Poslanca Borguľu sa na colné konanie po návrate z USA nepýtajte. Nie je mu do reči

Martin Borguľa s manželkou
Martin Borguľa s manželkou pri návrate z USA na viedenskom letisku.

Foto: Hlavné.sk

Minulú stredu pristálo na viedenskom letisku Schwechat lietadlo na pravidelnej linke z New Yorku. V príletovej hale sme stretli s tromi kuframi aj trojnásobného poslanca Martina Borguľu, ktorý nám neskôr pobyt v USA potvrdil. Keď sme opýtali, či má tovar na preclenie a podrobil sa colnému konaniu, do reči mu už nebolo.

Martin Borguľa je v hlavnom meste dobre známy. Mladý smerák podniká, vo veľkých objemoch obchoduje so štátom, čo jeho neprajníci pripisujú protekcii v Smere a aktuálne sedí v troch zastupiteľstvách.

V miestnom zastupiteľstve Bratislava-Staré Mesto, v mestskom zastupiteľstve hlavného mesta a v najnovšie tiež zastupiteľstve Bratislavského samosprávneho kraja. Mesačne si tak prilepší o viac než 1 000 eur.

Aj komunálni poslanci rozhodujú o našich peniazoch, preto musia zniesť väčšiu mieru verejnej kontroly, v tom lepšom prípade by mali ísť príkladom ostatným. Poslancovi Borguľovi pri prílete zo Spojených štátov robila spoločnosť okrem batožiny aj neznáma žena.

Keď sme videli jeho tri kufre a to, ako sa ponáhľa, opýtali sme sa ho na priebeh colného konania. Z jeho podráždenej reakcie sme sa dozvedeli iba to, že si údajne priviezol len jednu čokoládu.

„Ja sa vám vôbec nebudem vyjadrovať k akýmkoľvek mojim súkromným cestám, nikdy. Pre mňa za mňa, aj keby som bol v Ulanbátare, nemám dôvod. A už vôbec neviem, čo vy riešite, aké preclené veci. Čo vy ste, colníci?“ reagoval Borguľa.

Aké sú pravidlá v prípade dovozu?

,,Tovar dovážaný osobami z tretích krajín, či už v osobnej batožine alebo doručený subjektu vo forme zásielky, ktorý je dovážaný príležitostne a ktorý je vzhľadom na svoju povahu určený na súkromnú, osobnú alebo rodinnú potrebu osôb, ktoré ho prevážajú alebo ktorý je jasne určený na darovanie možno za predpokladu splnenia požadovaných podmienok oslobodiť od platieb uplatňovaných pri dovoze tovaru, teda od cla, od spotrebnej dane (v prípade, ak ide o tovar, ktorý takejto dani podlieha) a od DPH,“ informovala Hlavné.sk hovorkyňa Finančnej správy Ivana Skokanová.

Oslobodenie však nemožno priznať na alkoholické nápoje, tabak a tabakové výrobky. Tovar v osobnej batožine cestujúcich je možné oslobodiť od cla za predpokladu, že ide o tovar oslobodený od DPH.

Môže vás zaujímať

Kalavská priznala, že demisiu nepodala len pre stratifikáciu