Jednou vetou

Polícia vypočula v súvislosti s Kuciakom 20 ľudí, Fico ukázal milión eur

Zľava prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar, predseda vlády SR Robert Fico a minister vnútra SR Robert Kaliňák počas tlačovej konferencie o vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky v Bratislave 27. februára 2018. Na snímke vľavo dolu je na stolíku milión Eur, ktoré premiér sľúbil za relevantné informácie k vyšetrovaniu závažného prípadu.

Foto: TASR - Marko Erd

V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej polícia vypočula približne dvadsať svedkov. Keďže prípad môže mať dosah do zahraničia, strážcovia zákona na jeho objasnení spolupracujú s Českou republikou, Talianskom či Europolom. Na utorňajšom brífingu to uviedol prezident Policajného zboru (PZ) Tibor Gašpar.

  • aktualizovaná správa

„Uzatvorili sme obhliadku miesta činu a momentálne na Kriminalistickom a expertíznom ústave PZ prebieha vyhodnocovanie zaistených stôp. Vo večerných hodinách očakávame výsledky analýz komunikačných prostriedkov, emailov a telefonátov obetí tohto trestného činu,“ povedal Gašpar.

>> Kuciak riešil prepojenie talianskej mafie a politiky <<

Podľa jeho slov od pondelňajšieho rána prebiehajú aj výsluchy najviac zainteresovaných osôb ohľadom práce zavraždeného novinára. Gašpar upozornil, že polícia pracuje s viacerými vyšetrovacími verziami. Polícia taktiež vyhodnocuje obrazovo-zvukové záznamy z kamier v obci aj v širšom okolí.

„Na linku, ktorú sme zverejnili, sme prijali 23 hlásení a prišli aj nejaké emailové podania,“ dodal Gašpar s tým, že opätovne vyzval osoby, ktoré majú akékoľvek informácie k trestnému činu, aby ich oznámili polícii.

>> Čižnár: Ak Kuciaka zavraždili pre prácu, rozpútam peklo! <<

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) uviedol, že úlohou rezortu vnútra je vytvoriť adekvátne podmienky pre prácu vyšetrovateľov na tomto prípade. Súčasťou vyšetrovacieho tímu bude podľa neho pravdepodobne aj zástupca portálu aktuality.sk, v ktorom zavraždený novinár pred svojou smrťou pracoval. „Aby neboli žiadne pochybnosti o smerovaní vyšetrovania,“ vysvetlil Kaliňák.

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) vyzval opozíciu, aby nezneužívala dvojnásobnú úkladnú vraždu na politické ciele. Ocenil ľudí, ktorí sa prípadu venujú. „Sú to desiatky ľudí, ktorí aktívne pracujú na tomto prípade,“ dodal.

>> Motívom zastrelenia Kuciaka a jeho priateľky bola zrejme jeho práca <<

Počas tlačovej konferencie boli na stolíku umiestnené bankovky v hodnote jedného milióna eur. Ide o sumu, ktorú vláda ponúkla za informácie vedúce k objasneniu prípadu.

Stretnutie so šéfredaktormi

Predseda vlády Robert Fico, minister vnútra Robert Kaliňák (obaja Smer-SD) a prezident Policajného zboru Tibor Gašpar sa v utorok stretli s 19 šéfredaktormi mienkotvorných médií.

Fico opakovane ubezpečil šéfredaktorov, že vláda rešpektuje úlohu médií v slovenskej spoločnosti a vníma slobodu tlače ako nezastupiteľnú súčasť demokratického zriadenia. TASR informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády (ÚV) SR.

„Spoločne diskutovali o niektorých podrobnostiach vraždy novinára internetového portálu Aktuality Jána Kuciaka a jeho priateľky. Prítomní predstavitelia vlády a polície špecifikovali jednotlivé kroky, ktoré sa urobili v súvislosti s vyšetrením tejto úkladnej vraždy,“ skonštatoval tlačový a informačný odbor ÚV SR.

Policajný prezident v pondelok 26. februára informoval, že strelné poranenia hrudníka, resp. hlavy, boli pravdepodobne príčinou smrti investigatívneho novinára portálu aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľky. Pravdepodobne to bola dvojnásobná úkladná vražda, ktorej motív mal súvisieť s prácou novinára.

Na stolíku je milión eur, ktoré premiér sľúbil za relevantné informácie k vyšetrovaniu závažného prípadu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice počas tlačovej konferencie premiéra Roberta Fica, prezidenta Policajného zboru SR Tibora Gašpara a ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka o vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky v Bratislave 27. februára 2018. Foto: TASR – Marko Erd. | Foto: TASR - Marko Erd

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky