Vyjadrenia politikov ohľadom predčasných volieb vyvolávajú na verejnosti čoraz viac diskusií o budúcnosti slovenskej vlády. Zatiaľ, čo politici sa predčasnými voľbami jeden druhému vyhrážajú na dennom poriadku, premiér si stále myslí, že konflikty nie sú až tak veľké, aby zapríčinili až tak radikálny krok, akým by predčasné voľby boli. Politológovia s ním súhlasia.
Nič nebude. Takúto facku Kiska od Čechov určite nečakal
„Osobne si myslím, že by politickí aktéri, hlavne koaličné strany jednali iracionálne, keďže prijali balík opatrení, alebo takzvaný volebný balík, ktorým si ešte chcú zvyšovať popularitu počas posledných mesiacov,“ myslí si politologička Viera Žúborová ktorá pripomenula, že aj vyhlasovanie predčasných volieb vyžaduje určitý časový odstup.
„Trochu to „dokomolil“ Andrej Danko – trvá nejaký čas, kým parlament predčasné voľby odsúhlasí a vyhlási, a potom má 110 dní na to, aby sa konali voľby, ktoré by teda boli ani nie pol roka pred riadnymi voľbami,“ tvrdí Žúborová. Zmysel v predčasných voľbách, ktoré by sa konali iba niekoľko mesiacov pred riadnym termínom teda nevidí.
FOTO: Toto nech ani nevidí. Ficove dlažobné kocky voľne pohodené pri parlamente

Žúborová zároveň pripomína, že nie je jasné, komu by voľby mohli prospieť, alebo poškodiť. „Nikto nevie, či strany, ktoré momentálne vedú, ale klesajú – ako napríklad SMER – by do marca klesli ešte viac. Pre nich sa to teda môže zdať teoreticky ako výhoda, zároveň tam ale hrá nevýhodu fakt, že už prijali balík opatrení, s ktorými si chcú preferencie stabilizovať, alebo mierne zvýšiť,“ vysvetlila pre hlavne.sk Žúborová.
Politológovia o Matovičovi: „Topiaci sa aj slamky chytá…“
A kto by predčasnými voľbami mohol zvíťaziť? „Samozrejme, zvíťaziť by mohli strany, ktoré vyhrali Eurovoľby – PS a Spolu, z časti možno aj Marián Kotleba a jeho strana, ktorá stúpa,“ myslí si Žúborová, ktorá zároveň dodáva, že predčasné voľby by mohli určitým stranám aj poškodiť. „Stratiť by na tom určite mohla napríklad strana Andreja Kisku, ktorá ešte iba zakladá svoje štruktúry, ktorá plánuje práve leto využiť na masívnu mobilizáciu ľudí, ktorí či už nikdy neboli voliť, či zvažujú voľbu – a tých sa ťažko mobilizuje,“ tvrdí politologička.
„Pri ostatných stranách ako napríklad Most – Híd je to rozpačité – oni sa pohybujú na úrovni zvoliteľnosti. Predčasné voľby by tak mohli urýchliť procesy spájania sa s inými stranami, ako napríklad SMK, kde už by sa SMK musela rozhodnúť, či pôjde na kandidátku Mostu – Híd, alebo chcú ísť ruka v ruke, ako koalícia,“ doplnila Žúborová v rozhovore pre hlavne.sk. Zároveň pripomína, že marec je mesiacom, kedy sú ľudia zvyčajne pozitívne naladení po zime, keďže prichádza leto. Marcové voľby majú teda podľa Žúborovej svoje plusy, aj mínusy.
Prečo Suchánek odchádza a čo sa deje v OĽaNO?

S názorom Viery Žúborovej sa zhoduje aj známy politológ a politický analytik Ján Baránek. „Pokiaľ by sa to inak nedalo, zmysel by museli mať, aj keď reálne by to už samozrejme bolo jedno – pár mesiacov hore-dole. Osobne si myslím, že však dovládnu a predčasné voľby nebudú. Aj pri predčasných voľbách totiž sú nejaké termíny,“ vysvetlil Ján Baránek ktorý si nemyslí, že by predčasné voľby mohli niektorej strane výrazne pomôcť. „Nikto by nimi nič nezískal, možno by snáď trochu pomohli SMERu, aby sa nové strany nestihli konsolidovať,“ doplnil v rozhovore pre hlavne.sk Baránek.
Bugár pripustil, že keby sa Most-Híd nedostal do parlamentu, odstúpi
V kuloároch sa hovorí a prieskumy to už neraz potvrdili, že predčasné voľby by najviac vyhovovali možno národniarom, aby zabránili nástupu nových strán (Kiskova Za ľudí, alebo projekt exministra Druckera). Tak isto aj Bugárov Most-Híd by sa ako tak dostal na hranici zvoliteľnosti do parlamnentu, no nedávne prieskumy túto stranu nechali pred bránami parlamentu.
Exkluzívne foto: Tajné stretnutie Kisku s hlavným organizátorom protestov