Jednou vetou

Politici o kauze Gorila: Treba to vyšetriť a zodpovedných aktérov potrestať

Kauza Gorila dostala po dlhých rokoch nový rozmer

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Viaceré redakcie slovenských médií dostali mailom link na zvukovú nahrávku, na ktorej má byť údajne zachytená kauza Gorila. Skupina Penta, ktorej spolumajiteľ Jaroslav Haščák má byť jedným z aktérov na nahrávke, už avizovala, že podá v tejto súvislosti trestné oznámenie. Rovnako spochybňuje autenticitu nahrávky. Takto na nahrávku reagujú politici:

aktualizované: 14:28

Nahrávka mala vzniknúť v byte na Vazovovej ulici v Bratislave. Spis Gorila zverejnil anonym v decembri 2011, má zachytávať rozhovor medzi Haščákom s politikmi o províziách v štátnych obchodoch v rokoch 2005 a 2006. Nahrávku Gorily našla polícia v decembri 2018 v dome podnikateľa Mariana Kočnera. Jej autenticitu potvrdil pre viaceré médiá odchádzajúci šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica.

Kauza Gorila so mnou nič nemá, reaguje Danko

Kauza Gorila nemá nič so SNS ani s predsedom parlamentu a strany Andrejom Dankom. „Gorila so mnou nemá nič, mňa sa nepýtajte,“ povedal Danko v reakcii na novinárske otázky.

Sulík: Je silný dôvod na to, aby hlavní aktéri kauzy Gorila sedeli vo väzbe

„Gorila so Slovenskou národnou stranou nemá nič a nikdy nemala nič, to je celé. Neviem o tom nič, mrzí ma, že niektoré veci sa dozvedáme až z médií. Zachytil som, že sa objavili nejaké nahrávky,“ skonštatoval. Ako poznamenal, asi všetkých zaujíma, čo na nich bude.

Predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť a podpredseda SNS Anton Hrnko na margo zverejnenia údajnej nahrávky povedal, že je to svedectvo o vládnutí počas vlády Mikuláša Dzurindu. „Pravdepodobne tento materiál nie je spôsobilý na to, aby tí ľudia, ktorí sa tam nachádzali, boli na základe neho obvinení,“ podotkol. Ako tvrdí, na základe policajného vyšetrenia sa musí zistiť, či nahraté veci majú „corpus delicti“ a postupovať podľa toho. „Nie je čo čakať,“ vyhlásil.

Na nahrávke Gorily nezaznelo nič, čo by diskvalifikovalo ľudí zo Smeru

Na údajnej nahrávke Gorily nezazneli žiadne veci, ktoré by znamenali diskvalifikáciu niekoho zo strany Smer-SD. Uviedol to poslanec tejto koaličnej strany Ľubomír Petrák. Doplnil tiež, že kauza Gorila nie je iba o tom, že sa mal v konšpiračnom byte vyskytnúť aj šéf Smeru-SD Robert Fico.

Petrák skonštatoval, že podľa dostupných informácií aktéri stretnutia v byte, kde mal byť prítomný aj Fico, nemusia čeliť obvineniam. „Korumpovanie pri predávaní štátnych podnikov, pri kupovaní poslancov, aby sa udržala vláda Mikuláša Dzurindu, má oveľa vyššiu spoločenskú nebezpečnosť ako stretnutie niekoho s niekým, kde nezazneli žiadne informácie takéhoto charakteru, ktoré by príslušných aktérov tohto stretnutia stavali do polohy, že by mali byť obvinení za závažné trestné činy,“ povedal.

Petrák si nemyslí, že by stretnutie Fica bolo diskvalifikačné. Ak by na tomto stretnutí zazneli informácie o kupovaní hlasov, dohadovaní provízií za privatizáciu štátnych podnikov, vtedy by to podľa neho bolo diskvalifikačné. „Je to celé kauza druhej Dzurindovej vlády, kde išlo o veľké úplatky pri privatizácii štátneho majetku,“ reagoval pred novinármi poslanec parlamentu Jaroslav Baška (Smer-SD) s tým, že Smer-SD je mimo tejto kauzy.

Pellegrini nevidí po zverejnení nahrávky dôvod na výmenu šéfa Smeru

Premiér a podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini nevidí ani po zverejnení údajnej nahrávky z kauzy Gorila dôvod otvárať otázku výmeny predsedu Smeru-SD. Témou sa môže podľa neho strana zaoberať po parlamentných voľbách a nie na blížiacom sa straníckom sneme.

„Otázka vedenia strany Smer sa môže otvoriť po voľbách, ako to býva zvykom. Čo bolo zverejnené dnes, si nemyslím, že znamená niečo, čo by malo mať vplyv na personálne obsadenie v strane. Čo bude po voľbách, budeme riešiť po voľbách,“ povedal predseda vlády.

Kollár: Ľudia sa musia dozvedieť pravdu, aktéri Gorily mali byť už odsúdení

Ľudia, ktorí sú zapojení v kauze Gorila, mali byť dávno odsúdení, ľudia sa musia dozvedieť pravdu. V reakcii na zverejnenie údajnej nahrávky kauzy Gorila to v stredu povedal predseda opozičného Sme rodina Boris Kollár. Na podrobnosti vyšetrovania sa chce pýtať aj ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) a policajného prezidenta Milana Lučanského. Kritizoval stanovisko finančnej skupiny Penta, ktorá médiá vyzvala, aby údajnú nahrávku nezverejňovali.

Pellegrini víta nahrávku z Gorily, Fico vraj môže pokojne spávať

„Musíme vytvoriť tlak, ľudia sa musia dozvedieť pravdu. Nemôžeme hájiť záujmy jedného človeka, ktorý je v tom nakoniec namočený,“ skonštatoval Kollár s tým, že záujem verejnosti by mal byť nadradený záujmom jednotlivca. „Ľudia, ktorí toto spáchali, mali byť dávno odsúdení,“ podotkol s tým, že rovnako by mali niesť zodpovednosť politici, ktorí to všetko dovolili.

Kollár zároveň kritizoval vyjadrenie finančnej skupiny, že ak médiá zverejnia údajnú nahrávku Gorily, budú čeliť trestnému stíhaniu. Takéto „vyhrážky“ považuje za nehoráznosť.

Kauza zmenky na súde: Vo štvrtok budú vypovedať Rusková, Jozef D. a Kováčik

Podpredseda Sme rodina Peter Pčolinský doplnil, že nie je podstatné, akým spôsobom sa dostala von nahrávka kauzy, ale čo obsahuje.

Na podrobnosti vyšetrovania sa chcú pýtať aj ministerky vnútra a šéfa polície. Tí by mali prísť na zasadnutie parlamentného brannobezpečnostného výboru aj v súvislosti s nahrávkou rozhovoru Mariana K. s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom.

Pčolinský tvrdí, že sa potvrdzuje to, čo si všetci sedem rokov mysleli

Po siedmich rokoch sa potvrdzuje to, čo si všetci celý čas v súvislosti s údajnou nahrávkou Gorila mysleli, uviedol poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Pčolinský (Sme rodina) s tým, že keď si v roku 2012 čítal prepis nahrávky, tak mu bolo zle, ale veril tomu, čo tam bolo.

„Otázkou je, čo sa s tým spraví. Či sa dvihne koberec a táto Gorila sa pod neho zametie a budeme sa tváriť, že sa to vyšetriť nedá. Alebo sa to po tých rokoch vyšetrí a osoby, ktoré sú tam spomínané, skončia tam, kde majú skončiť,“ poznamenal Pčolinský. Ako doplnil, pre neho je podstatné, aby verejnosť vedela, čo sa tu dialo a čo sa tu deje. Zároveň súhlasí s tým, aby sa o rôznych prepisoch a nahrávkach verejnosť dozvedela. „Pokiaľ by to nebolo vonku, tak by sa ani nič neriešilo,“ dodal.

Sulík: Je silný dôvod na to, aby hlavní aktéri kauzy Gorila sedeli vo väzbe

Nezaradená poslankyňa NR SR a predstaviteľka mimoparlamentnej strany Za ľudí Veronika Remišová uviedla, že keď sa táto nahrávka našla, bolo len otázkou času, kedy bude aj zverejnená. „V súčasnosti si myslím, že situácia je taká, že zverejnenie týchto skutočností je vo verejnom záujme. Ľudia majú právo vedieť, kto ‚tuneloval‘ tento štát, akým spôsobom, kto sa na tom priživoval, aké kšefty sa robili, ako bola ovplyvňovaná polícia, prokuratúra či justícia,“ povedala. Kauza by sa mala podľa nej vyšetriť a zodpovední aktéri by mali byť „bez milosti“ potrestaní. „Za týmto nemôžeme urobiť hrubú čiaru,“ skonštatovala.

Nezaradený poslanec NR SR a niekdajší minister kultúry Ficovej vlády Marek Maďarič predpokladá, že tieto udalosti budú mať nejaké politické následky. Netrúfa si však teraz predpovedať aké. „Celá kauza Gorila je o všeličom. Ak sa ma pýtate na Roberta Fica, tak je to, povedal by som, menej dôležitá sekvencia. Ak sa bavíme o podstate, ktorú kauza Gorila, ak je pravdivá, preukázala, je to zapojenie vtedajších predstaviteľov vlády do trestnej činnosti v súvislosti so spoluprácou s finančnou skupinou,“ vyhlásil. Nevie predpovedať, či to bude mať trestnoprávne dosahy.

Kauzu Gorila treba vyšetriť a potrestať vinníkov, myslí si Érsek

Kauzu Gorila treba vyšetriť a treba zavrieť tých, ktorí sú v prípade nejakým spôsobom trestnoprávne zodpovední. Povedal to minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) v reakcii na údajnú nahrávku z kauzy Gorila.

VIDEO: Smer nemá s kauzou Gorila nič spoločné, uviedol Fico

Ľudia podľa Érseka čakajú na vyšetrenie prípadu. „Ale nie je to jednoduchý proces. Ja som za to, aby zákon platil pre každého rovnako. Nech polícia vyšetrí, kto je trestnoprávne stíhateľný,“ uviedol Érsek.

Most-Híd chce, aby sa Gorila vyšetrila a všetci boli adekvátne potrestaní

Strana Most-Híd opakovane zdôrazňuje, aby bola kauza Gorila vyšetrená a tí, ktorí sa dopustili trestných činov, boli adekvátne potrestaní. Povedala to hovorkyňa koaličného Mosta-Híd Klára Magdeme.

„Dlhodobo sme stranou, ktorá odmieta politickú korupciu a ctí si dôležitosť politickej zodpovednosti,“ uviedla Magdeme. Strana je tiež presvedčená, že politici, ktorí sa tajne stretávali v konšpiračných bytoch s osobami spojenými s kauzou Gorila alebo vraždou novinára Jána Kuciaka, by mali prehodnotiť svoje konanie a vyvodiť politickú zodpovednosť.

Môže vás zaujímať

Odsúdeného Mišenku zadržali v Rakúsku