Jednou vetou

Poľský zákon vytvára podmienky a precedens pre popieranie holokaustum, tvrdí Mešťan

Riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavol Mešťan

foto: TASR

Nový zákon o Ústave pamäti národa (IPN), ktorý prijali v Poľsku ako jednej z členských krajín EÚ, vytvára podmienky a precedens pre šírenie nebezpečného popierania holokaustu, tvrdí SNM - Múzeum židovskej kultúry v Bratislave. Táto téma je pritom podľa riaditeľa múzea Pavla Mešťana závažná a citlivá aj na Slovensku.

„Prijatý zákon sa však nezameriava iba na používanie výrazu ‚poľský vyhladzovací tábor‘, ktorý by žiadny seriózny akademik nikdy nepoužil, ale svojou vágnosťou a nedôslednosťou sa snaží prepísať históriu, aby vyhovovala nacionalistickej agende s cieľom argumentovať, že len minimum Poliakov vraždilo Židov,“ hovorí Mešťan.

Múzeum sa však podľa neho stotožňuje s časťou zákona, ktorá sa venuje terminológii spojenej s jasným označením koncentračných a vyhladzovacích táborov zriadených na okupovanom poľskom území v rámci snahy o správnu interpretáciu dejín. Terminológie, teda používaniu formulácie „nacistické koncentračné a vyhladzovacie tábory na Nemcami okupovanom území Poľska“ sa držia aj odborní pracovníci múzea.

Zákon vyvolal diplomatickú roztržku medzi Poľskom a Izraelom

Novelu zákona o IPN, ktorá trestá pripisovanie zodpovednosti za holokaust Poliakom, schválil Senát 1. februára. Poľský prezident Andrzej Duda v utorok (6.2.) oznámil, že novelu zákona, podpíše. Predmetná novela však vyvolala diplomatickú roztržku medzi Poľskom a Izraelom. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ju prirovnal k pokusom o prepisovanie dejín.

Balík zmien v zákone o IPN stanovuje tri roky väzenia za používanie slovného spojenia „poľské tábory smrti“ a ďalšie termíny, ktoré možno interpretovať ako pokus pripisovať Poliakom spoluvinu za zločiny nacistického Nemecka vrátane genocídy európskych židov.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky