Kandidáti na prezidenta zháňajú podpisy. Kto je na tom ako?

Prezidentský palác

foto: TASR

Potrebných 15 000 podpisov na prezidentskú kandidatúru zozbierala od občanov zatiaľ len tretina ohlásených kandidátov: Béla Bugár, Zuzana Čaputová, Štefan Harabin, Milan Krajniak a Bohumila Tauchmanová. Najčerstvejšie sa "úlovkom" vyše 34 000 podpisov pochválil v pondelok na tlačovej besede Béla Bugár, nominant Most-Híd.

Škandál u Lajčáka II: Záhadné podnikanie opitého exfunkcionára

Zozbieranie podpisov je základ na to, aby sa z ohlásených kandidátov stali skutoční kandidáti na prezidenta.  Samozrejme, treba rátať s tým, že mnohé podpisy na petícii nie sú v poriadku, lebo ľudia si vymysleli adresu, alebo sa pomýlili pri vypĺňaní a preto je potrebné mať ich minimálne o desať percent viac ako ukladá zákon spodnú hranicu na podporu kandidáta.

Voľby pred 20 rokmi zmenili Slovensko. Mečiara vystriedal Dzurinda

Z ohlásených 15 kandidátov má ale zatiaľ potrebné podpisy iba 5 z nich. V prípade, že podporí kandidáta svojim hlasom poslanec NR SR, tak tento hlas má cenu 1000 hlasov občanov.

„Fyzický kontakt je pre mňa dôležitý,“ vyhlásil Béla Bugár s tým, že sa ešte len teraz chystá do ulíc. „Aj Maďar môže byť prezidentom,“ opakuje tento dlhoročný politik a najnovšie ašpirant na post prezidenta SR.

Exminister Rudolf Chmel pokazil oslavu 60-tky Bélu Bugára: Urobil si z nej politický míting

 

Zdroj: FB/ B.Bugár

 

Na rozdiel od Bugára sa do ulíc nechystá programovo jeho konkurent, sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin, ktorý je podľa prezidentských prieskumov zatiaľ vysoko v potenciálnej zvoliteľnosti. „Ja už mám 15 000 podpisov dávno. V rámci kampane chodím len tam, kde ma pozvú a je toho dosť,“ povedal Š.Harabin pre hlavne.sk.

 

Naposledy strávil kandidát Š.Harabin víkend s fanúšikmi v Skalici, Čuňove a Gajaroch. Zdroj: FB Š. Harabin

Zo žien je zatiaľ najúspešnejšou kandidátkou na prezidenta Zuzana Čaputová, ktorú podporuje Progresívne Slovensko. Táto rozvedená právnička s dvoma dcérami nekončí svoje výjazdy do regiónov. „Nie, ďalej zbieram aj podpisy a stretávam sa s ľuďmi, nič sa nemení,“ uviedla pre hlavne.sk Zuzana Čaputová.

Zdroj: FB Z.Čaputová

Najrýchlejší v získavaní podpory občanov na kampaň na hlavu štátu bol Milan Krajniak (SME rodina). Ešte v auguste si zavesil na sociálnu sieť fotografiu s Kamilom Šperňákom, ktorý mu dal potrebný posledný podpis.  „Až do volieb budem pokračovať v návštevách miest a obcí a stretávať sa s ľuďmi,“ povedal  M. Krajniak pre hlavne.sk.

 

Zdroj: FB M.Krajniaka

 

Rýchlo sa podarilo zozbierať potrebné podpisy aj Bohumile Tauchmanovej, ktorá sa podľa fotografií na sociálnych sieťach cíti mimoriadne dobre uprostred ľudí a krorá kandiduje, lebo „mám vnútornú potrebu meniť veci k lepšiemu“. 

Zdroj: FB B.Tauchmanovej

 

Kto ešte ohlásil kandidatúru a zbiera podpisy:  zakladateľ SaS Róbert Mistrík, býv. politik František Mikloško, politológ Eduard Chmelár, predseda ĽSNS M. Kotleba, špecialistka na marketing G. Drobová, aktivista a novinár Martin Daňo, bezpečnostný analytik Juraj Zábojník, Marián Čaučík, Oskar Fegyveres, Radovan Znášik.

Môže vás zaujímať

Prezidentka vymenovala za členov Súdnej rady tieto mená