Jednou vetou

Poslanci dnes pokračujú druhou schôdzou parlamentu

Zástupcovia médií pred budovou Národnej rady SR počas ustanovujúcej schôdze NR SR. Bratislava, 20. marec 2020.

Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Obsadenie zvyšných dvoch postov podpredsedov parlamentu spolu s voľbou chýbajúcich predsedov výborov sú naplánované na programe dnešnej druhej schôdze Národnej rady SR. Taktiež dnes svoje poslanecké sľuby zložia do rúk predsedu parlamentu aj noví poslanci, a to náhradníci za menovaných členov vlády a štátnych tajomníkov.

Poslanci sa už dnes zišli na druhej schôdzi Národnej rady SR v aktuálnom ôsmom volebnom období. V úvode rokovania bude skladať poslanecký sľub 19 náhradníkov za vymenovaných členov vlády a štátnych tajomníkov.

Nasledovať bude voľba predsedov výborov, a to výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny a osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva, keďže na ustanovujúcej schôdzi títo predsedovia zvolení neboli. Poslanci budú voliť aj predsedu výboru pre nezlučiteľnosť funkcií a výboru na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ. Voľba všetkých predsedov výborov bude vykonaná tajne.

V rámci posledného bodu programu dnešnej schôdze poslanci prerokujú návrh na voľbu poslancov za členov výborov a určia si overovateľa.

Očakáva sa, že do parlamentu budú doručené tri návrhy na skrátené legislatívne konania z rezortov spravodlivosti, sociálnych vecí a rodiny a z rezortu školstva. Aj dnešné rokovanie parlamentu prebieha za prísnych preventívnych opatrení, kedy poslanci nosia aj v pléne počas vystúpení ochranné rúška a pred vstupom do rokovacej sály majú povinnosť použiť dezinfekčný gél na čistenie rúk.

FOTO: Parlament má nové vedenie. Poslanci skladali sľub, nastúpili náhradníci

Prítomných je 118 poslancov

Predseda Národnej rady SR (NR SR) a hnutia Sme rodina Boris Kollár otvoril druhú schôdzu parlamentu. Prítomných je 118 poslancov. Členovia zákonodarného orgánu si dnes na schôdzi zvolia zvyšných dvoch podpredsedov parlamentu. Kandidátmi na tieto posty sú podpredseda Smeru – sociálnej demokracie (Smeru-SD) a bývalý premiér Peter Pellegrini a kandidát strany Sloboda a Solidarita (SaS) Milan Laurenčík. Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) dnes oznámili, že taktiež navrhnú svojho kandidáta na tento post. Má ním byť Štefan Kuffa. Informoval o tom Denník N.

Na schôdzi zložia taktiež sľub náhradníci za neuplatňované mandáty poslancov NR SR. Členovia zákonodarného orgánu budú voliť aj predsedov štyroch parlamentných výborov. Poslanci zároveň schválili procedurálny návrh Štefana Kuffu (ĽSNS), že z dôvodu závažnosti situácie súvisiacej s koronavírusom, nebudú v rozprave v pléne hovoriť dlhšie ako dve minúty.

Poslanecký sľub skladá 19 náhradníkov za menovaných členov vlády a štátnych tajomníkov

Môže vás zaujímať

DRUCKER: Minister Krajčí je nám na nič a mal by hodiť uterák do ringu