Jednou vetou

Poslanci si od nového roka prilepšia o tisíce eur!

Poslanci si ku koncu roka odklepli pekný balík

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Vianočné sviatky sú sviatkami radosti, pokoja a darčekov - množstvo Slovákov si však kvôli finančnej situácii musí výber vianočných darčekov dobre premyslieť. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky však zdá sa, problémy mať nebudú. Od nového roka si totiž pravdepodobne zvýšia platy o viac ako 1200 eur.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Poslankyňa NR SR Veronika Remišová (OĽaNO) | Foto: Michal Psota/hlavne.sk
ilustračné foto | Foto: M. Psota, hlavne.sk

Pellegrini riešil s Gajdošom stíhačky: Budú padať na ministerstve obrany hlavy?

Na situáciu, ktorá má nastať od januára 2019 opakovane upozorňovala Veronika Remišová, poslankyňa za OĽaNO. Ako však k takejto situácií vôbec mohlo prísť? Dôvod je jednoduchý: v novembri 2017 si poslanci z ničoho nič platy rozmrazili.

Exkluzívne: Máme zmluvu, cez ktorú vyberali úplatky

Poslanecký plat sa vtedy zvýšil o symbolické euro. Pokiaľ však tento rok platy zmrazené nebudú, poslanecký plat sa navýši o značne vyššiu sumu. Od januára 2019 sa totiž platy navýšia o viac ako 1000 eur.

Remišová túto skutočnosť naposledy pripomienkovala na novembrovom zasadnutí Národnej rady Slovenskej republiky, návrh na zmrazenie platov však neprešiel. Aké je teda aktuálne dianie v parlamente? „Na novembrovom zasadnutí nám tento návrh zrušili, teraz sa to nerieši“ odpovedala Remišová. „Vyzerá to pravdepodobne tak, že sa od januára platy navýšia.“

Dianie okolo demisie Lajčáka sa podľa Pašku mení na nevkusné divadlo

Tibor Bernaťák | foto: TASR

Množstvo poslancov s návrhom na zmrazenie platov nesúhlasilo. Tibor Bernaťák, poslanec SNS tvrdil: „“SNS je proti zvyšovaniu platov, je veľa iných zákonov, ktoré sú pre ľudí potrebné, nie zvyšovanie platov.“ 

V máji  sa hovorilo o vzraste platov približne o 100300 eur. Proti návrhu na zmrazenie platov sa postavil aj Béla Bugár či Richard Sulík. Vo svojom vyjadrení Sulík dokonca označil Matoviča za „takého populistu, akým je Fico“.

A ako sa k tejto situácií stavia samotný expremiér a šéf SMER – SD, Róbert Fico?„S veľkou nevôľou som prijal rozhodnutie NR SR, ktorá neschválila mnou navrhované zmrazenie platov ústavných činiteľov. V kontexte mzdových pomerov na Slovensku považujem zvýšenie týchto platov o takmer 1000 eur za absolútne neprípustné,“ vyhlásil Fico ešte minulý rok v novembri.

Avšak o pár mesiacov neskôr bolo všetko inak. „Pokiaľ viem, tak nebola žiadna dohoda v parlamente na prijatí takého zákona, z toho vyplýva, že vláda stiahla návrh z rokovania. Platí stav, že platy sú zmrazené. Nemám k tomu viac čo povedať, ani to nie je téma, ktorá by mňa osobne nejako zaujímala,“ vysvetlil Fico v máji 2018.

Národná rada schválila prvý vyrovnaný rozpočet v histórii Slovenska

Robert Fico | Foto: TASR

A aký je názor Fica na aktuálny stav? „Platy boli prvýkrát zmrazené v roku 2008, potom sme to robili každý rok. Pozerám sa na to trochu zboku a pýtam sa, prečo by mal z toho niekto vytĺkať politický kapitál? Lebo už sú takí, ktorí sa tešia, že sa platy rozmrazia a potom budú vykrikovať proti tým, ktorí toto rozmrazenie spôsobili,“ vyhlásil na tlačovej besede.„Domnievam sa, že stále je priestor na hľadanie širokého konsenzu či už na zmrazenie alebo rozmrazenie platov, ale zostaneme pri mechanizmoch, ktoré sú dnes platné,“ dodal Fico.

Pellegrini riešil s Gajdošom stíhačky: Budú padať na ministerstve obrany hlavy?

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky