Jednou vetou

Porušenie volebného moratória môže viesť aj k zneplatneniu výsledkov

Predseda Štátnej volebnej komisie Eduard Bárány

foto: TASR

Porušenie volebného moratória môže viesť k sankciám, v krajných prípadoch aj k zneplatneniu volieb. O priebehu moratória v súvislosti s blížiacimi sa komunálnymi voľbami informoval predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány.

Komunálne voľby nebudú v piatich obciach, nikto v nich nekandiduje

Bárány upozornil, že 48 hodín pred voľbami platí prísne volebné informačné moratórium, ktoré sa týka rovnako všetkých typov médií. Uviedol, že pri internetovej kampani a pre online médiá platí zákaz dopĺňať akékoľvek nové informácie k už uverejneným. Podľa Báránya nemožno očakávať, že sa z internetovej stránky subjektu, ktorý legálne vedie volebnú kampaň, odstráni politická reklama 48 hodín pred voľbami. Počas moratória by sa nemali vyskytovať politické reklamné banery na internetových stránkach či prípady direct mailu spojeného s voľbami.

Mika na stretnutí s Výbohom, po ktorom začal brutálny útok na novinárov

V súvislosti s moratóriom Bárány doplnil, že toto obdobie má voličovi poskytnúť priestor na pokojné zváženie svojej voľby. „Ak sa na poslednú chvíľu zverejní nejaká šokujúca informácia v prospech alebo neprospech niektorého kandidáta, čím bližšie časovo je to k momentu volebného rozhodnutia, tým má väčší dosah,“ priblížil Bárány a doplnil, že ak sa takáto informácia objaví v deň volieb, bez ohľadu na pravdivosť informácie to môže mať „zničujúce dôsledky na výsledok volieb“.

S výsledkami prieskumov treba dva týždne pred voľbami narábať opatrne, upozorňuje Bárány

Počas moratória by sa preto nemalo podľa Báránya objaviť nič v prospech či neprospech žiadneho z kandidátov. V prípade zverejnenia takejto informácie môže dôjsť k sankciám a tiež k zneplatneniu výsledkov volieb. „Viem si predstaviť, že takáto reportáž by mohla viesť následne k zrušeniu výsledkov volieb Ústavným súdom SR,“ ozrejmil.

Exkluzívne FOTO iba u nás! Starosta Starého mesta Števčík prichytený v Rakúsku

Ak sa dva dni pred voľbami stane závažná udalosť v obci či meste a médiá o nej chcú informovať, Bárány odporúča, aby sa vyhli rozhovorom so starostom či primátorom, ktorý kandiduje vo voľbách. Obrátiť by sa mali na obecný alebo okresný úrad, osloviť môžu tiež iné kompetentné osoby.

Pri kontrole a preverovaní prípadných porušení informačného moratória pred voľbami koná nielen štátna komisia, ale aj úrad štátnej komisie, ozrejmil Bárány. V prípade internetových médií má komisia k dispozícii aj informatikov Ministerstva vnútra SR. Pri ostatných typoch médií je podľa neho jednoduchšie uplatniť prípadné sankcie za porušenie zákazov, keďže sa dá ľahšie vyhľadať konkrétny prípad a zodpovedné osoby.

Poslankyňa am manželka starostu bratislavskej Dúbravky lieta v škandáloch: Podozrivka PNka aj jej dochádzka

Komunálne voľby budú 10. novembra. Hlasovanie vyhlásili celkovo v 2926 slovenských mestách a obciach vrátane mestských častí a magistrátov Bratislavy a Košíc. Právo voliť v týchto voľbách má na Slovensku viac ako 4,4 milióna ľudí.

Chcete dostávať pravidelne novinky a najčítanejšie témy za posledný týždeň? Prihláste sa na bezplatný Newsletter. Viac informácií nájdete TU

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky