Jednou vetou

Používanie fluorovaných skleníkových plynov bude mať nové pravidlá

Ilustračné foto

Foto: TASR

Prevádzkovatelia zariadení, ktoré obsahujú fluorované skleníkové plyny, dostanú elektronický register, zefektívniť sa má aj evidencia vývozcov a dovozcov týchto látok. Vyplýva to z novely zákona o fluorovaných skleníkových plynoch, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Podľa Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, ktoré novelu predložilo, zmeny reagujú na požiadavky z praxe.

FOTO: Toto nech ani nevidí. Ficove dlažobné kocky voľne pohodené pri parlamente

„Evidencia po novom bude obsahovať napríklad množstvo dovezeného, vyvezeného a predaného fluorovaného skleníkového plynu s uvedením dátumu dovozu, vývozu a predaja na každý druh tohto plynu. Ďalej názov, sídlo a identifikačné číslo dodávateľa a odberateľa fluorovaných skleníkových plynov či číslo certifikátu o odbornej spôsobilosti na nakladanie s týmito plynmi,“ priblížilo ministerstvo.

Novela bude platiť od 1. januára 2020. Podľa envirorezortu bude vďaka nej vedenie evidencie precíznejšie, čím sa zjednoduší kontrolná činnosť Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Register pre prevádzkovateľov zariadení, ktoré obsahujú fluorované skleníkové plyny, by mal začať fungovať od 1. januára 2022.

Fluorované skleníkové plyny sa využívajú v klimatizačných, mraziarenských zariadeniach, ale aj v chladiarenských autách na prepravu potravín či v hasiacich prístrojoch.

Riadenie obrany štátu a procesu jej plánovania by sa mohlo zefektívniť

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky