Jednou vetou

Požiadavky ZAP považujeme za nereálne a nesplniteľné, odkázala VšZP

Ilustračné foto.

Foto: TASR

Požiadavky Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) považuje Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) za "nereálne a nesplniteľné". V reakcii na výzvy ZAP uviedla hovorkyňa štátnej zdravotnej poisťovne Martina Ostatníková.

aktualizované: 16:07

Podľa Ostatníkovej sa vedenie VšZP stretlo s predstaviteľmi ZAP osobne ešte v septembri. „ZAP napriek ústne dohodnutým podmienkam ponuku neprijal, rovnako ani ďalšie návrhy, ktoré poisťovňa následne zasielala prostredníctvom mailovej komunikácie,“ priblížila hovorkyňa. V utorok (27. 11.) preto VšZP oficiálne oznámila vedeniu ZAP, že rokovania o zmluvných podmienkach od 1. decembra, respektíve od 1. januára budúceho roka považuje „za ukončené“.

Zväz ambulantných poskytovateľov vyzval riaditeľku VšZP, aby odstúpila z funkcie

Štátna zdravotná poisťovňa verí, že členovia ZAP „zodpovedne zvážia svoje rozhodnutie v záujme svojich pacientov“. V prípade, ak by sa rozhodli pre nezmluvný vzťah, VšZP deklaruje, že zdravotnú starostlivosť pre svojich poistencov zabezpečí. „Všeobecní lekári majú povinnosť mať podpísanú zmluvu so zdravotnou poisťovňou, ak majú aspoň jedného jej poistenca. V prípade špecialistov VšZP v súlade s platnou legislatívou nezmluvným poskytovateľom uhradí neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Pokiaľ ide o plánovanú zdravotnú starostlivosť, VšZP ju spolu s presunom finančných prostriedkov zabezpečí u svojich zmluvných partnerov,“ priblížila Ostatníková.

VšZP odmieta tvrdenie, že so ZAP nekomunikuje

Hovorkyňa štátnej zdravotnej poisťovne poukázala na to, že VšZP má v súčasnosti zabezpečené poskytovanie ambulantnej zdravotnej starostlivosti pre svojich poistencov zmluvami s 85 percentami zástupcov ambulantného sektora. „Zvyšných 15 percent sú členovia ZAPu, z ktorých už viac ako 20 percent zmluvy s VšZP podpísalo, vrátane niektorých jeho regionálnych predstaviteľov,“ dodala Ostatníková.

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) vyzval v stredu generálnu riaditeľku VšZP Ľubicu Hlinkovú, aby odstúpila z funkcie. Dôvodom je, že štátna zdravotná poisťovňa podľa ZAP nechce vyhovieť požiadavkám zväzu v pokračovaní zmluvného vzťahu.

Podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Zuzany Eliášovej, ministerstvo, ktoré je stopercentným akcionárom VšZP, sa o problematiku „intenzívne zaujíma“. „Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) v utorok (27. 11.) o uvedenej problematike komunikovala s vedením VšZP, od ktorej žiadala vyriešenie situácie a kontinuálne zabezpečenie poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ dodala.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky