Jednou vetou

Pravdepodobne najstarší slovenský rehoľník oslávil 104. narodeniny

Akvinas Juraj Gabura

foto: kbs.sk

Pravdepodobne najstarší rehoľník a kňaz na Slovensku, Akvinas Juraj Gabura, sa 17. januára dožil 104. rokov. Gabura, ktorý je považovaný za otca slovenskej dominikánskej rodiny, oslávil narodeniny v Dunajskej Lužnej (okres Senec). Informuje o tom Konferencia biskupov Slovenska (KBS) na svojom webe.

Gabura sa narodil 17. januára 1915 v Dolnom Kubíne – Veľkom Bysterci a po maturite v Bratislave vstúpil v roku 1933 do Rehole dominikánov v Olomouci.

Vo veku 113 rokov zomrel najstarší žijúci muž na svete

Po kňazskej vysviacke v roku 1939 pôsobil v Trenčíne. V novembri 1952 bol odsúdený na doživotie za tzv. trestný čin velezrady za to, že vyspovedal príslušníkov Bielej légie. Po ôsmich rokoch väznenia bol prepustený na amnestiu v roku 1960, pracoval ako robotník a skladník a popri tom sa venoval intenzívnemu apoštolátu v rodinách, ako aj ilegálnej obnove dominikánskej rehole na Slovensku.

Jeho život zachytil aj dokumentárny film Akvinas – svedok viery. Ako uviedla KBS, narodenín sa dožil v dobrom zdravotnom stave. Ešte stále dokáže slúžiť svätú omšu v koncelebrácii. Neustále sa modlí a svoje terajšie utrpenie, ako vraví, „premieňa na lásku“ a praje si jediné: „Čo najpokornejšie sa Pánu Bohu klaňať a čo najvrúcnejšie ho milovať.“

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky