Jednou vetou

Poslanci budú môcť aj s etickým kódexom utajiť prijaté dary, tvrdí SaS

Vladimír Sloboda

foto: TASR

Vládna koalícia sabotuje snahy o sprísnenie ústavného zákona o konflikte záujmov, ale občanom chce nahovoriť, že otázky darov a lobingu ide riešiť v etickom kódexe poslanca. Tvrdí to opozičná SaS, ktorá návrh etického kódexu kritizuje. Poukazuje, že napríklad dary budú môcť poslanci utajiť aj v prípade prijatia etického kódexu.

„Otázka darov, ktoré môžu byť reálnou korupciou, je vyriešená tak, že poslanec nebude musieť oznámiť prijatie darov poskytnutých ‚pri osobných výročiach poslanca‘. Takže stačí poskytnúť dar ako súčasť narodenín či menín poslanca, výročia svadby, absolvovania školy, osadenia zubnej protézy či akéhokoľvek iného vymysleného výročia a dar zostane utajený,“ upozornil predseda parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Vladimír Sloboda (SaS).

SNS navrhuje zníženie DPH na ubytovacie služby od januára na 10 %

Väčšina navrhovaného etického kódexu je podľa neho „slovná vata“ o kolegiálnych vzťahoch, rešpekte, dobrej povesti a obliekaní poslancov.

Navrhovaný etický kódex, ktorý má prísť do parlamentu v októbri, hovorí napríklad o dodržiavaní poslaneckého sľubu, ochrane dobrého mena Slovenska, prijímaní darov a ich priznávaní, o odievaní a slušnom prejave, tiež o tom, že poslanci sa majú správať tak, aby sa vyhli klientelizmu či korupcii, ale aj hádkam a fyzickým útokom v pléne.

Môže vás zaujímať

Žiaci sa dnes vracajú do škôl, účasť je však dobrovoľná