí v úspešnosť postupu vyšetrovateľov a tímu odborníkov slovenskej polície a jej zahraničným partnerom,“ uzavrel predseda SAN.

15:07- „Dovoľte, aby som sa poďakoval všetkým policajtom a vyšetrovateľom, ktorí sa podieľali na chytení možných páchateľov,“ povedal predseda NR SR Andrej Danko. Zároveň vyzval ohľadom zajtrajších protestov Za slušné Slovensko, aby tieto protesty boli naozaj slušné, aby napriek rozlišným názorom demonštrujúci akceptovali priebeh vyšetrovania.

15:00- Iniciálky ďalšieho zo zadržaných sa zhodujú s menom človeka, ktorý bol v minulosti riaditeľom Obvodného oddelenia policajného zboru v Kolárove. Či ide o rovnakú osobu, polícia nepotvrdila. Informáciu priniesla TV JOJ.

14:38- Pre Smer-SD nemôže byť lepšia správa ako vypátranie vrahov Kuciaka, povedal poslanec NR SR za Smer-SD Miroslav Číž, „Nestrannému pozorovateľovi musí byť úplne jasné, že ak niekomu vražda novinára Kuciaka (politicky) uškodila, bola to moja strana.“ dodal. Viac o Čížovej rekcii na štvrtkový zásah protizločineckej jednotky NAKA sa dočítate tu >>>

14:31- O prípadnom väzobnom stíhaní ôsmich vo štvrtok ráno v Kolárove zadržaných osôb v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice by mal sudca pre prípravné konanie rozhodnúť najneskôr do pondelka (1.10.)

Pre políciu a dozorujúceho prokurátora plynie od štvrtka rána 48-hodinová lehota na podanie návrhu na väzobné stíhanie. Keďže ide o závažný trestný čin úkladnej dvojnásobnej vraždy, tak od podania návrhu bude plynúť sudcovi pre prípravné konanie zase 72-hodinová lehota na rozhodnutie, či podozrivých pošle do väzby.

Keď sa voči rozhodnutiu odvolajú buď dozorujúci prokurátor, alebo prípadní obvinení, tak o tom bude rozhodovať Najvyšší súd SR. Vo štvrtok to potvrdili viaceré justičné zdroje aj bývalý šéf slovenských vyšetrovateľov Jaroslav Ivor.

14:18- „Nie sme vyšetrovatelia ani detektívovia a ani sa na nich nebudeme hrať,“ vyhlásil líder SaS Richard Sulík. Podľa jeho slov je možné, že vo vyšetrovaní nastal posun, ale Robertovi Ficovi a Robertovi Kaliňákovi nikto neverí. „Súčasná koalícia nerobí nič na odpolitizovanie polície a súdov,“ vyhlásil Sulíkov spolustraník Ľubomír Gaľko. Kritizoval návrh zákona na výber nového policajného prezidenta.

13:41- Iniciatíva Za slušné Slovensko zvolala na piatok ďalší pochod ulicami hlavného mesta. Zrušiť ho nemá v pláne. „Veríme, že dnešný ranný zásah polície bude skutočne viesť k dolapeniu páchateľa vraždy Jána a Martiny. Musíme však stále pripomínať, že aj podľa vyšetrovateľov išlo o vraždu na objednávku, preto je pre verejnosť úplne kľúčové poznať meno objednávateľa vraždy. Ján a Martina boli zavraždení kvôli tomu, že Ján písal o prepojení mafie a vládnych politikov. Stále sa musíme pýtať, kto túto vraždu objednal? Prečo musel byť Ján umlčaný? Náš spoločný tlak je potrebný až do momentu odsúdenia vraha a hlavne objednávateľa tejto vraždy,“ uviedli organizátori na sociálnej sieti.

13:15- Podľa TV JOJ vyšetrovateľom pri identifikácii podozrivých pomohli informácie z analýzy IP adries počítačov. Tie použili pri vyhľadávaní domu Jána Kuciaka službou street view.

13:07- „Aj keď zaznievali mnohé kritické názory a poznámky k dĺžke tohto konania, určite sa dozvieme, prečo k tomu došlo až po takomto čase. Napriek tomu ja to považujem za významný posun. Vo všeobecnosti možno povedať, že pokiaľ ide o objasňovanie prípadu z hľadiska jeho páchateľa, tak sú také štyri základné stupne. To znamená podozrivý, obvinený, obžalovaný a odsúdený. Dostávame sa do prvého stupňa riešenia,“ povedal pre bývalý dlhoročný šéf slovenských vyšetrovateľov a v súčasnosti vysokoškolský pedagóg Jaroslav Ivor.

12:11- K zadržaniu podozrivých v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej mali pomôcť i satelitné snímky americkej družice. Uviedol na svojom webe český týždenník Respekt.
„Boli to zábery z družice, ktorá sa zhodou okolností pohybovala v dobe vraždy nad miestom, kde boli obaja mladí ľudia zabití. Analýza pohybu osôb a áut pomohla odhaliť podozrivých,“ uvádza portál respekt.cz.

11:34- GP SR sa nebude bližšie vyjadrovať k aktuálnym procesným úkonom- Generálny prokurátor zároveň v tejto súvislosti žiada novinárov o zdržanlivosť pri informovaní z dôvodu, aby nedošlo k mareniu vyšetrovania. „Záujmom generálneho prokurátora je objasnenie tohto trestného činu, a to vrátane jeho objednávateľa, respektíve objednávateľov,“ poznamenala Predajňová. Zároveň žiada zástupcov poškodených, aby sa vyjadrovali zdržanlivo. „Hneď ako to dôkazná situácia dovolí, bude prokuratúra informovať verejnosť,“ dodala Predajňová.

11:32- Polícia zverejnila fotografie z mimoriadneho zásahu v Kolárove:

11:26- „Ak sa ich vina potvrdí, bola by to veľmi dobrá správa pre Slovensko. Skutočným vinníkom je však ten, kto vraždu objednal. Až jeho odhalenie ukáže, či sa na Slovensko začne vracať spravodlivosť.“ napísal na sociálnej sieti poslane NR SR Miroslav Beblavý

10:59- „Postup polície pri tomto ohavnom prípade ukazuje, že Slovensko nie je nefunkčná diera. Verím, že sa polícii podarilo zadržať skutočných vykonávateľov popravy, a že rovnako vypátra aj objednávateľov vraždy,“ povedal na margo dnešného zadržania ôsmich podozrivých v Kolárove predseda parlamentu Andrej Danko.

10:35- Podľa informácií tv.noviny.sk zadržali príslušníci NAKA na juhu Slovenska osem osôb, pričom jednou z nich mal byť Tomáš z Kolárova, ktorý v minulosti pracoval ako policajný vyšetrovateľ v Komárne. Polícia podľa portálu od 04.00 h monitorovala terén, na mieste lietal policajný vrtuľník, ulica, na ktorej k zásahu došlo, je uzavretá.

10:10- „Zostáva teraz len veriť, že polícia nešla po falošnej stope, má dostatok dôkazov a vyšetrovateľské úkony sú vykonávané profesionálne,“ poznamenal poslanec NR SR Ľubomír Galko z SaS. Ako ďalej doplnil, otvorenou otázkou je, či polícia zadržala podozrivých z vraždy i z objednávky na vraždu, lebo to nemusia byť totožné osoby.

9:56- „Viac o tom zatiaľ neviem, ale podľa nekoľkých zdrojov je dôvod k ľahkému optimizmu.“ napísala na sociálnej sieti Pavla Holcová, Kuciakova spolupracovníčka, novinárka z Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku.

9:55- Veronika Remišová, poslankyňa za OĽaNO: „Ak sa páchateľov podarí odsúdiť, treba sa poďakovať celému vyšetrovaciemu tímu, vidno, že tlak verejnosti na nezávislé a intenzívne vyšetrovanie mal veľký význam. Je dôležité, aby boli páchatelia spravodlivo potrestaní. Ešte dôležitejšie ale je, aby bol potrestaný aj objednávateľ.“

9:50 – „Ak sa potvrdí, že dolapili vrahov brutálnej vraždy, tak klobúk dole. Kto tomu trošku rozumie vie, aké je to obtiažne, za tak krátky čas dolapiť vrahov, navyše pod takým tlakom a pri rôznych podozreniach. Spomínam si ešte na vraždu advokáta Ernesta Valka, kde na mieste činu bol sám minister vnútra /nemal tam čo robiť/, urobilo sa množstvo chýb a vyšetrovanie trvalo extrémne dlho!“ napísal na sociálnej sieti podpredseda NR SR za Smer-SD Martin Glváč.

9:45- Saková zdôraznila, že riadne vyšetrenie prípadu vraždy bolo a stále je jej najväčšou prioritou na poste ministerky vnútra. „Hoci z posunu vo vyšetrovaní mám nesmiernu radosť, k právoplatnému rozsudku vedie ešte dlhá cesta. Som naďalej pripravená vytvárať všetky podmienky pre vyšetrovací tím, aby si mohol tak ako doteraz riadne robiť svoju prácu,“ uvádza sa v reakcii Sakovej, ktoré poskytol tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.

9:30- „Približne 200 výsluchov svedkov, desiatky znaleckých posudkov a množstvo ďalších dôkazov vykonala polícia podľa mojich informácií v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Vo vyšetrovacom tíme pracuje viac ako 90 ľudí. Hoci nemám konkrétne informácie o vyšetrovaní tohto trestného činu, je teraz už zrejmý výrazný posun v prípade. Ďakujem každému jednému policajtovi, svedkovi a úplne každému človeku, ktorý prispieva k objasneniu tejto brutálnej vraždy dvoch mladých ľudí,“ píše Denisa Saková.

9:25- Policajti a prokurátori, ktorí robia na prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, nie sú ešte na konci, no urobili prvý veľký krok k objasneniu ohavného činu. V súvislosti so zásahom NAKA v Kolárove to uviedol podpredseda hnutia Sme rodina Milan Krajniak.

Zároveň to dokumentuje podľa neho aj to, že ak majú ľudia, ktorí si chcú robiť svoju prácu rozviazané ruky, prídu aj výsledky. Podstatné preto v súčasnosti nie je podľa neho teoretizovať o zmene zákona o Policajnom zbore či o menovaní a odvolávaní policajného prezidenta. „Podstatné je dostať do funkcií charakterných ľudí, ktorí si chcú a vedia robiť svoju prácu. Tak, ako si ju robia policajti a prokurátori z tímu na vyšetrovanie Kuciakovej vraždy,“ zdôraznil Krajniak.

Muž z identikitu k vražde Kuciaka sa pýta: Prečo ja?

9:15- „Ak sa tieto udalosti potvrdia, tak polícia pravdepodobne zatkla samotných vrahov. Ešte ale nie je známe to, kto ten čin objednal. To bude samozrejme predmetom ďalšieho vyšetrovania, ktoré môžu trvať ďalšie týždne a mesiace,“ informuje česká televízia ČT24.

8:32- Vrah vykonávateľ už zrejme putuje za mreže, ale omnoho dôležitejšie je, aby sme všetci spoznali vraha objednávateľa. V reakcii na informáciu, že policajti zadržali osoby podozrivé v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej to na sociálnej sieti uviedol líder OĽaNO Igor Matovič. Podstatné je podľa neho odhaliť toho,„kto rozhodol, že mladému chalanovi za jeho prácu spolu so snúbenicou treba navždy zavrieť ústa“.

8:18- „S potešením som prijal správu o tom, že polícia zatkla podozrivých z vraždy dvoch nevinných mladých ľudí. Zároveň oceňujem profesionálnu prácu vyšetrovateľov a prokuratúry. Vyšetrenie a potrestanie vinníkov tejto vraždy je jednou z priorít mojej vlády a som veľmi rád, že policajné orgány už reálne konajú. Verím, že sa tento brutálny skutok podarí objasniť a odhaliť jeho motív ako aj objednávateľov, aby prestal rozdeľovať našu spoločnosť,“ píše na sociálnej sieti premiér Peter Pellegrini.

8:02 – „Momentálne prebiehajú domové prehliadky a ďalšie procesné úkony. Viac informácií poskytneme, keď to situácia dovolí,“ informuje na sociálnej sieti polícia.

Lipšic žiada o dôveru k výsledkom vyšetrovania

Právny zástupca rodiny Kuciakovcov Daniel Lipšic na sociálnej sieti vyzýva verejnosť, aby mala dôveru k doterajším výsledkom vyšetrovania. „Vo vyšetrovacom tíme boli a sú aj skúsení vyšetrovatelia a prípad dozorovali dvaja mimoriadne erudovaní prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry. Rozsah vyšetrovania, aj za účasti Europolu a iných zahraničných zložiek, bol bezprecedentný. Viem, že u nás vládne všeobecná skepsa k našim bezpečnostným orgánom, ale chcem požiadať o dôveru k výsledkom tohto vyšetrovania. Aj vďaka verejnému tlaku si už nikto nedovolil do jeho priebehu zasahovať,“ uviedol Lipšic.

Ján Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili 21. februára v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 mm.

správu budeme aktualizovať

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky