Jednou vetou

Pomýlená Kalavská. Kritizovala Smer, ktorý ju nominoval a zároveň ďakovala premiérovi

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská ponúkla svoju funkciu

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Po neúspechu so zákonom o stratifikácii nemocníc predstúpila v stredu popoludní ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nom. SMER-SD) pred novinárov. Posťažovala sa na poslancov Národnej rady, tí však o jej návrhu ani nerozhodovali, keďže materiál stiahol z parlamentu predseda vlády. Kalavská ponúkla svoju funkciu, sama sa však odísť nechystá.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) ponúkne premiérovi Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD) svoju funkciu. Oznámila to v stredu po tom, ako vláda stiahla návrh reformy nemocníc, tzv. stratifikáciu, z rokovania parlamentu. „My jej prestávame rozumieť. Tak chce odísť, nech odíde, ale nech poslancov nekritizuje, veď ten návrh jej stiahla vláda a nie parlament?! A potom ešte aj ďakuje premiérovi Pellegrinimu, ktorý je zároveň podpredsedom vládnej strany a tá ju nominovala. Veď to je od nej zvrátené,“ hovorilo sa v kuloároch Národnej rady po tlačovke A. Kalavskej.

aktualizované: 17:44

Rozhodnutie zdôvodnila tým, že post ministra zdravotníctva patrí Smeru-SD, a keďže má so stranou „ideové rozpory“ vo veci predkladaných zákonov, považuje za slušné takto konať. „Smer-SD si ma vybral ako odborníka a ak nie je spokojný s mojou prácou, ja veľmi rada túto funkciu ponúkam,“ vyhlásila. Doplnila, že Pellegrini ju od rozhodnutia ponúknuť funkciu odhováral.

„Nesúhlasila som s tým, aby sa tento materiál vrátil naspäť,“ vyhlásila na margo stiahnutej novely. Dodala tiež, že by bola radšej, keby sa o reforme nemocníc v parlamente hlasovalo. Dúfa, že materiál si osvojí ďalšia vláda. „Trápne, smiešne až groteskné, kam sme sa dostali,“ komentovala súčasnú situáciu.

Stratifikácia nemocníc zostane pripravené pre novú vládu, uviedol Pellegrini

Ministerka pripomenula, že materiál o reforme nemocníc bol prijatý konsenzom medzi odborníkmi. „Ja len dúfam, že ďalšia vláda alebo parlament sa vykreuje taký, kde budú ľudia s väčšou odvahou,“ skonštatovala s tým, že namiesto politiky by sa malo prihliadať na odbornú stránku veci.

Kalavská tiež zdôraznila, že prišla s cieľom niečo zlepšiť. „Nechcem, aby mi niekto vyčítal, že moja práca na ministerstve bola len tento jeden zákon,“ podotkla. Pripomenula, že v priebehu troch rokov investovali do nemocníc 240 miliónov eur, dosiahli posun pri výstavbe nemocnice na Rázsochách, spustili celonárodné skríningy a pripravovali štandardy terapeutických postupov.

Reformu nemocníc treba spustiť, zbytočne sa bude čakať na novú vládu, myslí si Bugár

Problémy zdravotníctva sú podľa nej riešiteľné, no sú potrebné systémové zmeny. Ich efekt sa však prejavuje až po čase. „Nie je tu priestor na čiastkové riešenia, úsmevy pred kamerou,“ poznamenala. Stále si myslí, že s ústavnou a ambulantnou starostlivosťou je potrebné niečo robiť. Upozornila tiež, že podľa analýz má zdravotníctvo v roku 2025 čeliť obrovskému nedostatku personálu.

Reforma nemocníc mala pacientom priniesť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť, meranú cez lepšie výsledky liečby. Nemocnice mali postupne nastaviť kritériá, ktoré to mali zabezpečiť, ako napríklad minimálny počet výkonov za rok. Napríklad pri pôrodoch to mal byť najprv limit 320 na rok, neskôr to malo byť raz toľko. Ak by to nemocnica v budúcnosti nesplnila, zdravotná poisťovňa by jej nemohla výkony zazmluvniť.

VIDEO: Tlačová konferencia ministerky zdravotníctva 4. 12. 2019

Ministerka zdravotníctva Andrea Kálavská o stratifikácii, ktorú stiahli z dnešného hlasovania v parlamente

Uverejnil používateľ Denník N Streda 4. decembra 2019

zdroj: Facebook Denník N

Pellegrini: Mala by zostať vo funkcii

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) je presvedčený o tom, že ministerka zdravotníctva  by mala zotrvať vo funkcii. Reagoval tak na jej ponuku demisie po tom, ako vláda stiahla reformu nemocníc z rokovania parlamentu.

Vláda stiahla z rokovania parlamentu návrh reformy nemocníc

„Predseda vlády oceňuje pôsobenie Andrey Kalavskej na čele ministerstva zdravotníctva a jej prínos pre najväčšie zmeny, ktoré sa počas tejto vlády začali. S pani ministerkou sa stretne vo štvrtok na osobnom rozhovore. Je však presvedčený, že na svojom poste by mala zotrvať a pokračovať v práci pre slovenských pacientov,“ reagovala pre TASR premiérova hovorkyňa Patrícia Macíková.

Petrák: Kalavská by mala vytrvať, pred voľbami nemajú zmeny na postoch význam

Krátko pred voľbami nemá význam riešiť zmeny na ministerských postoch, Kalavská by mala ostať vo funkcii ministerky zdravotníctva. Zhodli sa na tom poslanci Smeru-SD.

„Nemyslím si, že v tomto období pred koncom funkčného obdobia má význam riešiť nejaké zmeny na postoch, pani ministerka by mala vytrvať,“ povedal poslanec Ľubomír Petrák (Smer-SD).

Podporí Kalavská kšeftovanie so záchrankami?

Poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD) skonštatoval, že rozhodnutie ministerky treba rešpektovať. Zdôraznil však, že šéfka rezortu zdravotníctva je súčasťou celej vlády a to by si mala uvedomiť. „Keď padlo rozhodnutie na vláde, má to širšie súvislosti, ministerka musí pochopiť, že to nie sú rezortné súvislosti,“ uviedol s tým, že Kalavská by rozhodnutie v súvislosti s reformou nemocníc nemala brať osobne. Vysvetlil, že nešlo o politické, ale profesijné rozhodnutie, a poukázal na to, že aj názory odborníkov sa líšili.

Podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár sa v tejto súvislosti stotožňuje so stanoviskom premiéra, že by mala ministerka vo funkcii ostať.

 

Rozhovor: Riskovali sme, ale nezľakol som sa. Takto si Maťo Ďurinda spomína na november 89

 

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na číslo 0910 554 995

 

Pridajte sa k nám na Facebooku – Nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky