Jednou vetou

Posledná rozlúčka so spevákom kapely Hex sa uskutoční v pondelok

Vpravo Peter „Ďuďo“ Dudák

foto: archív, TASR – Andrej Galica

Symbolická posledná rozlúčka so zosnulým spevákom skupiny Hex Petrom "Ďuďom" Dudákom sa uskutoční v pondelok 19. augusta o 19.00 h v priestoroch Starej Tržnice v Bratislave. Skupina o tom informuje na sociálnej sieti. "Príďte mu prosím venovať tichú spomienku a osláviť jeho život," vyzvala.

Spevák zomrel vo veku 46 rokov po ťažkej chorobe. S kapelou v tomto roku oslavoval 30 rokov na hudobnej scéne.

„S Ďuďom sme boli medzi siedmou a ôsmou triedou v pionierskom tábore. Vtedy strašne fičala Tublatanka a my sme si hovorili, že by sme aj my mali založiť kapelu. Tak vznikla skupina Hexenšus, a neskôr, keď sme to začali brať trochu vážnejšie, tak sme to skrátili na Hex, aby to lepšie vyniklo,“ spomínal začiatkom leta Tomáš „Yxo“ Dohňanský.

Slovenská hudobná scéna smúti: Ďuďo z Hexu podľahol ťažkej chorobe

 „Pre mňa bol dôležitý moment v prvej triede na gymnáziu, kedy sme boli na výlete vo vtedy ešte východnom Nemecku a tam som po prvýkrát počul skupinu Cure. A doniesol som si odtiaľ nahratú kazetu. Tým sa zmenil môj hudobný vkus, ktorý som priniesol aj do našej tvorby. Rád si spomínam na revolučné mesiace, kedy sme nacvičovali náš prvý koncert v tejto zostave,“ povedal vtedy Peter „Ďuďo“ Dudák.

Drahí priatelia a fanúšikovia skupiny Hex. Radi by sme Vás pozvali na symbolickú poslednú rozlúčku s našim milovaným…

Uverejnil používateľ HEX Piatok 16. augusta 2019

Začiatky Hexu sú totožné s nástupom demokracie na Slovensku. Práve v roku 1989 začali skúšať. Členom skupiny, vtedy ešte študentom, tak prišlo vhod, že sa v novembri 1989 veľmi nechodilo do školy. Voľný čas využili na nácviky.

Prvý koncert odohrali Hex 17. februára 1990 v bratislavskej Petržalke. Odvtedy má kapela za sebou tisícky koncertov, desiatky úspešných hitov, deväť štúdiových, dva výberové albumy a získala mnohé významné hudobné ceny. Zloženie kapely sa nezmenilo, tvorili ju Peter „Ďuďo“ Dudák, spev, gitara, klávesy, Martin „Fefe“ Žúži, gitara, Tomáš „Yxo“ Dohňanský, basová gitara a Tibor „Tybyke“ Szabados, bicie.

Môže vás zaujímať

Pre kauzu Dobytkár NAKA zasahovala v Bonule