Jednou vetou

Poslanci budú na schôdzi hovoriť o extrémizme, majú odsúdiť nenávisť

Národná rada Slovenskej republiky

foto: TASR

Poslanci Národnej rady (NR) SR by mali odsúdiť prejavy nenávisti, neznášanlivosti a xenofóbie a nedávnu vraždu Filipínca Henryho Acordu. Nový bod do programu aktuálnej schôdze presadila šéfka Zahraničného výboru NR SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd), jej návrh podporilo 132 poslancov.

„Útok na Filipínca Henryho, ktorý sa stal v Bratislave, ako aj iné prejavy nenávisti, xenofóbie a akéhokoľvek druhu neznášanlivosti voči iným ľuďom by nemali zostať bez odozvy. Možno si to ani neuvedomujeme, ale do sveta tým naša krajina vysiela negatívny signál, niekedy horší, ako je skutočnosť,“ uviedla koaličná poslankyňa.

Prokurátora Špirka disciplinárna komisia nepotrestala

So svojím návrhom bola úspešná aj Silvia Shahzad (OĽaNO). Na základe jej iniciatívy parlament zabezpečí tlmočenie do posunkového jazyka pri bodoch programu, ktoré sú kľúčové pre nepočujúce osoby. Tlmočenie bude v pléne aj na zasadnutiach výborov.

So svojím návrhom na doplnenie programu neuspela predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová (OĽaNO). Tá chcela zaviazať rezort vnútra, aby predložil všetky zmluvy k 277 verejným obstarávaniam z rokov 2007 až 2010, ktorých dokumentácia bola skartovaná niekoľko dní po tom, ako boli prokurátorovi Vasiľovi Špirkovi odobrané spisy súvisiace s Robertom Kaliňákom (Smer-SD).

„Existujú vážne podozrenia, že v súvislosti s vyšetrovaním prokurátora Špirka došlo k účelovému zlikvidovaniu dokumentov, ktoré mohli byť podkladom pre vyšetrovanie rozsiahlej korupcie spojenej s verejnými obstarávaniami na ministerstve vnútra,“ ozrejmila.

Spoločnosť Patria odmieta politizáciu jej aktivít na Slovensku

Remišová tiež chcela, aby minister obrany Peter Gajdoš (SNS) reagoval na informácie o korupčných praktikách fínskej zbrojovky Patria a prišiel do parlamentu predložiť dôkazy, ktoré by vyvrátili akékoľvek podozrenia. Ani tento návrh neprešiel.

Miroslav Sopko (OĽaNO) sa neúspešne dožadoval prerokovania vládou schváleného Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania. „Tak zásadný strategický dokument, ktorý bude určovať smerovanie slovenského školstva na ďalších desať rokov, si bude vyžadovať zhodu naprieč politickým spektrom, preto by sme sa ním mali všetci zaoberať,“ argumentoval.

Ján Marosz (OĽaNO) chcel zase zaviazať ministra dopravy Árpáda Érseka (Most-Híd), aby poskytol informácie, prečo jeho rezort nechal vstúpiť do procesu výkupu pozemkov pod odpočívadlá na R1 podnikateľa, o ktorom písal zavraždený novinár Ján Kuciak. Ani jeho návrh neprešiel.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky