Jednou vetou

Politológovia o Šeligovom odchode: Je tam nebezpečné úskalie

Juraj Šeliga odchádza z iniciatívy Za slušné Slovensko

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Šeligov odchod z iniciatívy Za slušné Slovensko vyvolal mnoho reakcií najmä preto, lebo sa plánuje začať politicky angažovať. Čo si však o jeho odchode myslia politológovia?

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Ako najskôr informovala iniciatíva Za slušné Slovensko, Šeliga iniciatívu opúšťa – dôvod neudali.  K odchodu sa však neskôr vyjadril samotný Juraj Šeliga, ktorý vysvetlil, že sa plánuje začať politicky angažovať. „Vždy sme mali medzi sebou vnútornú dohodu, ktorá hovorila o tom, že ak ktokoľvek začne aktívne premýšľať o väčšom politickom angažovaní sa, tak sa z iniciatívy stiahne,“ vysvetlil Šeliga pre hlavne.sk. V ktorej strane si ho vedia predstaviť známi politológovia, a čo v  môže priniesť úskalia?

Dajte mi čas, odkazuje Juraj Šeliga, ktorý končí v Slušnom Slovensku a ide do politiky

Vždy je prirodzený proces keď sa ľudia, ktorí sú aktívni v rámci spoločnosti postupne začínajú pretavovať aj do politiky, je to normálna vec. Viaceré iniciatívy nahrádzajú to, čo by mali politické strany robiť už dávno, vysvetlila pre hlavne.sk politologička Viera Žúborová ktorá pripomenula, že takýto začiatok politického angažovania sa je bežným procesom nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách.

FOTO: 30 miliónové sanitky konečne v prevádzke

Viera Žúborová | Zdroj: twitter.com

Vieme aj z minulosti, že sa veľmi aktívni ľudia v akademickej sfére, žurnalisti alebo filozofi začali zúčastňovať politického procesu aktívne, nielen pasívne – čiže získali právo voliť, aj byť volení, informovala Žúborová. A v ktorej politickej strane vidí Šeligu? Osobne si myslím že pán Šeliga je skôr konzervatívny -liberálny ale skôr konzervatívne zmýšľajúci- mladý človek, ktorý bude hľadať práve takú stranu, ktorá mu v jeho videní sveta vyhovuje. Progresívne Slovensko v tomto tiež priťahuje – viď. pán Prostredník napríklad, tvrdí Žúborová.

Psychologička o agresivite: Šíri sa ako nákaza

Zároveň si však nemyslí, že to je Progresívne Slovensko, ktoré by Juraj Šeliga vyhľadával – väčšie šance teda prikladá skôr avízovanej strane Andreja Kisku. Ku komu sa prikloní, alebo či začne vytvárať nejakú inú politickú stranu, poprípade či začne byť aktívnym lokálnym politikom, to sa povedať nedá. Záleží na tom, kto mu čo ponúkne a či hodnoty, ktoré dané strany majú, budú kompatibilné s jeho hodnotami, doplnila Viera Žúborová v rozhovore pre hlavne.sk.

FOTO: Pozrite si jarný Rím a jeho najväčšie zaujímavosti!

Ján Baránek | foto: TASR

So Žúborovou sa zhodol aj známy politický analytik Ján Baránek. Šance má rovnaké v oboch stranách – šancu má a kde ju využije, je na jeho rozhodnutí, vysvetlil Baránek, ktorý vidí vstup Šeligu do Progresívneho Slovenska ako nepravdepodobný. Skôr sa osobne prikláňam k tomu, že pôjde ku Kiskovi, ale nakoniec neviem, ako sa rozhodne. Pri jeho odchode je jasné, že sa posúva z aktivistu do politiky, je tam iba jedno nebezpečné úskalie – aby tie aktivistické mánie či aktivistické postupy do politiky neprenášal, doplnil v rozhovore pre hlavne.sk Ján Baránek.

Sanitky za 30 miliónov: Pochybný nákup riešia už aj v parlamente!

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky