Jednou vetou

Zaskočení aj to čakali. Toto povedali na odchod Kaliňáka politici

Exminister vnútra a onedlho aj exposlanec NR SR Robert Kaliňák

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Robert Kaliňák šokoval vo štvrtok vyhlásením, že odchádza z parlamentu. Bývalý minister vnútra si rolu poslanca vyskúšal na osem mesiacov, po demisii z postu ministra vnútra. Kaliňákovým rozhodnutím ostali zaskočení aj jeho spolustranícki kolegovia. Pomôže odchod Kaliňáka preferenciám strany?

Prevráti to tu hore nohami? Jeden z kandidátov na prezidenta má vraj 15 poslaneckých podpisov

Robert Kaliňák odôvodnil svoje rozhodnutie vzdať sa postu poslanca NR SR tým, že sa chce viac venovať rodine. Pre televíziu na webe pravda.sk uviedol: „Zistil som, že dlh, ktorý voči rodine mám, je oveľa väčší, ako som si myslel, a mal by som ho splácať. Odchádzam z parlamentu, do konca roka chcem odovzdať list predsedovi NR SR Andrejovi Dankovi (SNS) o tom, že sa vzdávam mandátu.“  Róbert Kaliňák nevylúčil, že opäť obnoví licenciu advokáta.

Drucker a jeho psí kukuč. Matovičov odkaz hovorí za všetko

Ako reaguje na odchod R. Kaliňáka z radov poslancov SMER-SD premiér Peter Pellegrini? „Róbert Kaliňák ostáva naďalej podpredsedom strany, jeho rozhodnutie vzdať sa poslaneckého mandátu berie predseda vlády na vedomie,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré hlavne.sk poskytla hovorkyňa premiéra Patrícia Macíková.

Podpredseda strany SMER-SD Martin Glváč reagoval takto: „Je to jeho rozhodnutie, ktoré avizoval. Pravdepodobne počas sviatkov zistil, o čo prichádza, keď je v Národnej rade.“

Danko opäť úraduje: Po horalkách ide najnovšie po „tomtom“

Rozhodnutie R. Kaliňáka zaskočilo aj jeho kolegu Dušana Jarjabka. „Veľmi ma to prekvapilo. Róbert Kaliňák nie je hocikto. Je to človek, ktorý má množstvo zásluh vo výkone svojej profesie, mandátu, toto rozhodnutie má iste sám zdôvodnené a bolo by nepatričné z mojej strany to komentovať,“ uviedol v rozhovore pre hlavne.sk D.Jarjabek.

Exminister Kaliňák terčom vtipov. Toto sa o ňom najnovšie šíri

Europoslankyňa Monika Beňová je takisto prekvapená. „Vyskúšal si úlohu poslanca. Možnože sa rozhodol, že sa stiahne z verejného politického života, aby mal trochu kľudu a bol predsa len trochu bokom a vy novinári sa oňho až tak nebudete zaujímať. A možnože to konzultoval so svojou ženou, so svojimi deťmi, že potrebuje nejakú mieru pokoja a kľudu. Neviem prečo sa tak rozhodol,“ uviedla M. Beňová s tým, že nepredpokladá, že by jeho odchod zvýšil preferencie strany, ktoré v poslednom prieskume boli aj tak vyššie ako predtým.

Opozícia rozhodnutie Kaliňáka víta. Podľa poslankyne OĽANO Veroniky Remišovej tak mal urobiť už skôr. Podpredseda SaS Ľubomír Galko zas na margo odchodu na facebook napísal: „Ktorýkoľvek kriminálnik sa môže snažiť stratiť z očí. Jeho zločiny, ktoré spáchal alebo kryl však zostávajú.“

Horúce bozky so ženou. Dcéra po Valkovi sa vie poriadne odviazať?!

Politológ Ján Baránek zatiaľ tento krok Róberta Kaliňáka nevidí, čo sa týka politickej scény, ako nejaký zásadný. „Ťažko povedať, prečo sa tak rozhodol. Určite nebude teraz tak často na očiach verejnosti, ktorá ho vníma polarizovane. Nemyslím si však, že by jeho odchod nejako ovplyvnil preferencie strany,“ vyhlásil politológ Ján Baránek. Nemal podľa neho odísť Robert Kaliňák už skôr? „Keby bol odišiel skôr, v čase, keď ho na to vyzývali, tak by bol pripustil zodpovednosť. Takže nemal odísť skôr,“ myslí si Ján Baránek.

Odchod Róberta Kaliňáka z politiky žiadali po vražde novinára Jána Kuciaka protestujúci na zhromaždeniach Za Slušné Slovensko. Podľa údajov z banky, ktoré unikli na verejnosť cez Filipa Rybaniča (asistent poslanca J. Rajtára zo SaS) mal obchodovať so zatiaľ neprávoplatne odsúdeným podnikateľom Ladislavom Bašternákom.  Z politiky Kaliňák neodišiel ani po kauze únosu Vietnamca, ktorá otriasala jeho pozíciou v lete tohto roka. Na postoch ministra alebo poslanca pôsobil Robert Kaliňák od roku 2002.

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky