Jednou vetou

Poslanci sa vo štvrtok vrátia do lavíc, prerokujú vetované zákony

Parlament
Ilustračné foto

TASR

Poslanci Národnej rady SR sa musia vo štvrtok 13. decembra opäť vrátiť do lavíc. Plenárnu schôdzu zvolal podpredseda NR SR Béla Bugár (Most-Híd)). Dôvodom je, že prezident Andrej Kiska vetoval dva zákony, ktoré chcú poslanci opätovne prerokovať ešte v tomto roku.

aktualizované: 16:09

Na programe schôdze sú tak zatiaľ iba dva body. Ide o vetovanú novelu zákona o Policajnom zbore SR a o zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov. Takýto scenár už skôr avizoval šéf NR SR Andrej Danko(SNS), ktorý poslancov na návrat do parlamentu upozorňoval. Z prezidentského paláca mal totiž avízo, že Kiska niektoré zákony do pléna vráti.

Vláda schválila príspevok viac ako 178.000 eur pre obce postihnuté katastrofami

  Novela zákona o Policajnom zbore prináša nový spôsob výberu policajného prezidenta. Zákon o osobitnom odvode znamená, že obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku budú od budúceho roka platiť osobitný odvod vo výške 2,5 % z ich čistého obratu.

Zmeny v zákone o Policajnom zbore prešli parlamentom 4. decembra 76 hlasmi. Minimálne toľko ich bude potrebných na opätovné schválenie. Kiska namieta, že právna norma je nesystémová a nerieši aktuálne problémy spojené s fungovaním polície. Úpravu postavenia Úradu inšpekčnej služby označil len za formálnu, pretože kľúčové problémy nezávislosti policajnej inšpekcie necháva stále otvorené. Nevidí tiež záruku nezávislosti inšpekcie, keďže zostáva osobitnou súčasťou Policajného zboru.

Kiska vetoval aj novelu zákona o Policajnom zbore

Hlava štátu namieta aj neopodstatnenosť zasahovania zákonodarného orgánu do procesu vymenovania policajného prezidenta. Schválený zákon podľa Kisku zachováva podriadenosť a zodpovednosť prezidenta Policajného zboru ministrovi vnútra, pričom minister vnútra, a tým pádom aj prezident Policajného zboru, sú súčasťou výkonnej moci. Túto novelu vrátil prezident s pripomienkami, o ktorých sa bude v pléne hlasovať.

Zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov prešiel parlamentom 6. decembra 74 hlasmi. Ak má prejsť opäť, musí získať aspoň 76 hlasov. Kiska tam namieta, že nový osobitný odvod je nesystémový nástroj, ktorý diskriminuje niektoré obchodné reťazce voči iným ustanovením početných a navzájom sa prekrývajúcich podmienok vzniku povinnosti platiť odvod. Právnu normu vrátil prezident ako celok, nie je teda možné v nej robiť nejaké zmeny. Buď ju poslanci schvália v pôvodnom znení, alebo neprejde.

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky