Jednou vetou

Politologička: V politike je vždy všetko možné

Voľby ešte môžu dopadnúť rôzne - myslí si politologička Viera Žúborová

Koláž hlavne.sk, foto: tv noviny, facebook

Nič nie je jasné! Hoci sa javí, že Zuzana Čaputová má enormný náskok nad protikandidátom Mariánom Šefčovičom, o dva týždne ešte môžeme byť prekvapení. Myslí si to politologička Viera Žúborová. Uveďme si dve čísla: Zuzana Čaputová získala v 1. kole 870 415 hlasov, Maroš Šefčovič tesne nad 400 379. Zdá sa, že čísla nepustia. Prečo si teda V. Žúborová myslí, že všetko sa môže zvrtnúť?

Musí Fico odísť, alebo kúpite byt aj s Ficom?

„Obidvaja kandidáti majú šancu,“ vysvetľuje pre hlavne.sk politologička Viera Žúborová. Ako uviedla, pri Zuzane Čaputovej na to, aby vyhrala, musia prísť voliť aj v druhom kole ľudia, čo boli v 1. kole, plus voliči kandidátov, ktorí sa nedostali do druhého kola. Maroš Šefčovič to má podľa nej ťažšie, ale nie je vylúčené, že sa mu to podarí.

„Musí získať vyše 600 000 hlasov, aby vôbec uvažoval o tom, že má šancu vyhrať prezidentské voľby. Teoretická šanca je stále tam. Záleží ako sa budú mobilizovať voliči a aké stratégie budú zvolené. Napríklad Maroš Šefčovič začne mať jemne xenofóbnu rétoriku a ja nevidím dôvod, prečo nie, keď ju má aj predseda SMER-SD Robert Fico…,“ uvádza Viera Žúborová.

Podľa politologičky do 2. kola volieb môžu vytiahnuť na Zuzanu Čaputovú veci, ktoré spôsobia odliv voličov. „Možno sa vytiahnu aj konšpiračné veci, ktoré nikdy nespáchala, ale Smeru ide o veľa,“ tvrdí V. Žúborová.

Kompletné výsledky. Na prezidentské voľby reagujú politici, aj odborníci.

Obrovská masa potenciálnych voličov ostala po Štefanovi Harabinovi a Mariánovi Kotlebovi.  Nebolo by v prípade eurokomisára Šefčoviča krátkozraké kvôli neistej kampani za týždeň stratiť svoju tvár medzi kolegami v rámci európskeho spoločenstva?

„V politike je vždycky všetko možné.  On už predsa poprel svoju liberálnu orientáciu, pričom bol známy liberál, opýtajte sa hocikoho v Bruseli po chodbách, bol liberálny otvorený človek. Momentálne je pritom kresťan katolík a počúvame od neho, že nevie si predstaviť, že niekto je ultraliberálny. Typy ako on, alebo napríklad aj Robert Fico, títo ľudia všetko vsádzajú na jednu kartu. Sú to ľudia, ktorí sú neslobodní vo svojich názoroch, nepoznajú prehry a spravia hocičo preto, aby si udržali svoje postavenie. My nevieme, aké prísľuby dostal za to, že dosiahne voľby s maximálnym snažením,“ uviedla Viera Žúborová.

Podľa politologičky voliči Štefana Harabina nechcú Smer. Paradoxne môžu dať hlas práve preto Zuzane Čaputovej. „Menšia časť voličov Š. Harabina môže voliť práve Zuzanu Čaputovú. Sú to totiž ľudia, čo volajú po zmene,“ uviedla Viera Žúborová pre hlavne.sk.

Načo je nám prezident a aké sú jeho skutočné kompetencie

Môže vás zaujímať

Je pripravený zákon, na základe ktorého bude možné odoberať vysokoškolské tituly