Jednou vetou

Politici a diplomati oslávili Medzinárodný deň Rómov futbalovým turnajom

Na turnaji sa zúčastnili futbalové tímy rómskej mládeže z východu, politických strán, médii a pracovníkov veľvyslanectva USA. V Bratislave 6. apríla 2018

foto: TASR

Už štvrtý rok sa pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov (8.4.) uskutočnil futbalový turnaj, na ktorom si rómske tímy z rôznych častí Slovenska zmerali sily s tímami politikov, diplomatov a novinárov. Turnaj zorganizovalo Veľvyslanectvo USA v Bratislave a podľa organizátorov sa na ňom má zúčastniť aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko.

„Tento turnaj hosťujeme, aby sme ukázali, že Rómovia sú dôležitou časťou slovenskej spoločnosti a podporili ich inklúziu na všetkých úrovniach spoločnosti,“ povedal pre TASR hovorca americkej ambasády v Bratislave Griffin Rozell. „Veríme, že hodnoty tímovej práce, disciplíny a fair play, ktoré sú kľúčové pre úspech na ihrisku, sú zároveň dôležité vo všetkých aspektoch života,“ dodal.

Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz pre TASR povedal, že napriek tomu, že väčšinou sa v spojení s rómskou komunitou prezentujú negatívne témy, „dnes oslavujeme rómsku kultúru a prítomnosť tohto etnika na území SR“. Piatková akcia podľa neho ukazuje, že v tejto krajine je možné nielen spolunažívanie, ale aj spoločný futbal Rómov a majority.

Na turnaji sa tento rok zúčastní šesť družstiev – dve rómske družstvá, tím politikov, ktorý dopĺňajú pracovníci ministerstiev, mediálny tím, tím pracovníkov americkej ambasády a tím pracovníkov iných diplomatických misií na Slovensku. V jednom rómskom družstve sa spojili hráči Humenného a Moldavy nad Bodvou, druhé družstvo tvoria chlapci z Plaveckého Štvrtka, informoval TASR jeden z organizátorov.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky