Jednou vetou

Politici interpretujú výsledky komunálnych volieb – každý sa vidí ako víťaz

Ilustračné foto

TASR

Strana Smer-SD nikdy nebola dominantná v krajských mestách, na druhej strane výsledok v Nitre, kde prišiel o post dlhoročný primátor Jozef Dvonč (Smer-SD, SNS), prekvapil. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár.

„Igor Choma v Žiline už nekandidoval, Richard Raši v Košiciach odišiel do exekutívy. Ostala nám len Nitra, kde nás výsledok prekvapil. Ale Jozef Dvonč neprehral s opozíciou, ale s nezávislým kandidátom,“ upozornil Blanár a poukázal na to, že Smer-SD má 590 starostov, ktorých strana nominovala samostatne. „Spoločne so SNS a Mostom-Híd sme niekde máličko pod nezávislými kandidátmi. Ale vyhrať sa nedá všade,“ pripustil.

Potvrdilo sa, že opozícia reálne neexistuje, povedal Fico

Na otázku, ako chcú politické strany získať späť dôveru občanov, Blanár odvetil, že v Smere-SD sa tým zaoberajú. „Výsledky berieme s pokorou. Trend nezávislých kandidátov si uvedomujeme, ale Smer-SD má najviac starostov a primátorov, opozícia je ďaleko za nami,“ odkázal.

Musíme si uvedomiť, že Slovensko nie je Bratislava, upozornil Hlina

Podpredseda mimoparlamentného KDH Pavol Zajac vyhlásil, že kresťanskí demokrati obhájili druhé miesto medzi stranami. „Máme 2346 poslancov, v koalícii 2700. KDH získalo najväčšiu obec Smižany, v koalícii sme uspeli v najväčšej mestskej časti na Slovensku v Petržalke. KDH prvýkrát historicky nespolupracovalo so Smerom-SD ani v jednej obci,“ menoval.

Danko hovorí o historickom úspechu SNS v komunálnych voľbách

Prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška zdôraznil, že národniari sú s výsledkami komunálnych volieb veľmi spokojní. „Je to najlepší výsledok SNS v jej histórii. Znásobili sme počet starostov a primátorov aj počet poslancov,“ podotkol.

Bugára teší, že trend Mosta-Híd je pomaličky rastúci

Aj podpredseda Mostu-Híd Ábel Ravasz vidí vo volebnom zisku svojej strany progres. „Zlepšili sme naše pozície v regiónoch, a to aj tam, kde Most-Híd nebol silne etablovaný, ako je Bardejov či Svidník. Most-Híd veľmi zabodoval,“ konštatoval.

Ľudia majú podľa Sulíka Smeru-SD plné zuby a chcú sa ho zbaviť

Podpredseda SaS Ľubomír Galko zase vidí rastúci trend v prípade jeho strany. „SaS má výrazne viac starostov, primátorov aj poslancov, ako to bolo v tomto volebnom období. Obsadili sme všetkých 79 okresov, ale nevidíme žiaden problém, ak v komunálnej politike vyhrá kvalitný nezávislý kandidát. Máme úlohu obnoviť dôveru v politické strany na tej najvyššej parlamentnej úrovni, nie sa sústrediť na to, či v komunálnych voľbách uspeje o päť percent nezávislých viac alebo menej,“ avizoval.

Politológovia: Nie je nič výnimočné, že nezávislí kandidáti boli úspešní

Anna Verešová (OĽaNO) označila komunálne voľby za úspech aj preto, že v ôsmich krajských mestách Smer-SD stratil podporu ľudí. „Tešíme sa aj z úspechu nezávislých kandidátov. Za najväčšie víťazstvo považujeme víťazstvo Miloša Merička v Humennom,“ uviedla.

Jednou z priorít primátorov krajských miest bude aj doprava

Aj členka predsedníctva SMK Ildikó Kőrösi označila voľby za úspešné. „S Mostom-Híd sme mali v niektorých regiónoch úspešnú spoluprácu, a je nám ľúto, že na niektorých miestach bola veľmi silná konfrontácia,“ dodala.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky