Poslanec Mizík je nevinný, Najvyšší súd zamietol odvolanie prokurátora

Poslanec NR SR Stanislav Mizík (ĽSNS) v priestoroch kancelárií NR SR, kde polícia zaistila dôkazy v jeho kancelárii 27. apríla 2017 v Bratislave

Foto: TASR

Poslanca za ĽSNS Stanislava Mizíka senát Najvyššieho súdu (NS) SR definitívne zbavil spod obžaloby za extrémistické trestné činy. NS SR tak potvrdil minuloročný rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS) a zamietol odvolanie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

aktualizované: 15.00

„NS SR na svojom verejnom zasadnutí zistil, že odvolanie prokurátora ÚŠP nie je dôvodné. Samosudca ŠTS vykonal dokazovanie správne a dôkazy teda vyhodnotil správne. Vysvetlil, že vykonaným dokazovaním sa nepreukázalo, že práve obžalovaný skutok spáchal. Správne prvostupňový súd rozhodol, že obžalovaného zbavil spod obžaloby,“ uviedol v utorok predseda trojčlenného senátu NS SR v odôvodnení rozsudku.

Mazurek dostal podľa Progresívneho Slovenska slabý trest

Podľa slov predsedu senátu NS SR prvostupňový súd ŠTS správne skonštatoval, že orgánom činným v trestnom sa v prípravnom konaní nepodarilo zabezpečiť žiaden dôkaz o tom, že obžalovaný sa na konkrétnom mieste a v konkrétnom čase podieľal na vyhotovení hanlivého statusu. Ten sa potom objavil na facebookovej stránke ĽSNS. Nedá sa zistiť, kto technicky manipuloval so statusom poslanca na sociálnej sieti. Mizík sa na utorkové zasadnutie nedostavil a dal svojmu právnemu zástupcovi písomný súhlas, aby sa konalo verejné zasadnutie v jeho neprítomnosti.

NS SR skonštatoval, že nemožno vyvodiť záver, že hanlivý status bol šírený na pokyn Mizíka. Nebolo možné poslanca právoplatne odsúdiť na základe nepriamych dôkazov, keďže nešlo o ich súhru. Verdikt je právoplatný a nie je možné sa voči nemu odvolať. Podľa slov poslanca NR SR Rastislava Schlosára ĽSNS od začiatku tvrdila, že Mizík je nevinný a ide o politický proces.

„Prokurátor ÚŠP rešpektuje právny názor súdu, hoci jeho právny názor bol odlišný. Kým nebude mať ÚŠP doručené rozhodnutie NS SR v písomnej podobe, nebude sa k nemu vyjadrovať,“ uviedla pre hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. Dozorujúci prokurátor ÚŠP po vyhlásení rozsudku a ukončení verejného zasadnutia v utorok pred médiá nepredstúpil.

Poslanec Mizík je nevinný. „Napísalo sa to samo“?

Samosudca ŠTS Mizíka oslobodil spod obžaloby 4. júla 2018. Tej čelil za hanlivý status na sociálnej sieti, ktorý bol podpísaný jeho menom. Podľa sudcu nebolo preukázané, že status napísal poslanec. Prokurátor sa na mieste odvolal, vec sa tak dostala na NS SR.

Prokurátor ÚŠP na Mizíka podal obžalobu zo zločinov výroby a rozširovania extrémistických materiálov a prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Žiadal pre neho trest odňatia slobody v dolnej polovici trestnej sadzby s podmienečným odkladom a uloženie probačného dohľadu.

NS potvrdil, že ĽSNS je legitímnou demokratickou stranou, vyhlásil Kotleba

„S rozhodnutím súdu nesúhlasím. Podľa mňa obžaloba jednoznačne preukázala, že Stanislav M. ‚statusoval‘ toto svoje stanovisko na web. Pokúsili sme sa ochrániť dôstojnosť príslušníkov židovskej komunity na Slovensku, nepodarilo sa to. Podali sme odvolanie,“ reagoval v minulý rok v júli prokurátor, ktorý je presvedčený, že Mizík je ten, kto je autorom, a aj zabezpečil zverejnenie statusu na internete.

Poslanec kritizoval rozhodnutie exprezidenta Andreja Kisku udeliť najvyššie slovenské štátne vyznamenanie osobám židovského vierovyznania. Jeho status sa následne objavil na ďalších weboch. Súd s poslancom sa začal 24. mája 2018.

 

Môže vás zaujímať

Informácie o voľbách nájdu voliči na stránke MV aj v cudzích jazykoch