Jednou vetou

Poslanci na základe neoverených informácií škandalizujú oblasť eurofondov

Národná rada Slovenskej republiky

foto: TASR

Poslanci Národnej rady (NR) SR na základe neoverených a nepravdivých informácií zbytočne škandalizujú oblasť eurofondov, čo neprispieva k zvýšeniu ich čerpania všetkými oprávnenými subjektmi na Slovensku. Uviedla to ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS) po tom, čo poslankyňa NR SR Veronika Remišová (OĽaNO) poznamenala, že jednu z výziev vyhlásilo ministerstvo 16. novembra a uzávierka prvého kola bola presne o tri pracovné dni, respektíve uzávierka druhého kola o šesť pracovných dní.

„Mohlo by ich zaujímať, že ako prejav uznania kvality systému už Európska komisia oficiálne zrušila varovný list, ktorým boli v minulosti výzvy operačného programu Výskum a inovácie na Slovensku zablokované,“ konštatovala Lubyová.

Neúspešný kandidát Mrva: Čo s ním teraz bude?

Rezort školstva pripomenul, že Výskumná agentúra ako sprostredkovateľský orgán pre operačný program Výskum a inovácie vyhlásila 13. novembra výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok na podporu výskumno-vývojových kapacít v oblasti dopravných prostriedkov pre 21. storočie a 16. novembra štyri výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok na podporu výskumno-vývojových kapacít v štyroch doménach inteligentnej špecializácie, a to Zdravie obyvateľstva a zdravotnícke technológie, Digitálne Slovensko a kreatívny priemysel, Potraviny a životné prostredie a Priemysel pre 21. storočie.

Remišová poukázala aj na to, že napísať kvalitný vedecký projekt za tri pracovné dni a získať do projektu medzinárodné tímy a renomovaných odborníkov nie je jednoducho možné. Podľa poslankyne by takto proces fungovať nemal, „pretože postup nie je férový, diskriminuje niektorých uchádzačov, znižuje kvalitu projektov a niektoré dobré zámery môže aj úplne vyradiť“. „Vyzývame ministerku školstva, aby predĺžila termíny na podávanie žiadostí a prestala s neférovými a diskriminačnými praktikami v eurofondoch na vedu a výskum,“ dodala Remišová.

Ministerstvo v súvislosti s krátkou lehotou na podávanie žiadostí poukázalo, že termín na predkladanie žiadostí je stanovovaný individuálne podľa zamerania výzvy. „Tie sú zároveň otvorené, majú viacero termínov podávania žiadostí a dátum uzavretia každej výzvy je do vyčerpania celkovej stanovenej alokácie finančných prostriedkov,“ poznamenal odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva.

Sulík s Kollárom sa pustili v nedeľu do Danka. Ten im neostal nič dlžný

„Pri výzvach na podporu výskumno-vývojových kapacít sa ministerstvo zároveň zameralo na včasné informovanie potenciálnych žiadateľov. Informácie, že podmienky sa dozvedeli žiadatelia až vo chvíli, keď sú výzvy na žiadosti zverejnené, je nepravdivá,“ tvrdí rezort školstva. Poznamenal tiež, že zámer vyhlásiť predmetných päť výziev bol zverejnený v Indikatívnom harmonograme výziev na predkladanie žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku na kalendárny rok 2018 schválenom 10. septembra.

„V systéme ITMS bolo podaných 11 žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku v celkovej hodnote viac ako 25,6 milióna eur a ďalších 19 sme evidovali v stave rozpracovania. Ministerstvo preto pripravuje navýšenie finančných prostriedkov na zverejnené výzvy s cieľom uspokojiť veľký dopyt žiadateľov,“ uzavrelo ministerstvo. K celkovým výsledkom výzvy by sa mal rezort školstva vyjadriť o tri týždne.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky