Polícia pri vysvetľovaní hoaxov spolupracuje aj s odborníkmi

Ilustračné foto

Foto: TASR

Pri vysvetľovaní hoaxov na stránke "Hoaxy a podvody - Polícia SR" policajti berú do úvahy, v akej veľkej komunite užívateľov sa hoax šíri. Nechcú totiž, aby naň takýmto spôsobom upriamili ešte väčšiu pozornosť. Hoaxy nachádzajú počas štandardného monitoringu sociálnych sietí, prijímajú tiež tipy od verejnosti.

„Ak si to daná situácia vyžaduje, pri vysvetľovaní hoaxov spolupracujeme s odborníkmi v danej oblasti. Napríklad s lekárom v prípade zdravotníckych hoaxov alebo s prvým slovenským kozmonautom v prípade hoaxu o pristátí na Mesiaci,“ priblížilo oddelenie komunikácie a prevencie policajného prezídia.

Čierne skládky treba nahlasovať, apeluje ZMOS, MŽP ich rieši odpadovou politikou

Po takmer ročnej prevádzke polícia hodnotí fungovanie stránky pozitívne. „Je najsledovanejšou stránkou zameranou na hoaxy na slovenskom trhu, čo nás zaväzuje pokračovať v doterajšej činnosti a v budúcnosti pracovať aj na jej vylepšeniach,“ konštatovala. K tomu, koľko ľudí na stránke pracuje, sa však vyjadrovať nechce. „K personálnym otázkam sa nebudeme vyjadrovať,“ uviedlo komunikačné oddelenie.

Stránka sa zatiaľ počas prázdnin najčastejšie venuje podvodom, na ktoré ju upozorňuje verejnosť. Uverejňuje tiež videá o bezpečnosti na internete. Hoax naposledy vyvracala 24. júna. Išlo o status o údajných migrantoch pri jazere Draždiak v bratislavskej Petržalke. Autor statusu naznačoval, že muži tmavej pleti môžu byť nebezpeční a tvrdil, že čoskoro budú na Slovensku tisíce migrantov.

Lučanský vylúčil stretnutia s Kočnerom a Bödörom

Len pár týždňov predtým polícia vysvetľovala využívanie manipulácie a prekrúcania pri šírení hoaxu o tom, že cudzinci majú na Slovensku nárok na bezplatnú zdravotnú starostlivosť, aj keď si neplatia žiadne zdravotné poistenie. Hoaxom o cudzincoch stránka venovala aj špeciálny seriál. V tomto roku tiež vyvracala napríklad hoax o čipovaní občianskych preukazov alebo únosoch detí.

Vznik stránky policajti oznámili v októbri minulého roka. Jej vytvorenie zdôvodnili tým, že na hlavnej policajnej stránke príspevky o hoaxoch a podvodoch môžu zaniknúť. „Zámerom stránky je, aby sa používatelia internetu na ňu vracali v akýchkoľvek prípadoch, keď si nebudú istí hodnovernosťou stránky, e-mailovej správy, respektíve masovo šírenej správy,“ ozrejmila hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

Môže vás zaujímať

Drucker vyzbieral polovicu podpisov potrebných na vznik strany