Jednou vetou

Pozrite si kompletný zoznam nominovaných ministrov Pellegriniho vlády

Už je jasné, kto ostáva a koho vymenia. Po hodinách mediálnych špekulácií a dohadov, kto bude alebo nebude v novej vláde Petra Pellegriniho je už rozhodnuté. Predsedníctva jednotlivých strán rozhodli a vybrali nominantov. Teraz je na ťahu prezident, ktorý si zobral čas na preverenie niektorých kandidátov na ministerské posty. Kedy bude nová vláda vymenovaná a ktoré nové tváre budú v nej pribudnú?

Peter Pellegrini ešte vo švrtok (15. 3.) prevzal od prezidenta poverenie na zostavenie vlády. Stalo sa tak po tom, ako prišiel do prezidentského paláca podať Robert Fico avizovanú demisiu. Hneď na to sa spustili rokovania jednotlivých vládnych strán. Cez víkend sa začali objavovať prvé mená a nominácie, kto by koho mohol v rekonštruovanej vláde nahradiť.

V pondelok popoludní odovzdal dezignovaný premiér Pellegrini prezidentovi kompletný zoznam s menami nových ministrov. Ten si podľa budúceho premiéra zobral čas, aby si niektorých kandidátov preveril a keď by veci mali rýchly vývoj ako doteraz, tak už v stredu by nová vláda mohla požiadať o vyslovenie dôvery v parlamente.

„Teraz je na prezidentovi, aby postupoval ďalej, tak ako hovorí ústava a zákony. Aby sa v čase, ktorý on uzná za vhodné, k tomuto návrhu vyjadril. Ako osoba poverená zostavením novej vlády majú všetci členovia, ktorých som prezidentovi predložil, moju absolútnu plnú dôveru,“ vyhlásil Pellegrini.

Dezignovaný premiér predstavil navrhnutých členov novej vlády. Medzi nové mená patrí Jozef Ráž, syn speváka skupiny Elán, ktorý má byť ministrom vnútra. Podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu má zastávať primátor Košíc Richard Raši, novou ministerkou kultúry má byť krajská šéfka Smeru-SD v Banskej Bystrici Ľubica Laššáková a novým ministrom spravodlivosti Gábor Gál, ktorý dosiaľ šéfoval v parlamente poslaneckému klubu Mosta-Híd. Ostatným rezortom majú šéfovať doterajší ministri.

Pellegrini uviedol, že Ráž pochádza z krízového tímu ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) a mal by byť ministrom-odborníkom a nepolitikom. Laššákovú pozná dlhé roky, rovnako mu je známa aj jej pracovná kariéra. „Pri prebraní poverenia som si dal niekoľko záväzkov, a to aby sa na kľúčové posty, ktoré mali potenciál polarizovať spoločnosť, nominovali ľudia, ktorí budú mať šancu situáciu upokojiť,“ skonštatoval Pellegrini. S prezidentom sa o možnom novom šéfovi polície nerozprávali.

Koaličné strany (Smer-SD, SNS a Most-Híd) si zachovali rozdelenie jednotlivých rezortov, ako tomu bolo doteraz.

Pozrite si navrhovaných členov novej vlády Petra Pellegriniho:

Môže vás zaujímať

Vyriešiť situáciu envirozáťaže Chemko Strážske chcú tri ministerstvá