Jednou vetou

Posun v kauze Kuciak? Na polícii vypovedá Peter Tóth, rozhovoril sa šéf Penty Haščák

Zľava: Jaroslav Haščák a Peter Tóth

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Datel

Od skorého rána vypovedal na nitrianskej pobočke policajnej NAKA Peter Tóth. Peter Tóth, bývalý novinár a funkcionár SIS, bývalý dlhoročný priateľ Mariána Kočnera, ktorý sa nakoniec stal svedkom proti Kočnerovi, sa dlhodobo ukrýval s rodinou v Spojených štátoch amerických. Mal totiž obavy o svoj život, ako prezentoval na verejnosti.

Šefčovič: Čaputová by mala vysvetliť svoju koncipientsku prax

„Vražda mení všetko,“ napísal P. Tóth pamätnú vetu na svojom facebooku predtým ako sa vybral na políciu svedčiť proti Mariánovi Kočnerovi. Ten je dnes už obvinený v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Peter Tóth porozprával medzitým policajtom ako robil spojku medzi Kočnerom a A. Zsuzsovou a ako na Kočnerovu objednávku sledoval aj s bývalým príslušníkom ŠTB a SIS, neskôr zamestnancom Finančnej správy SR Miroslavom Kriakom, novinárov na objednávku.

„Chcem, aby boli vrahovia Jána Kuciaka potrestaní,“ vyhlásil Peter Tóth s tým, že „pomáham orgánom činným v trestnom konaní zo všetkých síl objasniť túto vraždu čo najviac“. Podľa neho žiadna iná rodina okrem pozostalých po J. Kuciakovi a M. Kušnírovej netrpí viac než jeho. „Musíme sa ukrývať nielen pred vrahmi a ich potenciálnymi spolupracovníkmi, ktorí sú ešte stále na slobode, ale aj pred slovenskými mafiánmi, ktorí sa snažia z tejto tragickej udalosti vyťažiť čo najviac,“ uviedol P. Tóth.

Peter Tóth. 25.3.2019. 8:15 , Nitra NAKA | foto: TV Markíza

A rozhovoril sa aj šéf investičnej skupiny Penta Jaroslav Haščák. Myslí si, že Kočnerova esemeska o „od..baní čuráka“ súvisela s jeho záujmom odstaviť vyšetrovateľa, ktorý riešil prípad Silvie Volzovej a Pavla Ruska. Na verejnosti sa objavil prepis sms, v ktorej mu M. Kočner oznamuje, že chce „od…ť čuráka“.

„Radšej budem žiť s povesťou korupčníka a mať goriliu hlavu, ako byť spájaný s vraždou,“ uviedol J. Haščák v rozhovore pre aktuality.sk. S Marianom Kočnerom sa údajne prvý raz stretol v rokoch 1998 až 1999. „Dostal som totiž informáciu, že Kočner vlastní Markízu a chce ju predať. Stretli sme sa, lebo sme ju vtedy chceli po prvý raz kúpiť,“uviedol J. Haščák.

VIDEO: Kočner podporuje Zuzanu Čaputovú

Jaroslav Haščák | TASR

Kočner mal podľa Haščáka mať záujem na odstránení vyšetrovateľa Myslím si, že Kočnerova esemeska o „od..baní čuráka“ súvisela s jeho záujmom odstaviť vyšetrovateľa, ktorý riešil prípad Silvie Volzovej a Pavla Ruska.  Na Haščákove slová už reagoval Lukáš Kyselica, ktorý riadi tím na vyšetrovanie vraždy S. Volzovej. „Vo vyšetrovacom spise je založená písomnosť, podľa ktorej mala mať nejaká osoba záujem o moju kriminalizáciu a diskreditáciu. Je potrebné si však položiť otázku, že prečo sa mal do tejto veci podľa pána Haščáka angažovať pán Kočner, keď v danej veci nebol vôbec obvinený a vystupoval v nej len v procesnom postavení svedka,“ uviedol pre médiá L. Kyselica.

Jaroslav Haščák uviedol, že s Mariánom Kočnerom sa stretával v roku 2017 päťkrát, v roku 2018 trikrát  a vymenili si asi 20 správ cez sms, WhatsApp či Threema. Na margo vraždy Kuciaka mu mal Kočner povedať, že za tým vidí taliansku stopu. Aká bola reakcia J. Haščáka, keď sa dozvedel, že ho Alena Zsuzsová označila za objednávateľa vraždy Jána Kuciaka? „Že tá baba sa zbláznila. A že ďalší, kto sa zblázni, budú zrejme moji rodičia,“ uviedol J. Haščák pre portál aktuality.sk, ktorý vlastní investičná skupina Penta.

Jaroslav Haščák sa vyjadril aj k Petrovi Tóthovi. Stretli sa údajne len kvôli spisu Gorila trikrát a raz náhodne v reštaurácii. „Nevedel som, že sleduje novinárov. Kočner mi však spomínal, že pripravuje portál o médiách,“ uviedol J. Haščák.  Haščák tvrdí, že o Kočnerovi začal vážne pochybovať napríklad pri kauze zmeniek. „V určitej chvíli prišiel za mnou a povedal mi, že našiel nejaké zmenky, ktoré boli ešte súčasťou jeho dohôd s Paľom Ruskom. A že si v novinách prečítal, že Penta ide kúpiť americkú spoločnosť CME, ktorá vlastnila Markízu,“ uviedol J. Haščák podľa ktorého sú zmenky podvod..

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky