Polícia, prokurátor či súdy zrejme nebudú musieť riešiť anonymné podania

Ilustračné foto

Foto: TASR

Orgány činné v trestnom konaní a súdy zrejme nebudú musieť vybavovať aj anonymné podania a také, ktoré sú označené nepravdivými, neúplnými alebo neoveriteľnými údajmi o totožnosti odosielateľa. Týkať sa to má aj anonymných trestných oznámení. Návrh koaličných poslancov zo Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd v novele Trestného poriadku v stredu odobril Výbor pre obranu a bezpečnosť Národnej rady (NR) SR. Ak ju na októbrovej schôdzi schváli aj parlament, novela vstúpi do účinnosti od nového roku.

Toto opatrenie podľa predkladateľov prispeje k zefektívneniu činnosti orgánov činných v trestnom konaní a súdov aj k ochrane práv a zákonom chránených záujmov dotknutých osôb pred šikanóznymi anonymnými podaniami. Poslanci pripomínajú, že prokurátor je v súčasnosti povinný stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedel, ak zákon, medzinárodná zmluva vyhlásená spôsobom ustanoveným zákonom alebo rozhodnutie medzinárodnej organizácie neustanovujú inak.

„Účelom tejto novely Trestného poriadku je posilniť vlastnú rozhodovaciu činnosť orgánov činných v trestnom konaní a súdov pri rozhodovaní o anonymných podaniach,“ dopĺňajú koaliční poslanci. Prijatím zmeny sa podľa poslancov eliminuje „zbytočná zaťaženosť orgánov činných v trestnom konaní a súdov vybavovaním rôznych neopodstatnených anonymných podaní“.

Syn Mariána Greksu má toho na rováši viac: Túto ženu šikanoval

Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (nezaradená) ešte pri predkladaní návrh nepovažovala za užitočný ani zmysluplný. Stále podľa nej musí platiť, že policajt začne trestné stíhanie aj v prípade, ak sa dozvie o skutočnostiach, ktoré odôvodňujú jeho začatie, aj inak ako z trestného oznámenia. Novela podľa Žitňanskej môže priniesť neistotu, kedy sa podaním zaoberať a kedy nie.

Policajné prezídium uviedlo, že oznámenia, ktoré sú anonymné, zvyšujú záťaž orgánov činných v trestnom konaní. Je to spojené s množstvom úkonov, ktoré by sa nemuseli vykonávať, ak by boli podané zákonom upraveným spôsobom. Prezídium tiež hovorí, že ak by Trestný poriadok anonymné podanie neumožňoval, polícia by sa i tak všetkými anonymnými podaniami zaoberala, ako sa nimi zaoberá aj v súčasnosti.

Môže vás zaujímať

Na volebnom večeri v EIC sa stretli politici aj analytici