Jednou vetou

Poslanci otvorili druhý týždeň schôdze prerokovaním zmien v prokuratúre

ilustračné foto

Foto: M. Psota, hlavne.sk

Kompetencie slovenskej prokuratúry vzhľadom na zriadenie Európskej prokuratúry by sa mali upraviť. Počíta s tým novela zákona o prokuratúre a novela zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry.

Prerokovanie navrhovaných zmien otvorilo druhý rokovací týždeň 46. schôdze Národnej rady SR. Poslanci sa zišli už v pondelok, hoci ten zvyčajne nie je rokovacím dňom. Plénum však o prerokovaných návrhoch v pondelok hlasovať nebude.

Funkciu európskeho prokurátora za SR a európskych delegovaných prokurátorov pre SR budú zastávať slovenskí prokurátori. Súčasná legislatíva podľa predkladateľov neupravuje možnosť vzniku a fungovania Európskej prokuratúry, ani úpravu jej vzťahov s prokuratúrou SR.

FOTO: Nezastaví sa. Ministrova hovorkyňa v plnom nasadení aj po pracovnej dobe

Podľa novej legislatívy by napríklad európski delegovaní prokurátori mali mať rovnaké právomoci ako vnútroštátni prokurátori, pokiaľ ide o vyšetrovanie, trestné stíhanie a podanie obžaloby na súd, a to popri osobitných oprávneniach, ktoré sa im priznávajú nariadením Rady EÚ.

V pléne sedelo po otvorení schôdze len niekoľko zákonodarcov. Na programe je aj prerokovanie poslaneckých návrhov z dielne SNS týkajúcich sa odmeňovania učiteľov či novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky