Jednou vetou

Politológovia: Nie je nič výnimočné, že nezávislí kandidáti boli úspešní

Komunálne voľby 2018

autorská koláž hlavne.sk

Nie je nič výnimočné, že nezávislí kandidáti boli v komunálnych voľbách úspešní. Zhodli sa na tom politológ Pavol Baboš a politologička Darina Malová.

Malová označila zmeny za také „nezmeny“. Podľa nej na Slovensku vždy v lokálnej politike víťazili nezávislí kandidáti. „Toto sa nezmenilo. Všade tam, kde ide o také neanonymné prostredie, ale aj všade tam, kde je veľká averzia voči politickým stranám na štátnej úrovni, mali úspech predovšetkým nezávislí kandidáti,“ povedala politologička.

Vallo vyhral v Bratislave, primátori SMER-SD skončili v Košiciach, Nitre aj Žiline

Ani podľa Baboša nie je nič nezvyčajné, že nezávislí kandidáti zaznamenali v komunálnych voľbách úspech. „Konkrétne dôvody úspechu sa môžu líšiť od mesta k mestu. Môže ísť napríklad o aktivity z minulosti, keďže väčšina z nich bola aktívna už na regionálnej úrovni, robili veci pre mesto, alebo boli v mestskom zastupiteľstve,“ skonštatoval Baboš.

Politológ Daniel Kerekeš označil za prekvapenie sobotných (10.11.) komunálnych volieb fakt, že nezávislí kandidáti dokázali v krajských mestách zvíťaziť. „Človek už nemusí mať politickú značku na to, aby voľby vyhral aj v krajskom meste,“ skonštatoval.

Primátor Hlohovca priznal prehru vo voľbách predčasne, zvíťazil

Za prekvapenie sobotných komunálnych volieb označil Baboš neúspech doterajšej primátorky Humenného Jany Vaľovej (Smer-SD). „Nečakalo sa asi, že prehrá, resp. že až tak výrazne prehrá,“ uviedol Baboš.

Malová, čo sa týka účasti, poznamenala, že nejde o žiadne prekvapenie. „V každom meste to záviselo aj od miestnej politickej súťaže, koľko voličov prišlo. Na Slovensku platí aj to, že väčšinou v malých obciach, kde sa ľudia navzájom poznajú, je účasť vyššia ako v anonymnom prostredí veľkých miest,“ povedala politologička. Baboš poznamenal, že volebná účasť, ktorá sa v posledných rokoch pohybuje okolo 40-50 percent, je štandardná. „Nie je to nič výnimočné. Je to dlhodobá volebná účasť na Slovensku,“ uzavrel.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky