Jednou vetou

Minúta po minúte: Andrej Danko zostáva vo funkcii predsedu NR SR

Predseda NR SR a SNS Andrej Danko

Foto: Michal Psota

Andrej Danko zostáva predsedom parlamentu. Na stoličke ho podržali poslanci v tajnom hlasovaní. Išlo už o druhý pokus opozície o jeho odvolanie v súvislosti s rigoróznou prácou. Prvýkrát sa ale zasadnutie parlamentu nekonalo kvôli neschválenému programu.

17:57 „Z hlasovania je jasné, že Andrej Danko má v skutočnosti dôveru len 26 zo 150 poslancov Národnej rady. Veľa z poslancov sa ani neunúvalo, aby prišlo na hlasovanie, aby mu dali podporu,“ uviedla podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová zo SaS.

Pripomenula, že z koalície sa Danka nikto nezastal. „Ani nikto z SNS. Zastal sa ho iba Kaliňák, čo má tiež svoju výpovednú hodnotu,“ doplnila.

17: 51 „Predseda Národnej rady SR Andrej Danko ďakuje poslancom SNS a koaličným partnerom za prejavenú dôveru,“ uviedol Dankov hovorca Tomáš Kostelník v reakcii na výsledky hlasovania.

Most-Híd už vopred avizoval, že sa na hlasovaní nezúčastní. Chýbali aj viacerí poslanci Smeru-SD. „Časť klubu Smeru-SD sa na hlasovaní v zmysle dohôd nezúčastnila,“ uviedol pre TASR poslanec Smeru-SD Ľubomír Petrák.

17:28 Andrej Danko ostáva predsedom NR SR. Na tajnom hlasovaní bolo prítomných 90 poslancov. Za odvolanie hlasovalo 61 poslancov, proti bolo 26 hlasov a 2 hlasovania boli neplatné.

17:15 Tajné hlasovanie je ukončené. Poverení skrutátori teraz počítajú hlasy.

17:02 Pred samotným hlasovaním prebehla výmena názorov medzi Odrejom Dostálom a predsedajúcim Bélom Bugárom. Dostál sa dožadoval o hlasovaní dôvery Andrejovi Dankovi, ktoré by nemalo právny charakter. Bugár odmietol dať hlasovať o návrhu s tým, že parlament bude hlasovať o odvolaní predsedu parlamentu, a teda návrh nemá zmysel. Po výmene názorov začalo tajné hlasovanie o odvolaní Andreja Danka z funkcie predsedu NR SR.

16:40 Predsedajúci Béla Bugár prerušil rokovanie do 17:00, kedy by sa malo hlasovať. Opozícia je nespokojná. Tvrdí, že Bugár porušuje rokovací poriadok, keď nedal hlasovať o ich pozmeňovacích návrhoch k návrhu uznesenia. „Prečítajte rokovací poriadok. Môžte kričať, čo chcete,“ zareagoval Bugár.

16:36 Poslankyňa SaS opäť pripomína, že za Danka sa počas rozpravy nepostavil ani jeden koaličný poslanec. „On patrí tam, kde je dnes už toxický Robert Kaliňák. A to je absolútna politická izolácia, absolútny politický dôchodok. A je úplne jedno, či skončí dnes alebo o pár mesiacov,“ uzavrela Ďuriš Nicholsonová svoj prejav.

16:33 „Plagiát bol vždy plagiátom postaveným mimo zákon. Tvrdia to všetci odborníci, ktorí sa dlhé roky zaoberajú tým, ako majú vyzerať záverečné práce študentov,“ upozornila opätovne opozičná zákonodarkyňa.

16:23 Rozprava k  návrhu na odvolanie Andreja Danka je takmer na konci. Kaliňák nie je opäť v rokovacej sále a tak definitívne k tejto téme nevystúpi. Záverečné slovo má predkladateľka návrhu Lucia Ďuriš Nicholsonová.

16:10 Budaj začal svoje vystúpenie tým, že ako mnoho poslancov aj on nechcel vystúpiť, ale prejav Andreja Danka ho k tomu donútil. Pripomenul, že mimoriadna schôdza pre neho nie je o osobe Andreja Danka, ale o dehonestovaní funkcie predsedu NR SR.

„Táto rozprava zostane v histórii štátu. Národná rada bola vždy srdcom štátnosti. Keď hovoríme, že máme krízu dôvery v štát, je to krízy v dôvery aj národnú radu. Vinu na tom majú aj spôsoby pána Danka,“ upozornil Budaj.

16:06 Poslanec Robert Kaliňák nebol prítomný v rokovacej sále a preto jeho poradie na vystúpenie prepadlo. Nasleduje poslanec OĽaNO Ján Budaj.

15:54 Janka Cigániková zo SaS sa rozhodla Dankovi čítať odkazy od ľudí, ktorí reagovali na jej výzvu na sociálnej sieti.

15:40 „Tak nebuďte zbabelci a choďte hlasovať. Ak ste chlapi, tak prídite a hlasujte podľa svojho vedomia a svedomia,“ vyzval poslancov vládnych strán. „Je mi jasné, že dnes nebude Andrej Danko odvolaný… Nemôže padnúť vláda, keď na budúci týždeň nás čaká rozpočet a len na obrane nás čaká pol miliardy,“ uviedol P.Pčolinský.

15:30 „Funkcia predsedu parlamentu obnáša aj dodržiavať nejaké štandardy a morálne aspekty. Musí byť veľkou osobnou hanbou pre Andreja Danka, že takáto schôdza dnes je a musí vysvetľovať, čo však neurobil – akým spôsobom získal titul,“ uviedol Peter Pčolinský zo Sme rodina. Pripomenul, že v okolitých krajinách odstúpili pri podozrení z falšovania českí ministri, maďarskí prezident, či politici v Nemecku.

14:50 Na Roberta Kaliňáka reago0val Zsolt Simon: „Aspoň jeden z koalície sa zmohol k tomu, aby sa vyjadril, že za Dankove veci môže Radičovej vláda.“

14:45 Do rozpravy sa prihlásil poslanec, exminister vnútra Robert Kaliňák (SMER-SD). Zaútočil na poslanca Zsolta Simona (Most-Híd)“ „Ste karikatúrou korupcie. Ste jeden z mála, ktorý bol ministrom vďaka kúpeným hlasom. A boli ste aj súčasťou kauzy Gorila,“ vyhlásil Robert Kaliňák.

14:40 Poslanec SMER-SD Ľuboš Blaha pre hlavne.sk potvrdil, že sa zúčastní hlasovania o vyslovení dôvery predsedovi parlamentu A.Dankovi. „Za seba môžem povedať že áno, predpokladám, že prídu aj ďalší kolegovia zo strany,“ uviedol Ľ.Blaha. Ako bude hlasovať ale neuviedol.

14:38 „Máme už pristúpiť k odvolávaniu ministerky školstva Martiny Lubyovej?,“ pýta sa aj Branislav Gröhling.

14:30 „Som smutný, že Andrej Danko vystúpil za týmto stolom mimo rozpravy. Ale nepovedal jedno jediné slovo, akým spôsobom sa on dopracoval k tejto rigoróznej práci,“ vyhlásil Zsolt Simon (Most-Híd). Ak dnes aj A.Danka parlament neodvolá, Z.Simon považuje túto kauzu za veľmi dôležitý odkaz pre voličov. Ministerka školstav Lubyová podľa neho kryje Andreja Danka a nedáva dobrý odkaz študentom.

14:15 Reční poslanec LSNS M.Mazurek. Rozhorčuje sa, ako šéf SNS Andrej Danko dehonestuje slovenský národ a parlament. „Andrej Danko už národu aj voličom ukázal aké sú jeho záujmy a čoho je schopný, respektíve neschopný,“ uviedol Mazurek. Nevidí žiadny dôvod, prečo by mal A.Danko naďalej zastávať funkciu predsedu parlamentu.

14:00 Pokračovanie rokovania NR SR otvoril podpredseda parlamentu Martin Glváč.

12:00 „Rigorózna práca môže byť robená aj formou kompilácie, povedal Andrej Danko, on si asi myslí, že jeho kompilát je záslužným činom,“ uviedol Ondrej Dostál (MOST-Híd). Pripomenul, že A. Danko nikdy nepovedal, že si prácu vypovedal sám a nikdy nevysvetlil ako je možné, že celé pasáže práce sú z kníh, ktoré predtým vyšli a ani nepovedal, či ich skompiloval sám alebo to spravil niekto za neho. „Chcel by som navrhnúť, aby NR hlasovala nielen o odvolaní Andreja Danka z funkcie predsedu NR SR, ale aj o tom, či poslanci dôverujú Andrejovi Dankovi ako osobe. Ja teda budem hlasovať rozhodne proti,“ vylásil O.Dostál.

11:50 Je veľmi veľa dôvodov, prečo by Andrej Danko nemal byť predsedom NR SR, ale dôvodom schôdze je plagiátorstvo, takže v čom je problém? – pýta sa Ondrej Dostál (Most-Híd). „Na Univerzite Mateja Bela boli vypracované a obhájené dve rigorózne práce s rovankým názvom, obsahom, rozsahom aj textom. Jednu z nich obhájil magister Andrej Danko v roku 2000 a druhú advokát Pisák v roku 2001. Je tu možnosť, že ju odpísali od niekoho tretieho,“ vyhlásil O.Dostál s tým, že menoval autorov publikácií z ktorých sa práce kopírovali.

11:43 „Kedy sme počuli nejaký signál zo Slovenskje rektorskej konferencie? Kedy sa títo ľudia konečne ozvú a povedia nám, čo si myslia?“ – zareagoval na Natáliu Milanovú (OĽANO) Branislav Gröhling (SaS)

11:41 „Verím, že to šťastne dobojujeme a do Nového roku pôjdeme s novým predsedom parlamentu,“ zaželal si Martin Poliačik.

11:40 „Klamár, slaboch a prospechár – takáto zmes na čele nášho parlamentu nemá čo robiť,“ vyhlásila Natália Milanová z OĽANO. Podľa nej minimálne jej dvaja kolegovia z Výboru pre kultúru a médiá, poslanci SNS, by mohli kľudne na pozícii predsedu NR SR nahradiť. „Aký je kapitán, taký je aj aj JUDr. a presne taký je aj človek – falošný,“ vyhlásila na margo A.Danka.

11:35 Kam sme už len prišli, keď aj agentúry na vypracovanie prác používajú na webe kompiláty z wikipédie? Pýta sa poslankyňa OĽANO Natália Milanová, ktorá prezerala weby agentúr na vypracovanie diplomových či rigoróznych prác. „Andrej Danko prišiel k titulu ako slepé kura k zrnu. Prekopírovať stránky vie niekedy aj môj 9-mesačný syn. Rovnako tak vie aj nezrozumiteľne bľabotať,“ vyhlásila N. Milanová (OĽANO). Otázka podľa nej je, kde žijeme, keď predseda parlamentu ovláda to, čo batoľa. Čuduje sa, prečo nereagovala Slovenská rektorská konferencia.

11:21 „Ja len poviem jednu vetu: Žiaľ, ako hlboko sme klesli.“ – to bol asi najkratší prejav Martina Fecka (OĽANO-NOVA)

11:20 Na Slovensku chodia podľa poslanca M.Poliačika tisíce, možno desaťtisíce ľudí, ktorí získali titul rovnakým spôsobom ako Andrej Danko. „To má slúžiť ako inšpirácia pre zmenu. To má slúžiť na to, aby sme začali rušiť univerzity, ktoré nedosahujú úrovňou svoje meno. To má inšpirovačť k tomu, aby ľudia ako Andrej Danko prišiel a ospravedlnil sa: pokašlal som to,“ vyhlásil M.Poliačik.  Pýta sa, kde sú členovia SNS, keď nie v rokovacej miestnosti parlamentu? „Zalezení pri fľaške po kluboch,“ odpovedal si sám. Podľa M. Poliačika je jedno, ako dnešné hlasovanie dopadne, lebo kolesá sa už krútia.

11:10 „Keď sa sem postavil dnes Andrej Danko ospravedlnil sa občanom, že musel zvolať dnešnú schôdzu, lebo ho k tomu núti zákon. Kto iný ho má k tomu nútiť?,“ pýta sa Martin Poliačik.  To o čom dnes bude NR SR hlasovať je podľa Poliačika civilizačný obraz tejto krajiny, lebo stále žijeme v marazme, kde sa stále hľadá ako pravidlá obchádzať. Spomína na svoje štúdium. „Keby som bol vtedy vedel, že mi stačí namiesto diplomovky kompilát, mohol som ju mať o rok skôr,“ vyhlásil M.Poliačik. Dnes má prerušené ďalšie štúdium, ale keby vraj vedel, že nemusí robiť sám dizertačnú prácu, neprerušil by ho.

11:05 „Je lepšie mať poctivú maturitu ako vymyslený vysokoškolský titul,“ vyhlásil Peter Osuský (SaS). Je podľa neho zrejmé, že najlepší mladí ľudia odchádzajú študovať do zahraničia, kde titul znie. „Nemám pocit, že sa oto dá povedať o tituloch získaných na Slovensku,“ vyhlásil poslanec Osuský.

11:15- „Hovorí o slušnosti a je najneslušnejší v tomto parlamente,“ vyhlásil Boris Kollár, ktorý sa v pléne rozhodol vystúpiť po tom, čo začal Danko podľa neho osobne útočiť na svojich politických oponentov. Pripomenul, že on odpovedá na otázky na svoju osobu verejne. „Ja som všetko vysvetlil a na všetko viem odpovedať, kdežto ty sa tu schovávaš a utajuješ,“ reagoval na predsedu parlamentu.

Kollár poukázal na prešľapy z Dankovej minulosti, keď mal napríklad privatizovať štátny podnik. Zároveň upozornil na smerovanie SNS pod jeho vedením. Vymenoval hlavné kauzy rezortov, ktoré spravujú nominanti SNS.

10:55- Drvivá väčšina koaličných poslancov sa nezúčastňuje na schôdzi parlamentu, na ktorej jeho predseda Andrej Danko (SNS) čelí opozičnému pokusu o odvolanie. Po vystúpení Danka odišli z pléna. Viacerí predstavitelia koalície hovoria, že nemá zmysel sa na diskusii zúčastňovať.

„Väčšina nemá chuť sa zúčastňovať na tomto cirkuse,“ povedal pre TASR Miroslav Číž zo Smeru-SD. Aj podľa zdrojov zo SNS sa viacerí poslanci vyjadrili, že účasť na schôdzi by k ničomu neviedla.

10:47- „To, že sme tu dnes, je smutnou správou o našom školstve. Spochybnenie rigoróznej práce sa dotýka školstva a učiteľov, celá táto kauza im veľmi škodí. Už dávno tu mal byť rozpútaný boj proti podvádzaniu pri záverečných prácach,“ myslí si Sopko. Priznal, že osobne ho sklamal postoj ministerstva školstva, ktoré celú kauzu okolo rigoróznej práce Andreja Danka berie ako osobnú vec medzi šéfom parlamentu a fakultou. „Som rád, že sa zriadila komisia, ale koľko komisií a skupín už bolo zriadených? Nikto sa nemôže hnevať, že skepsa prevažuje,“ podotkol Miroslav Sopko z OĽaNO.

Neuveríte, kto a ako rieši Dankovu rigorózku!

OĽaNO preto vyžaduje nielen prijatie politickej zodpovednosti, ale aj otvorenie diskusie o probléme, ktorý konečne treba začať riešiť. „Aby sa nemuseli poctiví študenti a učitelia hanbiť za to, čo sa v tomto štáte deje. Hlasovanie o odvolaní Andreja Danka bude hovoriť o tom, kam sa má posunúť politická kultúra na Slovensku,“ dodal Sopko.

10:35- Tibor Bernaťák (SNS) uviedol, že Ústavnoprávny výbor prerokoval návrh na odvolanie Andreja Danka z funkcie predsedu parlamentu. Informoval, že výbor neprijal uznesenie z dôvodu, že navrh uznesenia nezískal suhlas potrebnej väčšiny poslancov. Písomne je do rozpravy prihlásených 13 poslancov.

10:25- „Na čele NR SR a v druhej najvyššej ústavnej funkcii nemôže stáť usvedčený plagiátor, klamár a podvodník,“ uviedla Nicholsonová s odvolaním na informácie Denníka N. „Andrej Danko ako podvodník prichytený pri čine nechal utajiť svoju prácu. Klamal ako druhy ústavný činiteľ, nie ako študent,“ doplnila podpredsedníčka parlamentu.

Šokovaní študenti: Andrej Kiska nevie, čo sa deje v jeho kancelárii

10:18- „Dnes tu stojíme nie preto, aby sme odvolali Andreja Danka z funkcie predsedu NR SR pre to, čo urobil pred 18 rokmi, keď získal titul podvodom,“ vyhlásila Lucia Ďuriš Nicholsonová. Odvolať Danka z funkcie chcú podľa jej slov preto, ako sa zachoval, keď hrozilo, že sa prevalí pravda o jeho rigoróznej práci. „Hovoril, že o jeho vine môže rozhodnúť len súd. My sme žiadali politickú zodpovednosť, nie trestnoprávnu,“ dodala.

9:50- Danko zároveň informoval, že chce zmenu zákona, ktorá by jasne definovala plagiátorstvo. Návrh by mal prísť o niekoľko mesiacov. „Máme tu problém, že nie je jasná definícia plagiátorstva vo vysokoškolskom zákone, že nemáme správne konanie, v ktorom by mohla škola začať takéto preverovanie, nemáme tu právnu istotu. Takže som požiadal ministerku školstva, aby vytvorila z rektorov a predstaviteľov vysokých škôl komisiu, a aby predložili zákon, ktorý zabráni krágľovaniu v rámci katedier,“ vysvetlil. Viac z Dankovho prejavu nájdete tu>>>

9:40 – „Nevydieram koalíciu. Povedal som, že rešpektujem akýkoľvek názor a túto vládu nerozbijem kvôli vám,“ odkázal opozícii s tým, že je pripravený opäť chodiť do regiónov a bojovať o viac percent. „Aby som nedovolil, aby sa Sulík, Matovič a Kollár dotkli štátu,“ uviedol Danko, ktorý vo svojom vystúpení neraz kritizoval opozíciu a odmieta informácie o svojej rigoróznej práci, ktoré opozícia šíri. Pri hlasovaní je Danko pripravený na akékoľvek rozhodnutie. „Hovorím nahlas svojim koaličným partnerom, že majú voľnú ruku, ako sa rozhodnú a to isté platí mojim poslancom. Som pripravený na akékoľvek rozhodnutie,“ vyhlásil Danko.

Pokus o odvolanie prišiel pre kauzu Dankovej rigoróznej práce. Opozícia odsudzuje plagiátorstvo a hovorí, že vykrádanie cudzích textov je v civilizovanej krajine hanba. Danko sám hovoril, že chce, aby sa o dôvere voči jeho osobe hlasovalo, pripustil aj naštrbené vzťahy v koalícii.

Most-Híd pred pár dňami v súvislosti s kauzou uviedol, že Danko by mal prijať osobné rozhodnutie. Za to si vyslúžila kritiku od SNS, ktorá za Dankom stojí. Predseda Béla Bugár priznal, že medzi jeho stranou a SNS je napätie, ale o predčasných voľbách podľa neho nemôže byť ani reč.

Prezidentská kandidátka Gabriela Drobová. Neuveríte kto jej zbiera podpisy!

Strana Smer-SD si Danka pri kauze rigoróznej práce zastala. Považuje koaličného partnera Danka za legitímneho predsedu národnej rady, ktorej zloženie vzišlo zo slobodných demokratických volieb.

Danko minulý týždeň zopakoval, že svoju rigoróznu prácu robil s najlepším vedomím a svedomím. „V súlade s vtedy platnými právnymi predpismi a technickými možnosťami vtedajšej doby,“ doplnil. Danko verí, že stále žijeme v právnom štáte a že novinový článok či facebookový status nemôžu človeka bezdôvodne obviniť, odsúdiť a popraviť.

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky