Jednou vetou

FOTO: Parlament má nové vedenie. Poslanci skladali sľub, nastúpili náhradníci

Ustanovujúca schôdza parlamentu prebehla za prísnych bezpečnostných opatrení

autorská koláž hlavne.sk, Foto: RTVS

AKTUALIZOVANÉ. Predsedom Národnej rady Slovenskej republiky sa stal Boris Kollár z hnutia Sme rodina. Ustanovujúca schôdza prebieha za prísnych bezpečnostných a hygienických opatrení pre šíriaci sa koronavírus.

Pokračujú v utorok

Ustanovujúca schôdza Národnej rady SR (NR SR) sa skončila. Členovia zákonodarného orgánu dnes oficiálne zložili ústavou predpísaný sľub a taktiež zvolili vedenie parlamentu a šéfov parlamentných výborov. V pléne sa zároveň vytvorilo šesť poslaneckých klubov.

Nasledujúca schôdza NR SR sa bude konať v utorok 24. marca so začiatkom o 10:00.

Na najbližšej schôdzi sa okrem iného majú voliť aj zvyšní dvaja podpredsedovia parlamentu. Jedným zo zvolených podpredsedov by mal byť podpredseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a končiaci premiér Peter Pellegrini.

Druhým kandidátom na neobsadený post podpredsedu pléna má byť člen strany Sloboda a Solidarita (SaS) Milan Laurenčík. Potvrdiť to ešte má Republiková rada SaS na svojom pondelkovom rokovaní.

Bolo mi cťou byť predsedom Národnej rady Slovenskej republiky. Úprimne ďakujem. Novému parlamentu želám, aby dokázal riešiť problémy ľudí. Slovensko čakajú ťažké mesiace, no verím tomu, že Slováci to zvládnu. Prišiel čas, keď opozícia, ktorá nás štyri roky kritizovala, dnes preberá moc. Hodnotiť nás môžete o štyri roky, keď budete porovnávať našu vládu s ich vládou. Nakladať s mocou je veľmi zložité a ja im želám, aby to zvládli. Politika totiž musí byť o riešení problémov.

Uverejnil používateľ Andrej Danko Piatok 20. marca 2020

Kotlebovi dali stopku

Parlamentný výbor, ktorý kontroluje činnosť Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), povedie poslanec strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Martin Beluský. Naopak, na čele výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva nebude šéf ĽSNS Marian Kotleba. Rozhodol o tom parlament v tajnom hlasovaní.

Predsedom Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR (NR SR) na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva mal byť Kotleba. Podporilo ho iba 47 poslancov,proti 60, zdržalo sa 26 poslancov. Znamená to, že nezískal ani všetky hlasy opozície, ktorá má dohromady 55 hlasov. Šéfom Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti NBÚ sa však stal jeho stranícky kolega Beluský. Hlasovalo za neho 75 poslancov, proti 35, zdržalo sa 25 poslancov. Beluského podľa parlamentných počtov podporili aj niektorí poslanci koaličných strán.

Za predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS poslanci zvolili Erika Tomáša zo Smeru – sociálnej demokracie. Získal 109 hlasov.

Predseda Sme rodina Boris Kollár dnes avizoval, že Kotleba hlasovaním prejde. Mimovládna organizácia Iniciatíva Mladí proti fašizmu v otvorenom liste vyzvala členov budúcej vládnej koalície, aby ĽSNS neprideľovali výbory v parlamente.

Blaha neprešiel, ostatní áno

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) na dnešnej ustanovujúcej schôdzi nezvolili Ľuboša Blahu (Smer-SD) za predsedu Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny. Za jeho zvolenie hlasovalo iba 55 zo 144 poslancov, pričom potrebný bol zisk nadpolovičnej väčšiny hlasujúcich poslancov. Proti jeho zvoleniu bolo 84 poslancov a piati sa zdržali. Opozičné strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) disponujú v parlamente dokopy 55 mandátmi. Za Blahu tak nehlasoval žiaden poslanec koaličných strán. Opakovaná voľba sa uskutoční na ďalšej parlamentnej schôdzi. Ostatní kandidáti na predsedov parlamentných výborov hlasovaním prešli.

Predsedom Výboru NR SR pre európske záležitosti tak bude Tomáš Valášek (Za ľudí). Ústavnoprávny výbor NR SR povedie Milan Vetrák (OĽaNO). Predsedom Výboru NR SR pre financie a rozpočet bude Marián Viskupič (SaS). Za šéfa Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti zvolili poslanci Petra Kremského (OĽaNO).

Predsedom Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie bude Jaroslav Karahuta (Sme rodina). Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj bude šéfovať Jozef Lukáč (Sme rodina). Post líderky Výboru NR SR pre sociálne veci obsadí Jana Žitňanská (Za ľudí).

Za predsedníčku Výboru NR SR pre zdravotníctvo bola zvolená Jana Cigániková (SaS). Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť bude šéfovať Juraj Krúpa (OĽaNO). Juraj Blanár (Smer-SD) bude viesť Zahraničný výbor NR SR. Do funkcie predsedu Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport zasadne Richard Vašečka (OĽaNO). Predsedom Výboru NR SR pre kultúru a médiá bude Kristián Čekovský (OĽaNO).

Podpredsedami parlamentu sa stali Gábor Grendel a Juraj Šeliga

Poslanci v tajnej voľbe zvolili za podpredsedov Národnej rady SR (NR SR) Gábora Grendela z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Juraja Šeligu zo strany Za ľudí.

Národná rada bude mať celkovo štyroch podpredsedov. Zvyšných dvoch funkcionárov parlamentu poslanci zvolia na ďalšej schôdzi snemovne.

Za Grendela hlasovalo 108 poslancov, proti bolo 20 a štyria poslanci sa zdržali. Šeligu podporilo 88 zákonodarcov, proti hlasovalo 31, zdržalo sa 13 poslancov.

Tretím podpredsedom parlamentu sa má stať nominant strany Sloboda a Solidarita (SaS). Zatiaľ nie je jasné, či to bude Milan Laurenčík, ktorého meno nedávno spomenul predseda strany Richard Sulík alebo iný kandidát. Pôvodne mal byť podpredsedom parlamentu za SaS Martin Klus. Nová vláda by ho však mala vymenovať za štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí.

Štvrtým podpredsedom parlamentu by mal byť nominant opozičného Smeru – sociálnej demokracie (Smer-SD) Peter Pellegrini. Je však stále premiérom, demisiu za vládu podá po skončení ustanovujúcej schôdze parlamentu. Poslanci preto o ňom nemohli hlasovať.

PRVÍ PODPREDSEDOVIANovozvolení poslanci si na ustanovujúcej schôdzi zvolili prvých dvoch podpredsedov Národnej rady…

Uverejnil používateľ Národná rada Slovenskej republiky Piatok 20. marca 2020

 

Parlamentu bude šéfovať Boris Kollár

Za predsedu parlamentu poslanci zvolili v tajnom hlasovaní lídra strany Sme rodina Borisa Kollára. Získal 106 hlasov, proti bolo 28 poslancov, piati sa zdržali. Znamená to, že Kollár získal aj časť hlasov opozície. Ide pravdepodobne o hlasy strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), pretože predseda Smeru – sociálna demokracia (SD) Robert Fico tvrdil, že Kollára nepodporia.

Končiaci predseda parlamentu Andrej Danko (uprostred vpravo) a novozvolený predseda parlamentu Boris Kollár (uprostred vľavo) počas rokovania ustanovujúcej schôdze NR SR. Bratislava, 20. marec 2020. | Foto: SITA/NR SR

 

Po vyhlásení výsledkov voľby predchádzajúci predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) z rokovacej sály odišiel a jeho miesto zaujal novozvolený šéf Národnej rady SR.

Kollár bol jediným kandidátom na post predsedu. Na jeho podpore sa dohodli koaličné strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina, Sloboda a Solidarita (SaS), Za ľudí. V parlamente disponujú 95 poslancami. Dvaja poslanci z OĽaNO sa však z dnešnej schôdze ospravedlnili.

Boris Kollár pri skladaní poslaneckého sľubu, 20. 3. 2020 | foto: Facebook

 

Kollár: Musíme sa spojiť v tejto situácii

„Ľudia od nás očakávajú zmenu a čo si pod tou zmenou predstavujú? Aby konečne po 30-ich rokoch prišla taká vláda, ktorá sa bude pozerať na obyčajných päť miliónov ľudí a nie na oligarchov v pozadí, ktorí nikdy nerešpektovali vôľu ľudí. Sme na jednej lodi a čelíme zdravotníckej a hospodárskej kríze, preto sa musíme spojiť. Vyzývam vás, nepozerajme sa na to, kto daný zákon predkladá, ale pozerajme na to, čo predkladá,“ vyhlásil Kollár. Len v takom prípade môže Slovensko podľa jeho slov vyjsť z tejto krízy bez veľkých strát. „Z ázijských krajín totiž prichádza správa, že sa s týmto vírusom bojovať dá,“ doplnil Kollár.

Predseda opozičného Smeru – SD Robert Fico pred voľbou avizoval, že jeho strana za nominanta vládnej koalície nebude hlasovať. Podľa Fica je Kollár bezpečnostným rizikom. Zdôvodnil to prepojením Kollára na organizovaný zločin v minulosti. Fico v prejave pred plénom hovoril o Kollárovej sms komunikácii s 15-ročnou drogovo závislou chovankyňou v zariadení Čistý deň a o fotografiách, na ktorých je šéf Sme rodina v spoločnosti ľudí z podsvetia.

Fico: Kollár je bezpečnostné riziko?!

Pri menovaní lídra hnutia Sme rodina Borisa Kollára na post predsedu Národnej rady SR (NR SR) hovoríme o bezpečnostnom riziku. V rozprave k voľbe predsedu parlamentu to v pléne povedal predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico. Poslanci na dnešnej ustanovujúcej schôdzi volia aj vedenie parlamentu. Práve Kollár je kandidátom na obsadenie funkcie predsedu NR SR. Fico v pléne zdôraznil, že šéf zákonodarného orgánu je druhý najvyšší ústavný činiteľ v tomto štáte, má previerku na prísne tajné a budú sa k nemu dostávať všetky tajné informácie. Prepojenie Kollára na organizovaný zločin a mafiu je podľa predsedu Smeru-SD jasné. Strana preto Kollára do tejto funkcie nepodporí.

Poslanec parlamentu za stranu SMER-SD Robert Fico počas rokovania ustanovujúcej schôdze NR SR. Bratislava, 20. marec 2020. | Foto: SITA/NR SR

 

„Rešpektujem, že ste ako predseda hnutia Sme rodina dostali vlastnú politickú stranu do parlamentu. Uvedomme si však, čo a koho ideme voliť za predsedu parlamentu. Vaša koalícia má v pléne 95 poslancov. Preto sa pýtam, prečo má byť predsedom práve Boris Kollár,“ uviedol Fico. Kollárovi pripomenul jeho sms komunikáciu s 15-ročnou drogovo závislou chovankyňou v zariadení Čistý den. „Taktiež ste odfotený s ľudmi zo slovenského podsvetia a mafie na Kube, čo je jasným dôkazom toho, že na nich máte prepojenie,“ priblížil predseda opozičného Smeru-SD.

Peter Pellegrini pri skladaní sľubu poslanca NR SR | foto: Facebook Peter Pellegrini

Blaha nie je hanbou

Fico sa vyjadril aj k dnešným vyjadreniam opozičných politikov na adresu poslanca Smeru-SD Ľuboša Blahu. Predstavitelia strán Za ľudí, Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) vyhlásili, že Blahu nepodporia do funkcie predsedu ľudskoprávneho výboru NR SR. Predseda SaS Richard Sulík označil Blahu za hanbu a prirovnal ho ku koronavírusu. „Na Ľuboša Blahu dnes boli použité veľmi tvrdé slová. On nie je hanbou, ale hanbou je nazvať ho koronavírusom, ktorý je potrebné izolovať. To ja považujem za hanebné a smiešne,“ reagoval bývalý premiér. Blahu označil za poslanca s autentickými a originálnymi názormi.

Na záver poďakoval všetkým, ktorí v súčasnosti bojujú s koronavírusom na Slovensku a dodal, že strana Smer-SD z tejto témy nebudú vytĺkať politický kapitál.

Poslanec NR SR za stranu SMER-SD Ľuboš Blaha počas ustanovujúcej schôdze NR SR pred budovou parlamentu. Bratislava, 20. marec 2020. | Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

V snemovni bude pôsobiť šesť poslaneckých klubov

V Národnej rade SR vzniklo šesť poslaneckých klubov. Predsedom klubu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) je Michal Šipoš. Klub má nateraz 51 poslancov. Celkovo bolo za OĽaNO zvolených do parlamentu 53 poslancov. Dvaja poslanci, a to Mária Šofranko a Andrej Stančík, sa dnes zo schôdze ospravedlnili a poslanecký sľub zatiaľ nezložili. Šofranko má dlhodobo zdravotné problémy, Stančík je v súvislosti s koronavírusom v karanténe.

Klub Sme rodina povedie Peter Pčolinský, tvorí ho 17 poslancov. Na čelo klubu Sloboda a solidarita (SaS) sa postavila Anna Zemanová. V klube je 13 poslancov. Predsedníčkou klubu Za ľudí je Jana Žitňanská, tvorí ho 12 členov.

Predsedom klubu strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) je šéf tohto politického subjektu Robert Fico. Klub má 38 poslancov. Predsedom klubu strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) je Marian Kotleba Klub reprezentuje 17 poslancov.

Odchádzajúci predseda NR SR Andrej Danko počas prestávky v rámci ustanovujúcej schôdze NR SR pred budovou parlamentu. Bratislava, 20. marec 2020. | Foto: SITA/Jana Birošová

Dvaja poslanci sľub neskladali, zo schôdze sa ospravedlnili

Novozvolení poslanci zložili ústavou predpísaný sľub do rúk doterajšieho predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS). Dvaja poslanci za hnutie Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Mária Šofranko a Andrej Stančík podľa Danka požiadali o ospravedlnenie, jeho dôvod neuviedol. Poslankyňa Šofranko má, pravdepodobne, podľa medializovaných informácií zdravotné problémy. Uvedení poslanci zložia sľub na schôdzi, na ktorej sa zúčastnia prvý raz.

Zľava: Končiaci predseda Národnej rady SR Andrej Danko a poslanec Národnej rady SR za hnutie OĽaNO Igor Matovič počas ustanovujúcej schôdze NR SR. Bratislava, 20. marec 2020. | Foto: SITA/Národná rada SR

Predsedníčkou Mandátového a imunitného výboru Národnej rady SR (NR SR) sa stala poslankyňa Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Anna Andrejuvová. V tajnej voľbe získala 132 hlasov, proti bolo osem poslancov, traja sa zdržali.

Poslanec NR SR za stranu OĽANO Marek Krajčí počas prestávky v rámci ustanovujúcej schôdze NR SR pred budovou parlamentu. Bratislava, 20. marec 2020. | Foto: SITA/Jana Birošová
Poslanec NR SR za stranu SaS Branislav Gröhling počas prestávky v rámci ustanovujúcej schôdze NR SR pred budovou parlamentu. Bratislava, 20. marec 2020. | Foto: SITA

Náhradníci a neuplatňované mandáty

Poslanecký sľub zložili náhradníci na neuplatňované mandáty poslancov, ktorí sú ešte členmi vlády za Smer – sociálna demokracia (SD) vo vláde Petra Pellegriniho. Dosluhujúca vláda totiž podá demisiu až po ustanovujúcej schôdzi niekedy okolo večera. Taktiež poslanecký sľub zložili náhradníci za tých poslancov, ktorí sa mandátov v parlamente vzdali.

Poslanec NR SR za stranu SaS Richard Sulík počas príchodu na ustanovujú schôdzu NR SR pred budovou parlamentu. Bratislava, 20. marec 2020. | Foto: SITA/Jana Birošová

 

Poslaneckého mandátu sa vzdal bývalý prezident a šéf strany Za ľudí Andrej Kiska. Namiesto neho si mandát poslanca prevzal Tomáš Lehotský. Kresla poslancov za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) sa vzdali bratislavský župan Juraj Droba a europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Namiesto nich do parlamentu nastúpili ako poslanci Jarmila Halgašová a Karol Galek. Mandátu poslankyne sa vzdala Danica Mikovčáková zo strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Namiesto nej si mandát prevzal Miroslav Suja.

Zľava: Poslanci NR SR za stranu OĽANO Eduard Heger a Igor Matovič počas príchodu na ustanovujú schôdzu NR SR pred budovou parlamentu. Bratislava, 20. marec 2020. | Foto: SITA/Jana Birošová

 

Poslankyňa NR SR za stranu SAS Jana Cigániková počas ustanovujúcej schôdze NR SR pred budovou parlamentu. Bratislava, 20. marec 2020. | Foto: SITA/Jana Birošová

 

Poslanec NR SR za stranu SMER-SD Erik Tomáš počas ustanovujúcej schôdze NR SR pred budovou parlamentu. Bratislava, 20. marec 2020. | Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

 

Končiaci podpredseda NR SR za stranu Most-Híd Béla Bugár počas ustanovujúcej schôdze NR SR pred budovou parlamentu. Bratislava, 20. marec 2020. | Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Za siedmich členov Pellegriniho vlády za stranu Smer-SD nastúpili náhradníci. Dočasné budú poslancami Augustín Hambálek, Vladimír Jánošík, Ján Kvorka, Zdenko Svoboda, Branislav Ondruš, Pavol Goga a Mária Janíková.

Zástupcovia médií pred budovou Národnej rady SR počas ustanovujúcej schôdze NR SR. Bratislava, 20. marec 2020. | Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

 

Keď premiér Pellegrini podá večer demisiu do rúk prezidentky Zuzany Čaputovej, doterajší ministri zvolení do parlamentu za Smer-SD si poslanecké mandáty automaticky uplatnia. Konkrétne Peter Pellegrini, Richard Raši, Denisa Saková, Ján Richter, Ladislav Kamenický, Peter Žiga a Ľubica Laššáková.

Poslanec NR SR za stranu SMER-SD Ladislav Kamenický počas ustanovujúcej schôdze NR SR pred budovou parlamentu. Bratislava, 20. marec 2020. | Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

 

Matovič: Smer sa nomináciou Blahu zbláznil?

Opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) si nomináciou Ľuboša Blahu do čela ľudskoprávneho výboru Národnej rady SR (NR SR) robí srandu. Uviedol to predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a budúci premiér Igor Matovič. Poslanci NR SR na dnešnej ustanovujúcej schôdzi zložia ústavou predpísaný sľub a zvolia si tiež vedenie parlamentu a šéfov výborov. Smer-SD navrhol za predsedu ľudskoprávneho výboru Ľuboša Blahu, ktorý počas volebného obdobia 2016 až 2020 aj napriek svojej kritike Európskej únie šéfoval výboru NR SR pre európske záležitosti.

„Smer si nomináciou Blahu za predsedu ľudskoprávneho výboru robí srandu. To je naozaj loptička na strane Smeru. Každý poslanec bude hlasovať v súlade so svojím svedomím. Ja určite pána Blahu, obdivovateľa režimov potláčajúcich ľudské práva, do čela ľudskoprávneho výboru nepodporím,“ povedal Matovič.

Priebeh sľubu

Na začiatku schôdze budú poslanci skladať sľub. Po prečítaní textu ústavy začnú zákonodarcovia postupne pristupovať k pultu, na ktorom bude položená ústava. Položia na ňu ruku, povedia slovo „sľubujem“ a podajú ruku doterajšiemu predsedovi parlamentu. Následne zložia sľub náhradníci na neuplatňované poslanecké mandáty členov dosluhujúcej vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD).

Schválenie poriadku a overovateľov

Nasledovať bude schválenie volebného poriadku a voľba overovateľov. Poslanci zriadia Mandátový a imunitný výbor NR SR, Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií a určia počty členov týchto výborov. Následne zvolia predsedov mandátového a imunitného výboru a výboru pre nezlučiteľnosť funkcií ako aj ďalších členov spomínaných výborov.

Poslanec NR SR za stranu Kotlebovci – ĽS NS Marian Kotleba (uprostred) počas ustanovujúcej schôdze NR SR pred budovou parlamentu. Bratislava, 20. marec 2020. | Foto: SITA/Jana Birošová

Voľba predsedu NR SR

Ďalším bodom programu je overenie platnosti voľby poslancov zvolených vo voľbách z 29. februára tohto roka. Nasledovať bude voľba vedenia parlamentu. Najskôr poslanci zvolia predsedu parlamentu, ktorým by mal byť Boris Kollár. Po zvolení si prvý raz sadne na stoličku predsedu a Andrej Danko opustí rokovaciu sálu. Zákonodarcovia následne zvolia podpredsedov parlamentu. Koaličné strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí nominujú svojich kandidátov. Štvrtým podpredsedom by sa za opozíciu mal stať Peter Pellegrini zo Smeru – sociálnej demokracie (Smer-SD). Toho však bude parlament voliť až na nasledujúcej schôdzi, pretože bude ešte vo funkcii premiéra.

Snemovňa tiež rozhodne o zriadení Výboru NR SR pre európske záležitosti a navrhne zriadenie ďalších parlamentných výborov. Následne poslanci zvolia predsedov jednotlivých parlamentných výborov.

Poslanec NR SR za stranu Sme rodina Boris Kollár (uprostred) počas ustanovujúcej schôdze NR SR pred budovou parlamentu. Bratislava, 20. marec 2020. | Foto: SITA/Jana Birošová

 

Kontrolné výbory NR SR

Ku koncu schôdze zriadia zvolení zástupcovia kontrolné výbory parlamentu a zvolia ich predsedov a členov. Ide o Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS), Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a Výbor NR SR na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ.

Skontrolujú každého

V rokovacej sále sa stretnú poslanci z celého Slovenska. Ustanovujúca schôdza sa uskutoční za prísnych bezpečnostných a hygienických opatrení pre šíriaci sa koronavírus. Podľa hovorcu parlamentu Tomáša Kostelníka sa každému pri vstupe do budovy NR SR zmeria telesná teplota, dostane otázky o cestovateľskej anamnéze a o tom, či neprejavuje príznaky ochorenia na koronavírus. Poslanci si pred vstupom do rokovacej sály budú musieť vydezinfikovať ruky, navliecť rukavice a nasadiť ochranné rúška.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky