Poslanci NR SR o prezidentských vyznamenaniach 2019: Prekvapí Kiska aj tento rok?

Zľava: Andrej Kiska, Eduard Heger, Jana Cigániková a Martin Glváč

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota, TASR, Instagram

Minulý rok prezident svojimi nomináciami na ocenených niektorých politikov aj verejnosť prekvapil. Názory na osobnosti a ich vyznamenia sa líšili. Tento rok sú podľa informácií na zozname ocenených tenistka Daniela Hantuchová, český herec Josef Abrhám, exminister a tvár nežnej revolúcie Ladislav Snopko, či bývalá ombudsmanka Jana Dubovcová. Toto povedali na vyznamenania politici:

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Andrej Kiska | Zdroj: Facebook

Módna polícia v parlamente: Vyzývavé kočky, ale aj decentné dámy

Prezident Andrej Kiska tento rok poslednýkrát udeľuje vyznamenia pri príležitosti vzniku Slovenskej republiky. Cena za podujatia, ktoré sa koná v utorok podvečer v centre Bratislavy má byť podobná ako minulý rok. Vtedy výdavky prevýšili 100-tisíc eur. „Minulý rok to bolo približne 110-tisíc eur, najväčšou položkou bol prenájom Reduty 40 000 eur. Tento rok sme dostali zľavu a bude to okolo 10-tisíc eur. Minulý rok bola cena vyššia aj kvôli bohatšej výzdobe pri príležitosti 25. výročia vzniku SR,“ informoval hovorca prezidenta, Roman Krpelan. Moderátormi slávnostného ceremoniálu budú Janette Štefánková a Ľubomír Bajaník z RTVS, obaja dostanú honorár po 800 eur. Opernej speváčke Monike Fabiánovej, ktorá na odovdzdávaní vyznamení laureátom zaspieva vyplatia 3-tisíc eur.

Koho Kiska ocení?

Návrhy na nominácie mohli posielať v zmysle zákona právnické osoby. „Následne sa nimi zaoberá komisia, ktorá mená odporučí, alebo neodporučí prezidentovi,“ vysvetlil Krpelan, podľa ktorého „tento rok je nominovaných 30 ľudí, presne 15 žien a 15 mužov“. Čo však na tohtoročné nominácie hovoria samotní poslanci Národnej Rady SR?

Veštica o 2019: Čakajú nás veľké zmeny, niektorí politici pohoria!

Dušan Jarjabek | Foto: TASR

Poslanec za SMER – SD, Dušan Jarjabek má v účasti celkom jasno, jednoznačne sa zúčastniť plánuje: „Idem. Beriem to tak, že to nie sú Kiskove ceny, ale ceny prezidenta republiky, ktorého funkciu si nesmierne vážim. Nepozerám sa na to ako na cenu osoby, ale ako na cenu istého mandátu. Keby to boli ceny osobného rázu, tak by som tam asi nešiel.“ Na otázku, či má spomedzi nominantov favorita však odpovedať nevedel: „Tento rok vôbec nepoznám žiadne mená. Priznám sa, ani som sa tým nezaoberal, nechám sa prekvapiť a potom budem vnútorne hodnotiť, ale určite nie spochybňovať.“

Šokovaní študenti: Andrej Kiska nevie, čo sa deje v jeho kancelárii

„Asi sa nezúčastním, nedostávame tam pozvánky,“ informoval Rastislav Holúbek zo SME Rodina a doplnil, že „touto akciou sme sa ešte nezaoberali, nakoľko boli teraz sviatky, ale určite sa o tom budem informovať.“ Účasť neplánuje ani poslankyňa za SaS, Jana Cigániková: „Asi sa nezúčastním. Nejak som sa týmto nezaoberala. Moja parketa je zdravotníctvo, tomu sa venujem naplno, a toto ide mimo mňa.“ Účasťou si zatiaľ nie je istý predseda poslaneckého klubu SNS, Tibor Bernaťák: „Ešte neviem či pôjdem a priznám sa, vôbec neviem, kto je nominovaný.“ 

Známa speváčka radí: Tieto mesiace treba byť opatrný v roku 2019

Podpredseda NR SR Martin Glváč (Smer-SD) | foto: MIPS/hlavne.sk

Na odovzdávaní cien sa tiež zúčastní podpredseda NR SR, Martin Glváč. „Aj keď sa tento rok udeľovanie cien koná netradične neskoro, tak idem, bez ohľadu na to, kto je prezident. Chodím tam historicky, takže idem aj tento rok.“ S prezidentovou voľbou nominantov sa necháva prekvapiť. „Pán prezident vie vždy prekvapiť, takže dúfajme, že to tento rok nebude negatívne,“ vyjadril sa exkluzívne pre hlavne.sk. Zúčastniť sa plánuje aj Eduard Heger, poslanec za OĽaNO. „Áno, zúčastním sa. Ak vám mám pravdu povedať, pozeral som správu o nominantoch, ale podrobne som ju nečítal, takže nominantov veľmi nepoznám,“ informoval Heger.

Módna polícia v parlamente: Vyzývavé kočky, ale aj decentné dámy

Ľubomír Galko, podpredseda SaS sa udalosti  účastniť nebude: „Odovzdávaní cien sa nezúčastním, mám iný program bohužiaľ.“ V zozname nominantov má niekoľkých favoritov, mená však prezradiť nechcel. Nebudem ich menovať, aby som tých ostatných neurazil. Keby som robil ten zoznam ja, určite by ale bol iný. Zároveň tam ale nie je človek, ktorý by mi vyslovene vadil,“ vysvetlil Galko svoj názor na zoznam nominantov pre hlavne.sk.

Slováci si euro pochvaľujú, no v obehu sú stále miliardy korún

 

 

 

 

Môže vás zaujímať

V súvislosti s výbuchom v Prešove polícia obvinila troch ľudí