Jednou vetou

Politológ o Matovičovej vláde: Niektorí dostali politické trafiky

Predseda strany SAS Richard Sulík, predseda hnutia OĽANO Igor Matovič, prezidentka SR Zuzana Čaputová, podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová a predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár počas stretnutia v Prezidentskom paláci. Bratislava, 14. marec 2020

Foto: SITA, Branislav Bibel

Personálne obsadenie novej vlády je premárnenou šancou na vládu skutočných odborníkov. Pre agentúru SITA to uviedol politológ z Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Prezidentskom paláci oficiálne vymenovala novú vládu lídra hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča. Hnutie OĽaNO vytvorí vládu spolu s hnutím Sme rodina a stranami Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí.

Fungovanie koaličných strán

Ministerské funkcie novej vlády vníma politológ ako čisto politické nominácie. „Keďže OĽaNO funguje ako eseročka, SaS nemá prakticky členskú základňu, Za ľudí funguje niekoľko týždňov a Sme rodina by bez svojho predsedu nebola schopná prežiť, nemali strany z čoho vyberať,“ vysvetlil Štefančík.

Týchto kandidátov politológ chváli

To je podľa neho dôvod, prečo do niektorých ministerských funkcií dosadili to, čo mali k dispozícii. „Určite by som však pochválil strany za výber nových ministrov hospodárstva, zahraničných vecí, obrany a spravodlivosti,“ vymenoval.

Minister hospodárstva a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku Richard Sulík za stranu Sloboda a Solidarita počas rokovania 1. schôdze vlády SR. Bratislava, 21. marec 2020. | Foto: SITA/Martin Medňanský

 

Budaj a Remišová „vyfasovali trafiky“

Ako čisto „politické trafiky“, naopak, vníma nových ministrov na rezortoch životného prostredia a sociálnych vecí a aj šéfku rezortu pre investície a regionálny rozvoj. „Argument, že záujem o životné prostredie v 80-tych rokoch minulého tisícročia je dnes dostatočnou kompetenciou vykonávať funkciu ministra životného prostredia, je viac ako absurdný. Nehovoriac o niektorých nominantoch OĽaNO, o ktorých väčšina z nás v živote nepočula,“ objasnil politológ.

Novovymenovaný minister životného prostredia Ján Budaj za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (druhý sprava) počas príchodu na Ministerstvo životného prostredia SR v rámci oficiálneho odovzdávania úradu. Bratislava, 21. marec 2020. | Foto: SITA/Matej Kyba

 

Všetko je to o ľuďoch

Každý však podľa jeho slov môže prekvapiť pozitívne aj negatívne. Za dôležité označil to, akými ľuďmi sa noví ministri obklopia. „Či fundovanými odborníkmi alebo rodenými podvodníkmi. Dôležité bude sledovať, s ktorou vládnou stranou teraz budú sympatizovať tí podnikatelia, ktorí svoj biznis stavajú na štátnych objednávkach a nie na vlastnom ume a šikovnosti,“ zdôraznil Štefančík.

Prvá podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika a predseda hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igor Matovič počas príchodu do Prezidentského paláca pred vymenovaním novej vlády SR. Bratislava, 21. marec 2020. | Foto: SITA/Martin Medňanský

Priority novej vlády

Na otázku, čo budú najdôležitejšie úlohy, ktoré bude musieť nová vláda pri svojom nástupe zvládnuť, odpovedal, že je to vysporiadanie sa s existujúcou pandémiou. „V normálnej situácii by som povedal, že najdôležitejšou úlohou novej vlády bude vyčistiť ‚Augiášov chliev‘. V súčasnosti sa však pozornosť každého človeka na Slovensku sústredí len na jednu otázku, ktorou je, ako si nová vláda poradí s existujúcou pandémiou. To ostatné sa dnes zdá byť neskutočne triviálne,“ priblížil politológ.

Koronavírus všetko urýchlil

Nová vláda v rámci celoeurópskeho porovnania podľa jeho slov vznikla mimoriadne rýchlo. „V niektorých štátoch trval proces tvorby novej vlády nie niekoľko týždňov, ale niekoľko mesiacov. Nemožno vylúčiť fakt, že pandémia tvorbu vlády trochu urýchlila, aj keď zvonku to vyzeralo len na otázku, na aké posty sa posunú Richard Sulík (vicepremiér pre ekonomiku a nový minister hospodárstva, pozn. SITA) a Veronika Remišová (vicepremiérka pre investície a regionálny rozvoj, pozn. SITA),“ konštatoval Štefančík.

Zľava: Minister vnútra Roman Mikulec, ministerka pre investície a regionálny rozvoj Veronika Remišová, predseda vlády Igor Matovič, minister financií Eduard Heger a minister životného prostredia Ján Budaj počas tlačovej besedy po skončení 1. schôdze vlády SR. Bratislava, 21. marec 2020. | Foto: SITA/Martin Medňanský

 

Dodal, že pri formovaní vlády sa málo hovorilo o hodnotových rozporoch či obsahových otázkach. „Spravidla sa k nám dostávali len nejasnosti spojené s mocenským rozdelením vplyvu a personálnymi výhradami k niektorým menám, hlavne k nominantom hnutia Sme rodina,“ uzavrel politológ.

Môže vás zaujímať

Šéfa ĽSNS v minulosti odsúdili za dopravnú nehodu